SOĞUK PRESLİ KÖPEK MAMASI İÇİN ULTIMATE GUIDE

Güncelleme tarihi: 26 Şub 2021


Her yerde köpek ebeveynlerinden büyük beğeni toplayan en yeni premium evcil hayvan ürünü, soğuk preslenmiş köpek mamasıdır. Son yıllarda pazarda nispeten yeni olan kuru köpek mamasında bu harika seçimi duymamış olabilirsiniz. Merak etmeyin! Bu makalede, sadece soğuk preslenmiş köpek maması ve başlıca faydalarını anlatmakla kalmayacağız, aynı zamanda tüylü dostunuz için yüksek kaliteli bir seçenek seçmeniz için ihtiyacınız olan bilgileri de vereceğiz.


SOĞUK PRESLİ KÖPEK MAMASI NEDİR?

Soğuk preslenmiş köpek maması üretme süreci oldukça basittir. Adından da anlaşılacağı gibi, öğütülmüş malzemeler alınır, soğuk suyla karıştırılır, düşük sıcaklıklarda hızlı bir şekilde pişirilir ve istenen köpeğe uygun şekle getirilir. Bileşenlerin doğal besin değerlerinin çoğunu koruyan bir tekniktir. Bu, kuru köpek maması yapılan klasik yöntemden oldukça farklıdır.


En popüler kuru köpek mamaları ekstrüde edilir. Ekstrüzyon, bileşenlerin çok fazla buhar dahil olmak üzere yüksek ısıya ve aşırı basınca maruz kalmasıdır. Bu, yenildiğinde genişleyen ve köpeklerin sindirmesi daha zor olabilen bir mama üretir. Ayrıca bu yüksek sıcaklıklar nedeniyle daha az orijinal besin mevcuttur. Aslında, sık sık, sadece besinsel tamlığı sağlamak için ekstrüzyon işlemi bittikten sonra yağların ve diğer vitaminlerin yiyeceğe geri eklendiğini göreceksiniz.


İkisi arasında, soğuk preslenmiş köpek maması kesinlikle kazanır. Bununla birlikte, tamamen ikna olmadıysanız, soğuk preslenmiş köpek mamasının, geçiş yapmak istemenizi sağlayacak birçok faydası olduğundan emin olabilirsiniz.


SOĞUK PRESLİ KÖPEK MAMASININ FAYDALARI NELERDİR?

Belirtildiği gibi, soğuk preslenmiş köpek maması, özel üretim süreci sayesinde ekstrüzyon eğilimi gösteren diğer popüler mama tanelerinden daha fazla besin tutar. Bu özellikle yağlar için geçerlidir, aynı zamanda ekstrüzyon işleminde daha yüksek sıcaklıklarda kaybolabilen enzimler ve vitaminler için de geçerlidir. Bu, soğuk preslenmiş köpek mamasını, değişmeden çiğ yiyecek diyetini beslemeye en yakın hale getirir. Aslında daha da iyi olabilir!


Çiğ gıda diyetinin bazı eleştirmenleri, evcil köpeklerimizi evcilleştirilmiş bağırsaklarının başa çıkmaya uygun olmadığı parazitlere ve bakterilere maruz bıraktığını söylüyor. Bu, tedavisi zor enfeksiyonlar da dahil olmak üzere çeşitli sorunlara neden olabilir. Soğuk preslenmiş köpek mamasının düşük pişirme sıcaklığı, büyük besin faydalarını korurken bu riskleri tamamen ortadan kaldırır. Ek olarak, birçok insan için kuru köpek maması kullanmanın kolaylığı çok daha uygun ve ekonomiktir. Köpeğinizin çiğ mama diyetine yüksek miktarda dondurucu alanı veya aylık maaş çeklerinin büyük bir bölümünü ayırmanıza gerek yok.


Ancak, çiğ gıda diyeti ile beslenmekte rahat olanlar için, soğuk preslenmiş köpek maması yine de dikkate alınmalıdır. Bir şeyleri tamamlamak ve evcil hayvanınızın ihtiyaç duyduğu her şeyi almasını sağlamak için harika bir tamamlayıcı veya topper yapar. Soğuk presleme yöntemi, orijinal bileşenlerinin çoğunun görünümünü koruyan çok farklı bir kuru mama üretir. Bu, soğuk preslenmiş köpek mamasının çiğ gıda diyetine tam olarak uymasına yardımcı olur.


Soğuk preslenmiş köpek mamasının görünüşünden bahsetmişken, sadece ona bakarak ortalama bir mama olmadığını kesinlikle anlayabileceksiniz. Yuvarlak ve kabarık bej bir bisküvi olmaktan ziyade, bu besleyici içerikli mama taneleri daha uzun ve genellikle daha et görünümlüdür. Aradaki fark yemeğin nasıl göründüğüyle sınırlı değil. Sindirimi kolaylaştıran asıl bileşimin kendisine gider.


Soğuk preslenmiş köpek maması, sıkılmış yiyecekler gibi yenildiğinde ve sindirildiğinde genişlemez. Bunun yerine hızlı ve doğal bir şekilde bozulur. Bir bardak suya bir kepçe ekstrüde edilmiş köpek maması koyarsanız, olabildiğince fazla sıvı çeker ve tepede yüzerken gerçekten büyük miktarda şişer. Soğuk preslenmiş köpek maması bunu asla yapmaz. Bunun yerine, kırılırken dibe oturur ve suda çözünmeye başlar.


Aynı işlemler, yemek yerken köpeğinizin midesinde de olur. Soğuk preslenmiş köpek mamasının, kalıptan çekilmiş yiyeceklerin yapabileceği gibi şişkinliğe yol açmaması şaşırtıcı değildir. Bu hızlı bozulma aynı zamanda daha hızlı besin emilimine yardımcı olur. Evet, faydalar gelmeye devam ediyor ama yine de bir tane daha var.


Soğuk preslenmiş köpek maması, kullanılan malzemelerin orijinal lezzetini ve kokusunu büyük ölçüde koruduğu için çok daha lezzetlidir. Bu, burnunu denedikleri birçok başka kibble'da burnunu açma eğiliminde olan telaşlı köpekleri olan sahipleri için bir favori yapar.


YÜKSEK KALİTELİ SOĞUK PRESLİ KÖPEK MAMASI SEÇİMİ

Soğuk preslenmiş köpek mamasının artan popülaritesiyle, birçok farklı seçeneğin ortaya çıktığını göreceksiniz. Sizi biraz bunalmış veya kafası karışmış bırakabilir. Buna gerek yok.


Soğuk preslenmiş bir köpek maması seçerken, içerik listesine bakarak başlayın.


Seçtiğiniz yemekte yüksek kaliteli, tek kaynaklı bir protein olmasını sağlamak isteyeceksiniz. Organik, otla beslenen veya vahşi yakalanmış gibi sözcüklerin tümü, köpeğinizin hayatına kaliteli bir et getirdiğinizi gösteren harika göstergelerdir. Ayrıca, köpeğinizin ihtiyaçlarını karşılayan bir protein içeriği olduğundan emin olmak için garantili analizi kontrol etmeyi unutmayın.


Ayrıca çeşitli başka bileşenler de olacaktır ve bunlardan bazıları köpeğinizin diyetine ek yararlı besinler getirebilir. Soğuk preslenmiş yağlar, meyveler, sebzeler, şifalı bitkiler ve hatta algler iyi birer omega-3 veya -6 yağ asidi kaynağı olabilir ve kendimize almamızı dilediğimiz tüm vitaminler olabilir.


Dolgu maddeleri, aşırı katkı maddeleri, gereksiz tatlandırıcılar veya çok fazla koruyucu içeren gıdalardan kaçınmak da iyi bir fikirdir. Düzgün üretilmiş ve dengeli bir soğuk preslenmiş köpek maması, temel bileşenlerini kullanarak kendisini çekici, lezzetli ve besleyici hale getirecek ve diğer bazı yiyecekler gibi şişirilmesi gerekmeyecektir.


Son olarak, mamanın köpeğinizin sahip olabileceği herhangi bir alerjiye ve köpeğinizin mevcut yaşam evresine uygun olduğundan emin olmak isteyeceksiniz. Her iki durumda da soğuk preslenmiş köpek maması harika bir seçenek olacaktır. Piyasada köpeğinizin sahip olabileceği herhangi bir alerjiyi karşılayacak çeşitli formülasyonlar bulunmaktadır. Ve sindirilebilirliği yüksek üretim süreci, yakın zamanda sütten kesilmiş yavru köpeklerden sevgili yaşlılara kadar her yaşam evresi için seçenekler olduğu anlamına gelir.


SOĞUK PRESLİ KÖPEK MAMASI SEÇİN!

Kanıt var ve seçim açık. Harika lezzetten besin zenginliğine kadar sayısız faydası ve her yaştan ve keskinlik düzeyindeki köpekler için uygunluğuyla, soğuk preslenmiş köpek maması, dört ayaklı arkadaşınız adına yapmak için harika bir seçimdir.

35 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör