SUSTAINABLE KÖPEK MAMASI VE KEDİ MAMASI SATIN ALMA KILAVUZU

Güncelleme tarihi: 17 Şub 2021


Protein, evcil hayvan mamasındaki en önemli besin maddelerinden biridir ve kedi ve köpekler için sağlıklı beslenmenin önemli bir parçasıdır. Bu yazıda proteinin vücuttaki rolünü ve evcil hayvanınızın sağlığı için neden önemli olduğunu açıklayacağız. Ayrıca evcil hayvan mamasında bulunan farklı protein türlerine de bir göz atacağız ve birçok evcil hayvan maması üreticisinin ürünlerinde neden sürdürülebilir proteinler kullandığını keşfedeceğiz.


PET'İMİN PROTEİNE NEDEN İHTİYACI VAR?

Protein, karbonhidrat ve yağın yanı sıra vücut tarafından ihtiyaç duyulan üç temel makro besinden biridir. Proteinler, amino asit zincirlerinden oluşur. Bu amino asitler vücutta dokuları onarmak, kas yapmak, hücreleri yenilemek ve hormon üretmek gibi hayati işlevleri yerine getirir. Proteinler sindirildiğinde sindirim sistemi tarafından amino asitlere ayrılırlar. Amino asitler daha sonra vücut tarafından kullanılmak üzere kan dolaşımına girer.


İki tür amino asit vardır: Gerekli olmayan ve gerekli. Evcil hayvanınızın vücudu tarafından esansiyel olmayan amino asitler üretilir. Karşılaştırıldığında, temel amino asitler diyet yoluyla elde edilmelidir. Kediler ve köpekler 10 temel amino aside ihtiyaç duyar: arginin, histidin, izolösin, lösin, lisin, metiyonin, fenilalanin, treonin, triptofan ve valin. Ek olarak, kediler taurin adı verilen ekstra temel bir amino aside ihtiyaç duyar. Bu temel amino asitler, et, balık, yumurta ve bazı bitki bazlı yiyecekler gibi protein açısından zengin yiyeceklerde bulunur.


PET'İM NE KADAR PROTEİN GEREKİYOR?

Evcil hayvanınızın ihtiyaç duyduğu protein miktarı, yaşı, boyutu, cinsi ve aktivite seviyesi gibi çeşitli faktörlere bağlı olacaktır. Evcil hayvanınızın diyetindeki proteinin kalitesi de önemli bir faktördür. Yavru köpekler, yavru kediler, hamile veya emziren anneler ve çalışan hayvanlar, normal yetişkin hayvanlardan daha yüksek protein gereksinimlerine sahiptir. Kediler katı etobur olduklarından, beslenmelerinde köpeklerden çok daha fazla proteine ​​ihtiyaç duyarlar.


Evcil hayvanınızın diyetinde protein eksikliği, zayıf deri ve tüy sağlığı, kilo kaybı, sindirim sorunları ve yağsız vücut kütlesinin azalması gibi bir dizi sağlık sorununa yol açabilir. Sağlıklı bir evcil hayvanın diyetindeki fazla protein tipik olarak idrarla atılır veya enerji olarak kullanılır. Bununla birlikte, çok fazla protein tüketmek, evcil hayvanınızın kilo almasına neden olabilir. Neyse ki, çoğu premium evcil hayvan maması, evcil hayvanınızın beslenme ihtiyaçlarını desteklemek için yeterli protein seviyeleri içerir. Evcil hayvanınızın özel protein gereksinimlerini tartışmak için veterinerinize danışmanızı öneririz.


EVCİL HAYVAN GIDALARINDA NE TÜR PROTEİN VAR?

Yüksek kaliteli evcil hayvan mamaları, çeşitli farklı protein kaynakları içerir. Yazının bu bölümünde, en yaygın olanlardan birkaçına göz atacağız.


HAYVAN BAZLI PROTEİN KAYNAKLARI

Hayvan bazlı proteinler, köpekler ve kediler için en eksiksiz ve kolay sindirilebilir amino asitleri içerir. Evcil hayvan mamasında kullanılan en yaygın hayvan bazlı protein kaynaklarından bazıları tavuk, sığır eti, kuzu eti ve balıktır.


Tavuk, yağsız kas oluşturmaya yardımcı olan ve faydalı omega-6 yağ asitleri ve esansiyel amino asitler sağlayan harika bir yağsız protein kaynağıdır. Güvenilir bir kaynaktan organik, kafessiz veya serbest dolaşan tavuk içeren evcil hayvan mamalarını arayın.


Sığır eti, demir ve B vitaminleri açısından zengin mükemmel bir protein kaynağıdır. En iyi evcil hayvan mamaları, bütün sığır etinden yapılır. İsimsiz veya sığır eti yan ürünleri içeren gıdalardan kaçının. Bu düşük kaliteli bileşenler, karkasın atılan kısımlarından yapılır.


Kuzu, temel amino asitler ve sağlıklı yağlarla dolu, besleyici yoğun bir besindir. Ayrıca evcil hayvanınızın genel sağlığını destekleyen vitamin ve mineraller içerir. Kuzu yan ürünleri yerine bütün kuzu kesimlerinden yapılmış bir evcil hayvan mamasını seçmenizi öneririz.


Balık, omega-3 yağ asitleri, esansiyel amino asitler ve yağsız protein bakımından yüksektir. Aynı zamanda oldukça sindirilebilir ve yağ oranı düşüktür. Somon özellikle evcil hayvanlar için sağlıklıdır. Çinko ve magnezyum gibi faydalı minerallerin yanı sıra A, D ve B vitaminlerini içerir. Her zaman MSC sertifikalı balıkçılıktan avlanan vahşi balıkları arayın.


BİTKİ BAZLI PROTEİN KAYNAKLARI

Bitki bazlı bileşenler, evcil hayvanınızın beslenmesinde iyi ikincil protein kaynaklarıdır. Bu nedenle, premium evcil hayvan mamalarında sıklıkla et bazlı proteinlerle birlikte kullanılırlar. Evcil hayvan mamasında bulunan en yaygın bitki bazlı proteinlerden bazıları baklagiller, bakliyat ve tahılları içerir.


Baklagiller, Fabaceae bitki ailesine ait bitkilerin meyveleri veya tohumlarıdır. Örnekler arasında fasulye, mercimek, bezelye ve nohut bulunur. Bakliyat, bazı baklagillerin kuru, yenilebilir tohumlarıdır. Evcil hayvan mamasında bulunan yaygın bakliyatlara kuru bezelye, kuru fasulye ve mercimek dahildir. Tüm bakliyat bakliyat değildir, ancak tüm bakliyat bakliyattır. Tahıllar, gıda olarak yetiştirilen tahıl mahsullerinin tohumlarıdır. Örnekler arasında yulaf, arpa, kinoa ve diğer eski tahıllar bulunur.


SÜRDÜRÜLEBİLİR PROTEİNLER NELERDİR?

Evcil hayvan ebeveynliği gittikçe daha popüler hale geldikçe, sürdürülebilir ve çevre dostu protein kaynaklarına artan bir ihtiyaç var. Bu nedenle, giderek daha fazla evcil hayvan maması üreticisi, ürünlerinde sürdürülebilir proteinler kullanıyor. Yazının bu son bölümünde, ortaya çıkan bu protein kaynaklarından birkaçını vurgulayacağız.


SÜRDÜRÜLEBİLİR BİTKİ TABANLI PROTEİNLER

Maya, köpekler için popüler bir vegan protein kaynağıdır. Yosun ve su mercimeği, evcil hayvan yemlerinde kullanılan sürdürülebilir bitki bazlı proteinlere iki örnektir. Bu su bitkileri yıl boyunca su üzerinde yetiştirilebilir. Yüksek bir amino asit konsantrasyonuna sahiptirler ve diğer mahsullerin yetiştirilemediği alanlarda gelişebilirler.


KÜÇÜK BALIK

Ringa balığı, sardalya, hamsi ve hatta minar gibi küçük balıklar harika bir protein, omega-3 yağ asitleri, vitaminler, mineraller ve diğer besinler kaynağıdır. Sürdürülebilirdirler ve cıva gibi daha büyük balıklarda yaygın ağır metallerde daha düşüktürler.


SÜRDÜRÜLEBİLİR YAKALANAN BALIK

Somon, beyaz balık ve ton balığı gibi daha büyük balıklar, evcil hayvanlarınız için sağlıklı besinlerle doludur. Ancak vahşi yakalanmış veya MSC sertifikalı balıkları aradığınızdan emin olun.


HAŞARAT

Sinek larvaları, cırcır böcekleri ve yemek kurtları gibi böcekler yağ bakımından düşük ve protein bakımından yüksektir. Aynı zamanda iyi bir yağ asidi, vitamin ve mineral kaynağıdır. Böceklerin üremesi ve yetiştirilmesi kolaydır, insan gıda atıklarıyla yetiştirilebilir ve geleneksel et bazlı protein kaynaklarından çok daha sürdürülebilirdir. BBC'den bir makaleye göre, "Dünyanın en büyük böcek çiftliğine sahip olduğunu iddia eden Hollandalı bir firma olan Protix, sığır etine kıyasla, böcek bazlı gıdaların toprağın% 2'sini ve kg protein başına suyun% 4'ünü kullandığını tahmin ediyor. . "

94 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör