YAŞLANAN KÖPEK VE KEDİNİZİ DOĞAL OLARAK DESTEKLEYİN

Güncelleme tarihi: 26 Şub 2021


PET'İN NE ZAMAN "Yaşlı"?

Yaşlanmanın kaçınılmaz belirtilerinin evcil hayvanlarımızda görünmeye başladığı zamandan hepimiz korkuyoruz. Yaşlanan köpeğinizi veya kedinizi desteklerken, ancak, SİZİN tutumunuz ve beklentileriniz önemlidir. Arkadaşınız yaşlandıkça ortaya çıkan her yeni konuda stresli ve üzgün olmak onlara veya size yardımcı olmayacaktır. Yaşlanma, hayatın doğal bir parçasıdır ve eğer biz bunu beklersek, kabul edersek ve buna hazırlanırsak, sizin ve en yakın arkadaşınız için daha kolay olacaktır.


Geriatrik hayvanlar daha fazla uyurlar, genellikle çevrelerinden daha az haberdar olurlar ve muhtemelen daha genç olduklarından daha az soğuğa toleranslı olurlar. Yaşlanan evcil hayvanların işitme ve görme güçlüğünün artması yaygındır. Daha yaşlı köpekler, alıştıkları gibi uzun yürüyüşlere çıkamazlar veya koruyucularıyla birlikte koşamazlar. Evde sevilen bir yürüyüş veya koşu arkadaşını bırakma zamanının geldiğine karar verirken, yaşlanan köpeklerin ebeveynleri için oldukça ikilem olabilir.


Arkadaşınız ne zaman "geriatrik" kabul edilir? İşte kabaca bir kılavuz:


Kediler: 10-12 yaş

Küçük ila Orta Köpekler: 9-11 yaş

Büyük Köpekler: 8-10 yaş

Dev Irk Köpekler: 7-8 yaş

Arkadaşımızın azalan yetenekleri konusunda endişelenmek yerine, yaşa bağlı hastalığın başlangıcını önleme veya geciktirme konusunda proaktif hale gelebiliriz. İşitme eksiklikleri, zayıf görme veya diğer engelleri yüzünden hayal kırıklığına uğramak yerine onlarla etkileşimlerimizi de ayarlayabiliriz. Beklentilerimizi ayarlamak, hem veli hem de refakatçi için stresi azaltır.


FİZİKSEL SAĞLIK VE DESTEKLER

AĞIRLIK YÖNETİMİ

Eşinizin ne kadar yaşlanacağını belirlemede kilo yönetimi çok önemlidir. Fazla kilolu köpekler ve kediler, eklem sertliği, artrit, diyabet, kalp ve solunum problemleri gibi çeşitli dejeneratif hastalıklara erken başlangıçta çok daha duyarlıdır. Arkadaşınız o kadar kuvvetli ya da dayanıklılıkla oynayamayabilir ya da bu uzun yürüyüşlere ya da koşulara devam edemeyebilir, ancak egzersiz sağlıkları için hala ÇOK önemlidir.


DİŞ Çürüklüğü ve Dişeti Hastalığı

Diş Çürüğü ve Diş Eti Hastalıkları, evcil hayvanlar yaşlandıkça daha sık görülür. Doğru diş bakımı, refakatçinizin yaşlılığa kadar sağlıklı kalması için en önemli önceliktir. Fırçalama, CoQ10 gibi bazı takviyeler ve doğal çiğneme ve çiğ kemikler çok yardımcı olabilir.


EKLEM SAĞLAMLIĞI VE RAHATSIZLIK

Yaşlanan arkadaşlarımız için eklem sertliği ve rahatsızlığı neredeyse kaçınılmazdır. Su ve yemek kaplarını yükseltmek ve rahat ve iyi yastıklı bir yatak sağlamak gibi çeşitli şekillerde yardımcı olabilirsiniz, ancak çıkması zor olacak kadar yumuşak olmayan bir yatak seçin. Kedinizin veya köpeğinizin artık kendi başına ulaşamayacağı mobilyalara veya diğer favori dinlenme yerlerine merdiven veya rampalar oluşturun. Glukozamin gibi bileşikler ve zerdeçal gibi otlar da dahil olmak üzere bütünsel veya doğal bir gıda ve takviye rutinini takip etmek, evcil hayvanınızın rahatsızlığına büyük bir yardımcı olabilir.


TİROİD BOZUKLUKLARI

Hayvan yaşlandıkça tiroid bozukluklarının görülme sıklığı artar. Kediler hipertiroidizme (aşırı aktif tiroid) eğilimlidir ve köpekler hipotiroid (az aktif tiroid) sorunlarına daha yatkındır. Kedilerde hipertiroid sorunlarının tedavisi, kedinin yaşına ve genel sağlığına bağlı olacaktır. Böbrek hastalığı sıklıkla kedilerde hipertiroidizm tedavisi ile ilişkilidir. Olası alternatif tedaviler arasında homeopati ve Çin Bitkisel Tıbbı yer alır, bunların her ikisi de kalifiye bir bütünsel veteriner tarafından yönlendirilmelidir, çünkü tedavi her vakaya çok özeldir.


ŞEKER HASTALIĞI

Yaşlı hayvanlarda diyabet daha yaygındır. Diyet ve beslenmedeki değişiklikler, bütünsel bir veterinerle çalışarak kan şekeri desteğinin yanı sıra genellikle yardımcı olur. Diyabeti önlemenin anahtarı doğru beslenme ve kilo kontrolüdür.


İNKONTİNANS

Yaşlanan evcil hayvanlar için çok yaygın ve sinir bozucu bir problem inkontinanstır. Böbrekler, kedi ve köpeklerde yıpranan en yaygın organ sistemlerinden biridir ve hormon dengesizliği böbreklerin ve mesanenin işlevini etkilediğinden, refakatçiniz idrar kaçırma konusunda zorluk yaşayabilir. Daha genç oldukları sürece tutamayabilirler veya uyurken idrar biraz sızabilir. Aşırı idrara çıkma veya idrar kaçırma, diyabet veya böbrek yetmezliği gibi bir hastalığın göstergesi olabilir ve herhangi bir durumun mevcut olup olmadığını belirlemek için veteriner hekime gitmek çok önemlidir.


Zayıflamış mesane kaslarının neden olduğu inkontinans için (özellikle kısırlaştırılmış köpeklerde yaygındır), takviyeler yardımcı olabilir. Geleneksel Çin Tıbbı ve homeopati de yardımcı alternatifler olabilir.


BİLİŞSEL AZALMA

Arkadaşlarımız yaşlandıkça, bir tür bilişsel gerileme neredeyse kaçınılmazdır. Bir kedi gece bağırarak ve evi rahatsız ederek evde dolaşabilir. Köpekler genellikle, genellikle geceleri daha sık olmak üzere ağır bir şekilde hızlanır ve nefes alır ve görünmeyen bir tehditten korkmuş görünür. Pek çok geriatrik evcil hayvan ebeveynleri, veteriner hekimlerine gözlerinin altında daireler çizerek gitmekte ve artık refakatçileri onları gecenin yarısında ayakta tuttuğu için evlerinde uykusuzluktan şikayet etmektedir.


Çok çeşitli takviyeler varyaşlanan arkadaşlarda bilişsel sorunların tedavisine yardımcı olmak için. Çoğunlukla, kediotu kökü, kolostrum ve CBD dahil olmak üzere, destekleyici şifalı bitkiler veya takviyelerle birlikte Cholodin adlı bir takviye öneririm.


Tüm evcil hayvanlar farklıdır ve her bir arkadaş için hangi çarenin işe yarayacağını bilmek zordur. Deneme yanılma süreci genellikle hayvanınız için en iyi kombinasyonu belirlemenin tek yoludur. Etkinliğine karar vermeden önce bir ürünü en az 2-3 hafta kullanmak en iyisidir (tabii ki yan etkiler yoksa, yani herhangi bir ekin durdurulması ve bir veterinere danışılması gerekir).


Sonuç

Geriatrik arkadaşınız için beklentilerinizi ayarlamayı ve stres seviyelerini düşük tutmayı unutmayın. Öncekinden daha az ilgi gösterse bile hala çok fazla dikkat gerekiyor. Günlük olarak yakından etkileşim halindeyseniz, durumundaki değişiklikleri daha erken fark edeceksiniz. Alacakaranlık yıllarında yeni sorunlar ortaya çıktıkça veteriner hekiminize ziyaretlerin daha sık hale geldiğini görebilirsiniz. Veterinerinizle birlikte çalışarak, refakatçinizin yaşlandıkça olabildiğince rahat ve sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz.

2 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör