PETİNİZİN SAĞLIKLI GÖZLERİNİ DESTEKLEMEK İÇİN İPUÇLARI

Güncelleme tarihi: 26 Şub 2021


Evcil hayvanınızın gözleri, etrafındaki dünyayla etkileşime girmesine yardımcı olan önemli organlardır. Bu nedenle onları temiz ve sağlıklı tutmak için önlemler almak çok önemlidir. Köpekler ve kediler için göz bakımı hakkındaki bu makalede, evcil hayvanınızın gözlerini etkileyebilecek bazı yaygın sağlık sorunlarına bir göz atacağız. Ayrıca evcil hayvanınızın gözlerini sağlıklı tutmanıza yardımcı olacak bazı temel ipuçları da vereceğiz.


EVCİL HAYVANLARDA GÖZ BOZUKLUKLARI

Ciddi sağlık sorunlarının gelişmesini önlemek için evcil hayvanlarda göz bozukluklarının belirti ve semptomlarını tanımak önemlidir. Gönderinin bölümünde, köpeklerde ve kedilerde en sık görülen bazı göz bozukluklarına genel bir bakış vereceğiz.


KÖPEKLERDE YAYGIN GÖZ BOZUKLUKLARI

KONJUNKTİVİT

Konjonktiva, göz kapağının iç kısmını ve göz küresinin bir kısmını kaplayan şeffaf bir mukus zarıdır. Gözü yabancı maddelerden korur ve mukus üreterek yağlanmasını sağlar. Köpekler tahriş ve iltihaplandığında konjunktivit (pembe göz olarak da bilinir) geçirebilir. Bunun nedeni mikrobiyal enfeksiyon, alerjik reaksiyonlar veya toz, kir veya başıboş tüyler gibi fiziksel tahriş edici maddeler olabilir. Semptomlar gözde kızarıklık ve şişlik, rahatsızlık veya kaşıntı, aşırı gözyaşı üretimi ve gözlerden akıntıyı içerebilir.


Konjunktivit tedavisi, altta yatan nedene bağlı olacaktır. Fiziksel tahriş edici maddelerden kaynaklanıyorsa, gözü yıkamak için steril bir salin göz yıkama suyu kullanılabilir. Mikrobiyal enfeksiyondan kaynaklandığında, konjonktivit antibiyotikli göz damlası veya merhemlerle tedavi edilmesini gerektirecektir.


GLOKOM

Hızla tedavi edilmezse, bu göz bozukluğu körlüğe neden olabilir. Glokom, rahatsızlık, bulanık gözler ve genişlemiş göz bebekleri gibi semptomlarla karakterizedir. Göz içine yüksek basınç uygulandığında, göz küresinin arkasındaki optik siniri zorladığında veya hasar gördüğünde ortaya çıkar.


Glokomun herhangi bir belirti veya semptomunu fark ederseniz derhal veterinerinize başvurmanız önemlidir. Tedavi tipik olarak gözdeki basıncı düzenlemeye yardımcı olan topikal veya oral ilaçları içerir. Şiddetli vakalarda ameliyat da gerekebilir.


KİRAZ GÖZÜ

İnsanlardan farklı olarak köpeklerin görünmez bir üçüncü göz kapağı vardır ve bu göze hoşlanma zarı veya şahin olarak bilinir. Gözün iç köşesine gizlenmiş, iki özel bezi barındırır - nictitans (üçüncü göz kapağı bezi) ve gözü kaplayan koruyucu bir gözyaşı tabakası oluşturan gözyaşı bezi.


Kiraz gözü, bezi yerinde tutan bağ zayıfladığında ve koptuğunda oluşur. Bez, kırmızı kiraz gibi göz kenarından dışarı çıkar. Durumun diğer semptomları arasında şaşılık ve aşırı gözyaşı üretimi bulunur. Kiraz gözü ameliyatla düzeltilebilir.


KATARAKTLAR

Katarakt, mercekte gelişen ve ışığın gözün arkasına ulaşmasını engelleyen bulanık veya opak bir alandır. Bozukluk genellikle yaşlanan köpeklerde doğal olarak ortaya çıkan bir durum olan lentiküler skleroz ile karıştırılır. Katarakt, besin eksiklikleri veya teşhis edilmemiş diyabetin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Durumun ciddiyetine bağlı olarak, katarakt potansiyel olarak körlüğe neden olabilir. Evcil hayvanınızın gözlerinde bulanık noktalar oluştuğunu fark ederseniz derhal veterinerinize başvurun. Erken yakalandığında ameliyatla kataraktı düzeltmek mümkündür.


KEDİLERDE YAYGIN GÖZ BOZUKLUKLARI

KORNEAL ÜLSERLER

Dış mekan kedilerinin kornea ülserine yakalanma olasılığı daha yüksektir çünkü bunlar yaralar, mikrobiyal enfeksiyonlar, anormal yırtılma veya yanıkların bir sonucu olarak ortaya çıkarlar. Kornea ülserleri potansiyel olarak ciddidir ve tedavi edilmezse korneanın ölümüne veya kalıcı körlüğe yol açabilir.


Gözlerden aşırı akıntı, kaşıntı veya kısma, kızarıklık, iltihaplanma veya şişkinlik gibi belirtiler fark ederseniz, lütfen derhal veterinerinize başvurun. Tedavi tipik olarak antibiyotikli göz damlası veya merhem kullanımını içerir. Şiddetli vakalarda cerrahi de gerekli olabilir.


UVEİT

Bu durum, gözlerden sık sık akıntı, aşırı yırtılma, kızarıklık, şişme, göz bebeğinin boyutunda veya renginde değişiklik ve zayıf görme ile karakterizedir. Bası sonucu gözdeki damar dokularının iltihaplanması sonucu oluşur.


Üveit, kornea ülserleri, sistemik hastalıklar veya yanıklardan kaynaklanabilir. Tedavi kesin nedene bağlıdır, ancak ağrıyı hafifletmek için göz ilaçları kullanılabilir. Tedavi edilmezse üveit, glokom (gözlerde yüksek basınç) gibi başka rahatsızlıklara neden olabilir.


TRAVMA

Travma, kedilerde görülen göz bozukluklarının yaygın bir nedenidir. Açık hava kedileri, kedi kavgalarına girebilecekleri ve gözlerinde çizikler, delikler veya yaralar olabileceği için travmaya daha yatkındır. Göz travmasının diğer nedenleri arasında fiziksel tahriş edici maddeler, yanıklar, araba kazaları veya avcıların saldırıları bulunur.


Göz travmasının semptomları arasında ışığa duyarlılık, şaşı veya kaşıntı ve kırmızı, şişkin gözler bulunur. Şiddetli vakalarda göz yırtılmaya veya yuvasından çıkmaya başlayabilir. Herhangi bir potansiyel göz travması belirtisi fark ederseniz, lütfen derhal veterinerinize başvurun. Tedavi, antibiyotik ilaçları veya ciddi vakalarda ameliyatı içerir.


GLOKOM

Tıpkı köpekler gibi kediler de glokoma duyarlı. Bu duruma, gözlerdeki yüksek basınç neden olur ve kırmızı, bulanık, şiş ve gözlerde ağrı gibi semptomlara yol açar.


Etkilenen kediler, gerekli tedavi yapılmazsa kalıcı olarak kör olabilir. Tedavi, durumun nedenine bağlıdır, ancak tipik olarak göz tansiyonunu azaltmak için ilaçların kullanılmasını veya aşırı durumlarda ameliyatı içerir.


Kediler ve köpekler, aynı göz bozukluklarının çoğundan muzdarip olabilir, ancak farklı tür tedaviler gerektirebilirler. Göz rahatsızlıklarını her zaman kendiniz tedavi etmeye çalışmaktan kaçının ve tavsiye için kalifiye bir veteriner hekime başvurun.


EVCİL HAYVANINIZIN GÖZLERİNİN BAKIMI

İyi haber şu ki, köpekler ve kediler için göz bakımı nispeten basit. Gönderinin bu son bölümünde, köpeğinizin veya kedinizin gözlerine bakmanıza yardımcı olacak en iyi ipuçlarımızı paylaşacağız.


1. EVCİL HAYVANIN GÖZLERİNİ DÜZENLİ OLARAK KONTROL EDİN

Kızarıklık, şişme veya yaralanma belirtileri için evcil hayvanınızın gözlerini günlük olarak kontrol edin. Sağlıklı gözler parlak, berrak ve nemli olmalıdır. Olağandışı bir şey fark ederseniz lütfen mümkün olan en kısa sürede veterinerinizle iletişime geçin. Göz bozuklukları en iyi erken aşamada halledilir.


2. GÖZLERİN ETRAFINDAKI SAÇLARI DÜZELTİN

Göz çevresindeki kıllar veya uzun kirpikler korneayı çizerek kaşıntıya, tahrişe ve iltihaplanmaya neden olabilir. Bu, uzun tüylü ırklarda yaygın bir sorundur. Evcil hayvanınızın bakımını yaparken, göz çevresindeki uzun tüyleri kesmek için keskin bir makas kullanın. Herhangi bir hafif kayma evcil hayvanınızı yaralayabileceğinden, lütfen çok dikkatli olmayı unutmayın.


3. EVCİL HAYVANIN GÖZLERİNİ TEMİZLEYİN

Gözlerin köşelerini nazikçe silmek için temiz, nemli bir bez kullanarak herhangi bir akıntıyı gidermek için evcil hayvanınızın gözlerini düzenli olarak temizleyin. Bu, enfeksiyonu veya tahrişi önlemeye yardımcı olacaktır. Ayrıca veterinerinizden, evcil hayvanınızın gözlerini temizlemek ve nemlendirmek için göz damlalarını kullanmasını istemeniz de iyi bir fikirdir.


4.RUTİN GÖZ MUAYENELERİ

Düzenli göz muayeneleri planlamak, herhangi bir göz bozukluğunun erken bir aşamada teşhis ve tedavi edilmesini sağlamanın en iyi yoludur. Veteriner hekiminiz evcil hayvanınızın gözlerini inceleyecek, herhangi bir anormallik olup olmadığını kontrol edecek ve gerekirse uygun tedavileri tartışacaktır.


5. GÖZ SAĞLIĞINI DESTEKLEYEN YEMLER

Yiyecek sadece yakıt olarak değil, aynı zamanda güçlü bir ilaç olarak da işlev görür. Sağlıklı kalmak için ihtiyaç duydukları tüm besinleri, vitaminleri ve antioksidanları içeren dengeli bir diyetle evcil hayvanınızın gözlerini destekleyin.


Antioksidanlar, evcil hayvanınızın bağışıklık sistemini veya göz fonksiyonunu etkileyebilecek oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olur. A, C ve E vitaminleri de daha iyi görmeyi destekler. Lutein, Astaxanthin ve Zeaxanthin, göz sağlığı için en önemli üç antioksidandır. Karotenoidler, flavonoidler ve bitki besinleri gibi diğer faydalı antioksidanlar vücut tarafından sentezlenemez ve diyet yoluyla elde edilmelidir. Lahana, ıspanak, yaban mersini, havuç, tatlı patates, brokoli ve yabani somon gibi süper besinler mükemmel vitamin ve antioksidan kaynaklarıdır.


Düşük kaliteli ticari evcil hayvan yiyeceklerinden kaçının ve mümkünse çiğ, türe uygun bir diyetle besleyin. Bu, evcil hayvanınızın tüm beslenme gereksinimlerini karşılamanın harika bir yoludur. Kuru mama beslemeye karar verirseniz, yüksek kaliteli bir ürün seçin ve evcil hayvanınızın diyetini meyveler, sebzeler ve organ eti gibi taze malzemelerle tamamlayın.


Evcil hayvanınızın görüşü, genel sağlığının önemli bir parçasıdır. Evcil hayvanınızın bir göz rahatsızlığından şüpheleniyorsanız, lütfen derhal veterinerinize haber verin. Ayrıca evcil hayvanınızın gözlerini temiz ve sağlıklı tutmak, hatalı tüyleri düzeltmek ve evcil hayvanınızın gözlerini sık sık incelemek için veterinerinizle birlikte çalışmak çok önemlidir. Ek olarak, evcil hayvanınızı göz sağlığını destekleyen sağlıklı içeriklerle dolu yüksek kaliteli bir diyetle beslemeyi unutmayın.

0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör