SARIMSAKLARIN KÖPEKLER VE KEDİLER İÇİN FAYDALARI

Güncelleme tarihi: 26 Şub 2021


GARLIC'İN KÖPEKLER VE KEDİLER İÇİN SAĞLIK FAYDALARI

Köpekler ve kediler için yiyeceklerde ve besin takviyelerinde sarımsak kullanımı hakkında internette pek çok bilgi ve yanlış bilgi bulunmaktadır. Sarımsağın sindirime yardımcı olmak, iç ve dış parazitleri ortadan kaldırmak, bağışıklık fonksiyonlarını uyarmak, kan kolesterol ve trigliserid seviyelerini düşürmek ve kardiyovasküler sistem için bir tonik görevi görmek gibi pek çok sağlık geliştirici etkisi vardır.


Taze sarımsak ayrıca güçlü antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. Geleneksel Çin ve Ayurveda tıbbında binlerce yıldır kullanılmaktadır. Bütünsel veteriner hekimler, birçok sağlık yararı için uzun yıllardır sarımsak önermektedir.


KÖPEKLER VE KEDİLER İÇİN SARIMSAK GÜVENLİDİR

Sarımsağın sağlık üzerindeki etkisi, soğan ve arpacık ile birlikte zambak ailesinin bir üyesi olma özelliği nedeniyle son zamanlarda gündeme gelmiştir. Soğanda bulunan bir bileşik olan n-propildisülfid, büyük dozlarda kırmızı kan hücrelerinde oksidatif hasara neden olabilir, Heinz cisimleri oluşturabilir ve vücudun bu hücreleri kan dolaşımından reddetmesini tetikleyebilir. Bu bileşiğin büyük dozları yeterince sık yutulursa, süreç anemiye ve hatta ölüme yol açabilir.


Rahatsız edici bileşiği tüketmenin dozaj seviyesi ve sıklığı burada anahtardır. Tipik olarak bir hayvanın, oksidatif sürecin başlaması için vücut ağırlığının% 0,5'inden fazlasını soğanla (60 lb. köpek için 5 ons soğan) yutması gerekir. Kırmızı kan hücreleri kemik iliğinden sürekli olarak yeniden üretildiğinden, bir köpeğin kalıcı hasara neden olması için muhtemelen bu kadar soğanı tekrar tekrar yutması gerekecektir. Sarımsak, soğandan daha az n-propildisülfür bileşiği içerir.


SARIMSAK NASIL DESTEKLİYORSUNUZ?

The Nature of Animal Healing'de Dr. Martin Goldstein, ev yapımı evcil hayvan mamalarına sarımsak eklemeyi ve aslında kendi kedilerine ve köpeklerine düzenli olarak sarımsak yemeyi öneriyor.


Gregory Tilford'a göre Evcil Hayvanlar için Otlar: Evcil Hayvanınızın Yaşamını İyileştirmenin Doğal Yolu, köpekler haftada 3-4 kez her bir kilo yiyecek için 1/8 çay kaşığı sarımsak tozunu güvenle tüketebilirler.


Sarımsaktaki bileşenlere karşı daha duyarlı oldukları için kedilere muhtemelen biraz daha az verilmelidir. Kediler sarımsak yiyebilir, ancak Tilford, kedi koruyucularını davranışsal değişiklikleri veya sindirim rahatsızlığını izlemeleri ve sarımsak içeren yiyecekleri veya takviyeleri reddederlerse kediyi dinlemeleri konusunda uyarır. Taze sarımsak, kurutulmuş sarımsaktan daha az konsantredir.


Dr. Çoğu bitkide olduğu gibi, haftada en az bir gün veya sarımsaktan periyodik bir hafta ara vermek iyi bir fikirdir.


"Sarımsak, sindirime yardımcı olmak, iç ve dış parazitleri ortadan kaldırmak, bağışıklık fonksiyonlarını uyarmak ve öldürücü hücre aktivitesini arttırmak, kan kolesterolü ve trigliserit seviyelerini düşürmek ve kardiyovasküler sistem için bir tonik görevi görmek gibi birçok sağlık geliştirici etkiye sahiptir."


SARIMSAK İÇİN KULLANIMI

Sarımsakla beslenmenin veya takviye etmenin anahtarı, ölçülü ve sağduyudur.


FLEA KONTROLÜ

Pire mevsiminde sarımsak ve bira mayası tabletlerinin kullanılması, evcil hayvan sahipleri arasında evcil hayvanları pireler için daha az çekici hale getirmeye yardımcı olmak için uzun süredir yaygın bir uygulama olmuştur. Bu kombinasyon evcil hayvanınızın deri ve tüy sağlığını desteklerken aynı zamanda onları ısıran böcekler için daha az çekici hale getirir.


UYARILAR VE HUSUSLAR

Diyette sarımsak veya sağlık yararlarından herhangi biri için ek olarak kullanılması, sağlıklı köpekler ve kediler için sorunlara neden olmaz. Açıkçası, önceden anemik bir durumu olan hiçbir hayvan sarımsak almamalıdır. 6-8 haftalık olana kadar yeni kan hücrelerini üretmeye başlamadıkları için 8 haftanın altındaki yavrulara da sarımsak verilmemelidir.


ASPCA Hayvan Zehir Kontrol Merkezi, yılın 365 günü, günde 24 saat, hayvan zehiriyle ilgili acil durumlar için en iyi kaynaktır. Sertifikalı Veteriner Teknisyenlerinden birinin bize söylediği şey şu: "Sarımsak genellikle evcil hayvan mamasında bulunur ve küçük, sınırlı dozlarda tüketilebilir. Çiğ veya pişmiş olsun, sarımsak ve soğanın yenmesi potansiyel olarak toksik olabilir ve kusma ve ishalden dolaşım sorunlarına kadar değişen belirtilere neden olabilir. Toksisite, yutulan miktara ve evcil hayvanın boyutuna bağlıdır. Kediler köpeklerden daha hassastır, bu nedenle kediniz varsa köpeğinizin mama kabından yemelerine izin vermeyin. "

29 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör