NE ZAMAN KÖPEK VEYA KEDİNİ ARTIK VETERİNERE GÖTÜRMELİSİNİZ ?

Güncelleme tarihi: 26 Şub 2021


VETERINERINIZİ NE ZAMAN ZİYARET ETMELİSİNİZ?


Köpekler ve kediler, karın sorunları ve kaşıntılı deriden kalp hastalığı ve kansere kadar pek çok sağlık sorunu yaşayabilir. Ancak bazen, evcil hayvanınızın durumu o kadar net değildir ve bir evcil hayvan ebeveyni olarak nereye döneceğinizden emin olamazsınız.


Veteriner hekime gitmek size cevaplar verecektir, ancak stresli ve maliyetli olabilir. Bazen beklemek mantıklıdır ve evcil hayvanınız evde bir ishal veya kaşıntılı deriden kurtulabilir. Ancak bazen çok uzun süre beklemek, hayvan için zararlı sonuçlar doğurabilir.


Aşağıda, evde bakımın yeterli olmasının muhtemel olduğu bazı durumları ve veterinere gitmeyi gerektiren bazı endikasyonları özetledik. Bununla birlikte, bunun yalnızca kısmi bir liste ve kaba bir kılavuz olduğunu unutmayın. Şüpheniz olduğunda, veterinerinizin ofisini ARAYIN.


ORTAK ŞARTLAR

KÜÇÜK YARALANMALAR, HURDALAR VE BRUISLER

Bunlar bazen evde halledilebilir. Evcil hayvanınızın bir veya iki inçlik bir alanda bir sıyrık veya yarası varsa, gereken tek şey ilk yardım olabilir. Daha büyük veya daha derin yaralar tıbbi müdahale gerektirir ve kedi veya köpek ısırıkları her zaman veteriner müdahalesine ihtiyaç duyar.


Evcil hayvanınız korkuyorsa, ilk yardım tedavisi sırasında kendinizi korumak için onu sakinleştirip susturarak başlamanız gerekebilir. Yaralanmaların veya travmaların acil tedavisi için, elde homeopatik veya çiçek özü gibi sakinleştirici bir terapi almak yardımcı olabilir. Bunlar, evcil hayvanınızın sakinleşmesine yardımcı olabilir ve veteriner bakımına ihtiyaç duyulduğunda ve ilaç verilebildiğinde bile vermek güvenlidir.


Daha küçük yaralar için saçı alandan uzaklaştırın, kalıntıları gidermek için ılık suyla nazikçe yıkayın ve antibiyotik krem ​​sürün. İlacın işini yapma şansı varken evcil hayvanınızın 10-15 dakika boyunca okşayarak veya fırçalayarak merhemi yalamasını önleyin. Merhem günde birkaç kez uygulayın. Yarayı izleyin: Birkaç gün içinde bölgede iyileşmenin başladığını ve iyileştiğini görmelisiniz. İyileşme görmüyorsanız, veterinerinizi ziyaret etme zamanı gelmiştir.


Göründüklerinden daha kötü olabilecekleri ve yüzeydeki yaralara göre daha kolay enfekte olabilecekleri için delinme yaralarının dikkatle tedavi edilmesi gerekir. Temizleyin ve yukarıda açıklandığı gibi antibiyotik merhemle tedavi edin, ancak herhangi bir şişme veya iltihap görürseniz veterinerinizi arayın.


"Bir hayvanın bir veya iki inçlik bir alanda bir yarası veya yarası varsa, gereken tek şey ilk yardım olabilir. Daha büyük veya daha derin yaralar tıbbi müdahale gerektirir ve kedi veya köpek ısırıkları her zaman veteriner müdahalesine ihtiyaç duyar."

Çürükler veya küçük suşlar için anahtar genellikle etkilenen bölgenin dinlenmesi ve korunmasıdır. Evcil hayvanınızı gerekirse kapalı tutun ve yalnızca tasma ile dışarı çıkarın. Bazı burkulmaların iyileşmesi haftalar alabilir, bu nedenle evcil hayvanınızın aşırı heyecanlanmasına veya normal egzersize çok erken başlamasına izin vermeyin.


Glukozamin gibi hem bitkisel hem de eklem destekleyici bileşikler olan bazı eklem takviyeleri, evcil hayvanınızın rahatsız olmasına yardımcı olabilir. Evcil hayvanınızın rehabilitasyon sırasında kapatılması gerekiyorsa, sakinleştirici olmayan sakinleştirici ilaçlar yardımcı olabilir ve özellikle köpekler için doğal çiğnemeler evcil hayvanınızın hareket etmeden meşgul olmasına yardımcı olabilir.


Köpeğinizi yaralanmalar, sıyrıklar ve çürükler için ne zaman veterinere götürmelisiniz:

1-2 ”den büyük yaralar ve / veya derin yaralar

Isırık yaraları - köpek ısırıkları yüzeyin altında gördüğünüzden daha fazla hasara neden olabilir ve enfekte olabilir; kedi ısırıkları çok sık enfekte olur ve antibiyotikler neredeyse her zaman gereklidir

Şişme, irin veya kötü kokunun eşlik ettiği derin delinme yaraları veya delikleri

Yayılmış veya enfekte olmuş gibi görünen yaralar (kenarlarda kırmızı veya akan kedi)

Hayvan ciddi bir ağrı çekiyorsa - göremediğiniz yaralanmalar olabilir veya hayvanın ağrı kesiciye ihtiyacı olabilir.

Yaşlı bir hayvanda kalıcı topallama veya ağrı (olası artrit belirtileri)

KÜÇÜK MİDE UPSETS

İshal veya kusma, veterinerin ofisine gitmeden önce genellikle bir veya iki gün evde izlenebilir. Bu semptomlar genellikle alışılmadık bir şeyi yutmak (mutfak çöpü gibi), endişe veya stres, çok fazla veya çok hızlı yemek veya yemekten kısa bir süre sonra egzersiz yapmak gibi basit bir şeye kadar izlenebilir.


Ara sıra ishal nöbeti için, yiyeceğe biraz konserve balkabağı ve probiyotik eklemek ve birkaç öğün hafif bir diyetle beslemek gerekli olabilir. Konserve balkabağı, hem ishale hem de kabızlığa yardımcı olabileceğinden, her evcil hayvan ebeveyn kilerinde çok önemlidir. Kediler 1 çorba kaşığı ila 1 çorba kaşığı alabilir ve köpekler, boyutuna bağlı olarak 1 çorba kaşığı ila ¼ fincan veya daha fazla alabilir.


Ara sıra kusma durumunda, kısa bir oruç (bir veya iki öğün), küçük su içecekleri ve hafif bir diyet işe yarayabilir. (Büyük bir bardak su, sorunlu bir karnı daha da tahriş edebilir ve daha fazla kusmaya neden olabilir). Hafif bir diyet, küçük öğünlerde verilen eşit miktarda haşlanmış tavuk ve beyaz pirinçtir. Hamburger ve pilav, mümkün olduğu kadar çok süzülen yağ ile ikame edilebilir; etin durulanması fazla yağın temizlenmesine yardımcı olacaktır.


Kediler genellikle midelerindeki tüy yumağı nedeniyle kusarlar veya "tıkarlar". Uzun tüylü kedilerin daha büyük bir problemi var gibi görünüyor, çünkü bu süre boyunca sindirilecek daha fazla tüy var.kendi kendine tımar süreci. Bu evde kolaylıkla halledilebilecek bir şeydir. Önleme, tüy yumağı problemleri için en iyi eylem yöntemidir, buna günlük bakım ve sindirim enzimlerinin ve gerekli yağ asitlerinin yiyeceğe eklenmesi dahildir.


Gevşek dışkı, ishal veya kronik kusma gibi kronik mide sorunları olan evcil hayvanlar, gıda intoleransları, alerjiler veya diğer altta yatan hastalıklar için bütünsel bir veteriner tarafından değerlendirilmelidir.


Köpeğinizi mide rahatsızlığı için veterinere ne zaman götürmelisiniz:

Kusma ve ishal birlikte meydana gelir

Kusmukta kan veya ishal

Kusma veya ishal bir veya iki günden fazla sürerse

Hayvan kayıtsız görünüyor

Kısa bir süre içinde birden fazla kusma veya ishal nöbeti

Başarısız bir şekilde kusmaya çalışan hayvan (bazen bol miktarda salya akması ile)

Karın şişkinliği veya şişkinlik mevcut

Karın dokunuşa hassas

Hayvan zor nefes alıyor veya acı çekiyor gibi görünüyor

KAŞIK DERİ, PENÇELER VE KULAKLAR

Bunlar alerji veya pirelerin belirtisi olabilir. Kaşıntılı cilt ve kuru cilt asla tamamen normal değildir ve evcil hayvanınız kronik olarak kaşıntılı olmamalıdır. Evcil hayvanınız sürekli kaşınıyorsa, derhal ilgilenilmesi gerekir çünkü beklerseniz daha da kötüleşir.


Önce suçlu pirelerin olup olmadığını belirleyin. Aflea combis, köpeği veya kedisi olan her ev için mutlak temel bir araçtır. Köpeğiniz veya kediniz evde evcil hayvan olsa bile, pireler onları bulabilir. Öncelikle ve en önemlisi pireleri kontrol edin, çünkü eğer yapmazsanız ve alerji tedavisine başlarken pireler çoğalmaya devam ederse, pireniz olduğunu fark ettiğinizde ortadan kaldırılması çok daha zor olacaktır.


Pire tarağını evcil hayvanınızın saçından geçirin ve biraz saç ve "kir" toplayın. Sonra bunu iki nemli beyaz kağıt havlu arasına koyun ve birbirine bastırın - "kir" kağıt havlu üzerinde paslı görünümlü lekeler oluşturursa, evcil hayvanınızın üzerinde pireler vardır. Taramaya devam ederseniz, muhtemelen bazılarını tarağa hapsedeceksiniz. Onları sabunlu suda boğ; pirelerin sade sudan atladıkları bilinmektedir. Pire testiniz pozitifse, bir tedavi planı uygulayın. Pireler bulamazsanız, olası alerjileri tedavi etmeye devam edin.


Olası alerjileri aramanın üç basit adımı vardır:


Hipoalerjenik gıdaya geçiş

Her öğünde sindirim enzimi ekleyin

Diyete katkı sağlayan yağ asitleri (tercihen balık yağı)

Kaşıntılı cilt, pençeler ve kulaklar için ne zaman veteriner hekim görmelisiniz:

Evde tedavi, refakatçinizin kaşıntısını üç hafta içinde hafifletmiyorsa veya en azından azaltmıyorsa, bütünsel bir veteriner hekime gitmeniz veya danışmanız önerilir. (Alerjiden şüphelenildiğinde geleneksel veya geleneksel olarak eğitilmiş veteriner hekimleri ziyaret etmenizi önermiyoruz, çünkü steroidler veya antibiyotiklerle en sık reçete edilen geleneksel tedavi yalnızca sorunu uzatır ve şiddetlendirir).


KÖPEK VE KEDİLERDE SICAK NOKTALAR

Sıcak Noktalar, bir hayvanın bir bölgeyi aşırı derecede tırmalaması veya yalamasından kaynaklanan ikincil enfeksiyonlar olabilir veya muhtemelen hafif bir aşınma, böcek ısırığı veya cilt üzerindeki nem nedeniyle kendi başlarına görünebilirler. Saçın altına saklanabilirler, bu yüzden onları düzgün bir şekilde tedavi etmek için alanı iyice kesmeniz gerekir.


Sıcak noktaların temiz ve kuru tutulması gerekir ve evcil hayvanınızın bölgeyi mümkün olduğunca yalamasını veya çizmesini önlemeniz gerekir. Sık sık antibiyotik sprey veya merhem sür. Sıcak nokta iyileşmeye devam ederken, evcil hayvanınızın cildini sağlıklı ve koşullu tutmak için bir merhem veya merhem kullanabilirsiniz.


Sıcak noktalar için ne zaman veterinere gitmelisiniz:


Sıcak nokta birkaç gün içinde daha iyi görünmüyorsa ve bir hafta içinde kaybolursa, daha ileri tedavi için veterinere gitme zamanı gelmiştir.


KULAK ENFEKSİYONLARI VE TAHRİŞ EDİCİLERİ

Kulak enfeksiyonları ve tahrişleri oldukça rahatsız edicidir ve köpeğiniz veya kediniz başını sallayarak, bir tarafa eğerek ve etkilenen kulağı ısrarla kaşıyarak veya yere veya mobilyaya sürterek sizi uyaracaktır.


Yüzmeyi seven köpekler gibi, av köpekleri ve yavru horozlar gibi sarkık kulaklı köpekler de kulak sorunlarına daha yatkındır. Evcil hayvanınız kulak problemlerine yatkınsa, haftalık ya da aylık bakımlarının bir parçası olarak ya da yüzmeden sonra her seferinde ona bakmak için elinizde bir kulak çalkalamanız iyidir.


Kronik kulak enfeksiyonları sıklıkla alerji belirtisidir. Bunlar için en iyi tedavi, kulakları temiz tutmak ve alerjileri tedavi etmek için yukarıda belirtilen adımları izlemektir. Evcil hayvanınızın alerjilerine yardımcı olurken semptomları kontrol etmeye ve bakteri veya mayayı kontrol etmeye yardımcı olmak için topikal kulak yıkama kullanın.


Kulak akarları, kulak enfeksiyonuyla aynı semptomlara neden olabilir. Kulak akarları, kedilerde, özellikle daha genç kedilerde veya dışarıdaki kedilerde daha yaygındır.


Kulak akarları, hayvandan hayvana temasla bulaşır. Kulak akarlarından şüpheleniyorsanız, teşhisi doğrulamanın tek yolu, veterinerinizin akarları aramak için kulak akıntısını mikroskop altında incelemesini sağlamaktır. Mantar enfeksiyonu olan bir kulaktan akıntı akarları olan bir hayvanınkine çok benzeyebilir, bu nedenle mikroskop olmadan yapılan incelemede yanlış şeyi tedavi edebilirsiniz.


Köpeğinizi kulak sorunları için ne zaman veterinere götürmelisiniz:

Belirtiler düzelmezse (veya belirtiler artarsa)orsen) evde tedavi ile

Hayvan ciddi bir acı çekiyor gibi görünüyor

Kulağınızda tilki kuyruğu gibi yabancı bir cisimden şüpheleniyorsanız

Hayvan, kulak şişecek kadar güçlü bir şekilde başını sallıyorsa, bu bir hematom olabilir ve kontrol edilmelidir.


HER ZAMAN MÖBETİ ZİYARET ETMELİ

Yumrular ve yumrular: Yaşlı köpekler genellikle deri altında iyi huylu yağlı tümörler geliştirse de, yeni topakların kontrol edilmesi her zaman en iyisidir. Sertlik hissi veren ve cilt altında hareket etmeyen topaklar en kısa sürede kontrol edilmelidir.

Nefes darlığı: Bu, kalp rahatsızlığının bir işareti olabilir.

İdrar üretmeden idrar yapmak için süzme: Bu acil bir acil durumdur. Tıkalı bir idrar yolu yaşamı tehdit edebilir.

İştahta ani değişiklik: Böbrek yetmezliği veya hipertiroidizm gibi ciddi bir hastalığın göstergesi olabilir.

Ani kilo kaybı veya artış: Tiroid disfonksiyonunun veya başka ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir.

Su tüketiminde değişiklik: Diyabet veya böbrek hastalığının belirtisi olabilir.

Mizaçta ani değişim.

Bir günden fazla süren uyuşuk veya münzevi davranış.

Topallama veya kronik topallık (küçük yaralanmaya atfedilmez): Artrit olabilir.

Görme sorunları, bulanık veya puslu gözler veya anormal göz akıntısı: Göz sorunları evde tedaviye uygun değildir. Veteriner değerlendirmesi önemlidir.

Kalıcı ağız kokusu: Sindirim bozukluğunun veya daha ciddi diş hastalığının belirtisi olabilir.

Sonuç

Lütfen bunun kısmi bir liste olduğunu unutmayın. Şüpheniz olduğunda, veterinerinizin ofisini veya yerel acil kliniğini arayın. Spesifik sağlık durumları hakkında daha fazla bilgi için lütfen Holistik Sağlık Kütüphanemize bakın.

9 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör