SAĞLIKLI HAYVANLAR İÇİN GÜNLÜK EKLER

Güncelleme tarihi: 26 Şub 2021


PET SAĞLIĞININ TEMELİ

Diyet, sağlığın temelidir. Optimal sağlığı geliştirmek ve hem akut hem de kronik hastalıkları önlemek için sağlıklı bir diyetin yerini hiçbir şey tutamaz. Köpekler ve kediler için sağlıklı bir diyet, mümkün olduğunca çok taze yiyecek ve sağlayabileceğiniz en yüksek kalitede yiyecek içerir. Yine de, köpeğiniz veya kediniz onu düzgün bir şekilde sindirmiyorsa ve emmiyorsa, en kaliteli diyet bile optimal sağlık sağlamayacaktır. Ve en taze ev yapımı diyette bile temel besin maddeleri eksik olabilir. Evcil hayvanınızın özel diyetine ve yaşam tarzına bağlı olarak düzenli günlük takviyeler öneririz, ancak her kedi ve köpeğin yararlanabileceği bazı temel unsurlar vardır. İşte genel sağlığın korunması ve bağışıklık stresini ve hastalıklarını en iyi şekilde önlemek için sağlıklı bir evcil hayvan için önerdiğimiz şey.


SİNDİRİM ENZİMLERİ

Yiyecek kalın bağırsağa ulaşmadan önce düzgün bir şekilde parçalanmadığında, vücudun işleyemeyeceği kadar büyük olan parçacıklar kan dolaşımına emilerek iltihaplanmaya, alerjilere ve kronik sağlık sorunlarına yol açabilecek bir bağışıklık tepkisi oluşturur. Doğanın bunu önlemenin yolu, her sebze, meyve ve hayvansal besin kaynağına onu parçalamaya yardımcı olan enzimler vermektir. Ancak bu enzimler ısı ve işleme ile yok edilir. Her köpek veya kedi, özellikle pişmiş veya işlenmiş yiyecekler yiyenler, her öğünde sindirim enzimlerini almalıdır. Çiğ et bazlı diyet alan evcil hayvanlar için, bu enzimlere tüm bitki kaynaklı bileşenleri işlemek için hala ihtiyaç vardır. Bu sadece sindirimi ve besin maddelerinin asimilasyonunu iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda alerji ve diğer birçok bozukluğun gelişmesine karşı korunmaya da yardımcı olur. Sindirimi ve besin maddelerinin kullanımını iyileştirmek, dışkı yemek, vücut kokusu, aşırı dökülme, şişkinlik ve kaşıntılı cilt gibi diyetle ilgili birçok sorunu önlemeye ve ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Sindirim enzimleri, sindirim ve mide-bağırsak sağlığının iyileştirilmesinin çok önemli bir parçasıdır.


PROBİYOTİKLER

Köpeğinizin veya kedinizin bağışıklık sistemi için ilk savunma hattı sindirim sistemidir ve normalde orada yaşayan çeşitli organizma türleri arasında doğru dengeyi korumaya yardımcı olmak, evcil hayvanınızın genel sağlığını desteklemede kritik bir rol oynayabilir. Sözde "kötü" bakteriler, bağırsak ortamının normal bir parçasıdır, ancak stres, diyet değişiklikleri, hastalık ve ilaçların, özellikle antibiyotiklerin kullanımı nedeniyle "dost" bakteriler tükendiğinde kolayca çoğalabilirler. Probiyotikler genellikle ara sıra ishal, şişkinlik ve kötü kokulu dışkıya yardımcı olmak için kullanılır ve antibiyotik alan hayvanlar veya bağırsak mikroflorasını tüketen diğer reçeteli ilaçlar için kesinlikle gereklidir. Probiyotiklerin ayrıca alerji semptomlarını azaltmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir. Günlük bir probiyotik dozu, evcil hayvanınızın GI yolunun doğru bakteri suş oranını korumasına ve evcil hayvanınızın bağışıklık sisteminin bu önemli kısmının en iyi şekilde çalışmasını sağlamasına yardımcı olabilir.


ESANSİYEL YAĞ ASİTLERİ

Köpekler ve kediler, optimal sağlık için diyetlerinde hem Omega-3 yağ asitlerine hem de Omega-6 yağ asitlerine ihtiyaç duyar. Evcil hayvanlar genellikle yiyeceklerinden bol miktarda Omega-6 yağ asidi alırlar (çoğu bitkisel yağda ve hayvansal kaynaklı yağlarda bulunur), ancak bu Omega-3 yağ asitleri için geçerli değildir. Omega-3 yağ asitlerinin olumlu etkileri öncelikle EPA ve DHA adı verilen iki yağ asidine bağlıdır. EPA, her hücre zarının çok önemli bir parçasıdır ve güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. DHA, retina ve beyin gibi sinirsel yapıların gelişimi ve bakımı için önemlidir. Ek olarak, bu temel yağ asitleri vücuttaki iltihaplanma süreçlerini azaltarak artritin etkilerini ve iltihapla ilişkili diğer birçok sorunu azaltma görevi görür.


Bitki kaynaklı Omega-3, alfa-linolenik asit, EPA ve DHA'nın tüm faydalarını sağlamaz; ve evcil hayvanlarımız bunu dönüştüremez. Bu temel yağ asitlerini takviye etmenin en kolay ve en iyi yolu, somon, sardalya, hamsi veya morina karaciğeri yağı gibi balık yağıdır. Bu yağlar, kedilerimiz ve köpeklerimizin ihtiyaç duyduğu kesin formda EPA ve DHA içerir. Seçtiğiniz yağın toksik ağır metaller ve diğer kirleticiler içermediğinden ve insan ürünlerinin tipik olarak içerdiği ilave vitamin ve aromalardan kaçınmak için özellikle evcil hayvanlar için formüle edildiğinden emin olun. Doğal balık yağı ile takviye etmek, arkadaşınızın optimal sağlığını birçok yönden kolaylaştırır:


Cildi ve cildi besler, kaşıntı ve sıcak noktalar ile ilişkili iltihabı azaltır.

Bağışıklık sistemini destekler

Sindirim ve üreme sistemlerinin sağlığını destekler

Sağlıklı kardiyovasküler fonksiyonu ve kalp sağlığını destekler

Enflamasyonu azaltmaya ve eklem sağlığını korumaya yardımcı olur

Büyüyen yavru kedi ve yavru köpeklerde uygun beyin ve göz gelişimini destekler

MULTİVİTAMİNLER

Çoğumuz, temel miktarda önemli vitamin ve mineralleri aldığımızdan emin olmak için günlük bir multivitamin alıyoruz. Tipik Amerikan diyeti, çoğu insan için bu besin maddelerinin dengeli bir kaynağını sağlamaz. Arkadaşlarımız bir günden yararlanabilir multivitamin de. Paketlenmiş köpek ve kedi mamalarındaki vitamin içeriğinin çoğu, işleme sırasında yok edilir. Pişirme veya ekstrüzyon işlemlerinden sonra tekrar eklendiğinde bile vitamin ve mineraller ışığa ve havaya maruz kaldıklarında hızla parçalanırlar. Bir çantadaki ilk mama kabı, etiketin iddia ettiğinin çoğunu içerebilir, ancak birçok vitamin ve diğer besinler zamanla bozulur. Torbadan son porsiyonlarda vitamin kaldıysa ne kadar kaldığını bilmek zordur.


Mineraller zaman içinde çok daha kararlı olma eğilimindedir, bu nedenle onları değiştirmek bir endişe kaynağı değildir. Bununla birlikte, işlenmiş ticari evcil hayvan mamaları, minerallerin çoğunu fazlasıyla içerir ve çinko gibi bazı mineraller aşırı hale gelirse, takviye potansiyel olarak tehlikeli hale gelir. Evcil hayvanınız kaliteli, doğal bir evcil hayvan yemi yiyorsa, bir takviyede büyük miktarlarda mineraller gerekli değildir.


Ev yapımı yiyecekler besliyorsanız, birçok yaygın tarifte gerekli vitamin ve minerallerin eksik olduğunu bilmeniz önemlidir. Pek çok bütün gıda kaynağı, tükenmiş topraklar ve modern tarım uygulamaları nedeniyle geçmişte sahip oldukları yüksek vitamin içeriğini artık içermiyor. Başta kalsiyum olmak üzere tüm temel minerallerin ev yapımı diyetlere eklenmesi gerekir. Kediler için taurin ve diğer kedilere özgü besinlerin de eklenmesi gerekir.


Temel bir multivitamin takviyesi, arkadaşlarımızın çoğu için iyi bir yatırımdır. Bunu bir sağlık sigortası olarak düşünün - vücudun düzgün hücre işlevi için ihtiyaç duyduğu her şeye sahip olduğundan emin olmak ve sağlık bakımı, refakatçinizi daha sağlıklı tutacak, bu da diyabet, artrit gibi beslenme ile ilgili hastalıkların tedavisi için gelecekteki veteriner faturalarını azaltacaktır. kalp hastalığı.


Diğer herhangi bir takviyede olduğu gibi, tüm multivitaminler eşit yaratılmamıştır ve her köpek veya kedinin etikette önerilen tam doza ihtiyacı yoktur. "Sigorta" için takviye yapmak faydalı olsa da, çok fazla iyi şey zararlı olabilir. Profesyonel olarak formüle edilmiş taze bir yiyecek besliyorsanız, refakatçinizin muhtemelen günlük bir vitaminin tam dozuna ihtiyacı yoktur; yarısı muhtemelen yeterli olacaktır. Ev yapımı yiyecekler besliyorsanız, tam doz multivitamin takviyesi iyi bir fikirdir. Ayrıca, ev yapımı yiyecekleri veya çiğ yiyecekleri beslerken, yiyeceklerin kalsiyum içeriğine çok dikkat edin ve gerekirse takviye ettiğinizden emin olun. Ham diyetler fosfor bakımından daha yüksek olma eğilimindedir ve uygun bir denge sağlamak için kalsiyum takviye edilmelidir.


Köpeğinizi veya kedinizi en iyi siz bilirsiniz, bu yüzden onları yakından izleyin ve daha canlı veya daha halsiz göründüklerinde, gözleri daha parlak olduğunda veya tüylerinin biraz daha parlak veya mat göründüğüne dikkat edin ve takviye rejiminizi ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde ayarlayın. Takviye seçme sürecinden emin değilseniz veya bunalmışsanız, bütüncül bir veteriner hekime danışmak, sizi ve arkadaşınızı, yaşam tarzınızı ve refakatçinizin sağlık ihtiyaçlarını karşılayan sağlıklı bir diyet ve takviye rejimi ile rotanıza sokabilir.


YAVRULAR VE KEDİLER İÇİN EKSTRA DESTEK

Yavru ve kedi yavrularının kendine özgü ihtiyaçları olabilir. Yavrular ve yavru kediler, bağışıklık sistemleri hala gelişmekte olduğundan, yetişkin hayvanlara göre parazitlere ve hastalıklara karşı daha savunmasızdır. Ayrıca annelerinin güvenliğini ve aşinalığını bırakıp insanlık bir aile ile yaşamanın yollarını öğrenmeye çalışırken büyük bir stres altındadırlar. Sütten kesildikten sonra en az bir veya iki ay olgunlaşmamış bağışıklık sistemlerini güçlendirmeye yardımcı olmak için tüm yavru ve kedi yavrularının diyetlerine kolostrum eklenmesini şiddetle tavsiye ederiz.


ÜST HAYVANLAR

Hayvanlar yaşlandıkça, sağlıklı kalmak ve en iyi yaşam kalitesini ileri yaşlarına kadar sürdürmek için ekstra desteğe ihtiyaç duyarlar.


ORTAK DESTEK

Bütünsel veterinerler genellikle 8-9 yaşında eklem sağlığı için ekstra destek için köpeklere ve sertliğin ilk belirtilerinde kedilere başlamayı önerir. Glukozamin ve kondroitin ile MSM içeren iyi bir eklem takviyesi, artrit ve eklem dejenerasyonunun semptomlarını azaltmada son derece yararlı olabilir. Gerektiğinde ek eklem desteği için zerdeçal, bromelain, Boswellia ve Çin bitkisel formülleri gibi bazı bitkisel içerikli takviyeler eklenebilir. Çoğu eklem takviyesinin optimum etkiye ulaşması için birkaç hafta gerektiğini unutmayın.


VİTAMİNLER VE ANTİOKSİDANLAR

Yaşlanan bir evcil hayvanın rejimine eklenen kıdemli bir vitamin veya ekstra antioksidanları, birçok dejeneratif duruma katkıda bulunan serbest radikallerin neden olduğu hasarla savaşmaya yardımcı olabilir ve bağışıklık sistemlerine hastalığı uzak tutmada ekstra yardım sağlayabilir. CoEnzyme Q10, bütünsel veteriner hekimlerin kalbi korumaya ve diş eti sağlığını desteklemeye yardımcı olmak için genellikle yaşlı hayvanlar için önerdiği bir antioksidan takviyesidir.


BİLİŞSEL DESTEK

Bilişsel düşüş göstermeye başlayan yaşlı hayvanlar için, antioksidan takviyeleri ve Omega-3 balık yağları beyin fonksiyonunu destekleyecektir.

17 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör