KURU GIDA 5 KOLAY ADIMDA NASIL DEĞERLENDİRİLİR?

Güncelleme tarihi: 26 Şub 2021


KIBBLE KÖPEK MAMASI VE KEDİ MAMASI NEDİR?

Kibble, kuru köpek ve kedi maması için başka bir isimdir. Et, tahıllar, baklagiller, sebzeler ve meyveler gibi öğütülmüş malzemelerden yapılır. Bu bileşenler karıştırılır, peletler halinde şekillendirilir ve ardından ekstrüzyon adı verilen bir işlemle pişirilir. Taneli bir köpek maması besliyorsanız, karıştırılırken malzemeleri bir arada tutan bir bağlayıcı olarak bir tahıl kullanacaktır. Tahılsız bir köpek maması besliyorsanız, nohut gibi baklagiller veya bağlayıcı olarak başka bir nişasta kullanır.


AAFCO (Amerikan Yem Kontrol Yetkilileri Derneği) tarafından eksiksiz ve dengeli olarak onaylanmış bir mama köpek maması besliyorsanız, beslenme için bir dizi gereksinimi karşılaması gerekir. Tarifte yer alan içerikler doğal olarak bu gereksinimleri karşılayamazsa, formül genellikle sentetik vitamin ve mineraller de içerecektir.


EN İYİ KIBBLE NASIL SEÇİLİR

Torbanın üzerindeki malzemeleri ve beslenme bilgilerini okuyarak kuru mama evcil hayvan mamasının sağlıklı olup olmadığını belirlemeye çalışmak kesinlikle zordur. Aileniz için yiyecek satın alırken zorlu bir etiket okuyucusu olsanız bile, kuru hayvan mamasını analiz ederken size pek yardımcı olmayacaktır. Öyleyse, içerik listesine ve bir yiyeceğin garantili analizine bakarak bir yiyeceğin kalitesini derecelendirmenize yardımcı olacak birkaç önemli nokta:


1. PROTEİN SEVİYESİNE BAKIN

Bu genellikle Garantili Analizde "Ham Protein (dak)" olarak adlandırılır. Bu size yiyeceği düşünmeniz gerekip gerekmediğine dair en hızlı anlık görüntüyü verecektir. Genel olarak, ne kadar yüksekse o kadar iyidir: Bir köpek maması için ideal olarak 30'lu yaşların ortalarında veya daha yüksek olması için% 30'un üzerinde olmasını ve bir kedi maması için ideal olarak 40'lı yaşların ortasında% 40'ın üzerinde olmasını istersiniz. Köpekler için% 30'un veya kediler için% 40'ın altındaysa, bunu başkasına vermelisiniz. Muhtemelen gerçekten yüksek kaliteli bir yiyecek değil.


Köpekler ve kediler hayvansal proteinle gelişirler ve karbonhidratlara ihtiyaç duymazlar ve düşük proteinli yiyecekler genellikle rafine tahıllar veya tahıl yan ürünleri gibi bir grup sağlıksız içerikten yüksek karbonhidrat içerir. Bu karbonhidratlar enerji için kullanılmazsa yağa dönüştürülür. Kediler söz konusu olduğunda, enerji için tercihen protein ve yağ kullanırlar, bu nedenle kuru mamadaki neredeyse tüm karbonhidratlar fazladır ve yağa dönüştürülür. Köpeklerin sindirimi insanlara benzer. Karbonhidratları enerji için kullanabilirler, ancak yine de fazlalık yağ olarak depolanır.


2. İLK 5 BİLEŞENE BAKIN

Bu size proteinin nereden geldiğini söyleyecektir. İdeal olarak et, kümes hayvanları ve balık (veya daha sürdürülebilir seçenekler) gibi hayvansal içeriklerden ve bunlardan yapılan yemeklerden gelecektir. Et / kümes hayvanları / balık unu, bu proteinin render ile yapılan konsantre bir şeklidir (proteini yağdan ve nemden ayıran bir pişirme işlemi). Kuru mama mamasının bir ekstrüzyon işleminde yapılma şekli, yüksek proteinli bir tarifte işlenmiş et, kümes hayvanları veya balık yemekleri olmalıdır, çünkü çok fazla bütün kemiği çıkarılmış et, işlemin çalışması için çok fazla neme sahip olacaktır.


Kuzu ve kuzu unu, tavuk ve tavuk unu, beyaz balık ve beyaz balık unu vb. Gibi adlandırılmış hayvansal proteinleri ve öğünleri arayın. Genel et unu, kümes hayvanları unu, et ve kemik unu vb. Gibi malzemelerden ve "by-" kelimesini içeren yemeklerden kaçının. ürün "içlerinde. Bu genel et yemekleri ve yan ürün yiyecekleri, ölü ve hastalıklı hayvanların yanı sıra kafa, kuyruk, bağırsak, ayak gibi şeylerden yapılabilir. Genel olarak, evcil hayvanınızın yemesini isteyeceğiniz şeyler değil (pembe balçık düşünün). İlk 5 bileşende (bezelye veya nohut gibi) bazı et olmayan proteinlerin olması sorun değil, ancak ideal olarak ilk 2 veya 3'te değil, çünkü proteinin çoğunun hayvansal içeriklerden gelmesini istiyorsunuz. Ayrıca, DCM ve evcil hayvanınızın sağlığı konusunda endişeleriniz varsa, hayvansal içerikler doğal olarak amino asit taurin bakımından yüksektir.


3. SAĞLIKLI YAĞLARA BAKIN

Yağlar sağlıklı beslenmenin önemli bir parçasıdır, ancak hepsi eşit yaratılmamıştır. Tavuk yağı iyidir, ancak genel bir "hayvansal yağ" değildir. Bu jenerik "hayvansal yağ" çok yaygın olarak kullanılır, ancak bir fıçıya atılan herhangi bir sayıdaki türden toplanmış bir yağdır, bu nedenle alerjiler için kötüdür ve ötenazi ilacı pentobarbital içeren en olası bileşenlerden biridir - iğrenç!


Yiyeceklerdeki bazı balık yağlarını aramak iyidir, çünkü bu, evcil hayvan sağlığı için harika olan Omega-3 yağ asitlerini sağlayacaktır. Harika bir gıda, gerekli olmasa bile Garantili Analizde Omega-3, Omega-6, EPA ve DHA seviyelerini içerecektir. Genel hayvansal yağa ek olarak, soya fasulyesi yağı gibi ucuz yağlardan ve ayçiçeği, aspir gibi bitkisel yağlardan veya genel "bitkisel yağ" dan kaçının, çünkü bunlar genellikle Omega-3 içermeyen tamamen Omega-6 yağ asitleridir.


Evcil hayvanınızın mamasında sağlıklı temel yağ asitleri bulmanın ötesinde, bunları ek olarak eklemek de harika bir fikirdir. Bu, genel sağlığı, cilt ve kürk sağlığını, eklem sağlığını ve daha fazlasını desteklemeye yardımcı olacaktır.


4. BOŞ DOLGULAR İÇİN DİKKAT EDİN

Bunlar mısır, buğday, soya fasulyesi, sorgum ve pirinç bileşenleri gibi bileşenleri içerir. Yağa dönüştürülmeye ek olarak, daha önce de belirtildiği gibi, genellikle bütün gıda bileşenlerinden ziyade insan gıda üretiminin yan ürünleridirler. Bu, muhtemelen çok az besin değerine sahip oldukları anlamına gelir. Ek olarak, mısır ve soya fasulyesi genetik olarak değiştirilir (organik olmadıkları sürece) ve genel olarak tahıllar karbonhidrat bakımından çok yüksek olduğundan, insülin ve glikoz metabolizmasına müdahale etme ve obeziteye yol açma eğilimindedirler.


Tüm tahılların kötü olmadığını hatırlamak önemlidir. Kediler zorunlu etobur olduklarından, yüksek oranda hayvansal protein içeren, tahıl içermeyen bir diyetle beslenmelisiniz, ancak köpekler, özellikle aktif ve çalışan köpekler, tam tahıllardan yapılan tahıl dostu bir diyetle gelişebilirler. Tahıl dostu bir diyet ararken rafine tahıllardan kaçının ve bunun yerine kinoa, darı ve amarant gibi eski tahılları tercih edin.


5. EKLENEN FAYDALI BİLEŞENLERE BAKIN

Bileşenlerin geri kalanı bazı faydalı besinler içerebilir, ancak gerçekten bir fark yaratmak için yeterli miktarda bulunmaları gerekir. Bazı meyveler ve sebzeler vitaminler, mineraller, lifler ve en önemlisi antioksidanlar sağladıkları için iyidir, ancak içerik listesindeki uzun vitamin ve mineral listesinin altında veya arasında olanlar anlamlı olacak kadar yeterli değildir.


Keten tohumu (lif ve yağ asitleri için), glukozamin ve kondroitin (eklem sağlığı için), hindiba kökü / inülin (prebiyotikler), probiyotikler, enzimler ve benzeri bileşenler gibi bazı tamamlayıcı bileşenler iyi bir işaret olabilir. Herhangi bir yapay koruyucu veya renk iyi bir işaret değildir, bu nedenle BHA / BHT, etoksikuin, propil gallat, propilen glikol, benzoatlar, nitratlar, sülfitler ve karamel rengi gibi şeylerden kaçının.


Sonuç

Kibble, evcil hayvanınız için sağlıklı ve kullanışlı bir yiyecek olabilir, ancak tüm mama taneleri eşit yaratılmamıştır. Evcil hayvanınızın kuru mamasını değerlendirirken bu kuralları aklınızda bulundurun ve büyümesine yardımcı olacak iyi ve sağlıklı bir mama alacağınızdan oldukça emin olun.

17 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör