KENE NÜFUSLARI HIZLA BÜYÜYOR: EVCİL HAYVANINIZ NASIL KORUNMAKTADIR?

Güncelleme tarihi: 26 Şub 2021


KENE NEDEN KÖPEKLER VE KEDİLER İÇİN BİR PROBLEMDİR?

Vicdanlı evcil hayvan ebeveynleri olarak, dışarıda geçirilen zamanın evcil hayvanlarımız için kene zamanı olduğunu biliyorsunuz. Kenelerin çok sayıda patojen taşıdığı bilinmektedir ve ısırıkları, özellikle uygun olmayan bir şekilde çıkarılırsa, kolayca enfekte olabilir.


Ne yazık ki araştırmalar, bu kan emici parazitlerin daha da kötüye gittiğini gösteriyor. Birden fazla faktör daha büyük, daha aç ve daha tehlikeli kene popülasyonlarına yol açmaktadır.


Neyse ki, gerçekleri bilmek, bazı tedavilerin yan etkilerini anlamak ve bütünsel kene kovucu alternatifleri kullanmak, kene mevsiminde evcil hayvanlarınızı desteklemeye yardımcı olacak ve en önemlisi onları güvende tutacaktır!


KENE NÜFUSLARI NEDEN PATLAMAKTADIR?

Kene popülasyonlarında bir patlamaya çeşitli faktörler katkıda bulunmaktadır; özellikle daha kuzeydeki nüfus. Başlıca sorunlar şunlardır:


İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ & SICAK KIŞLAR

Daha sıcak kışlarda keneler daha fazla çoğalabilir ve daha uzun süre hayatta kalabilir. Normalde, uzun, derin dondurmalar keneleri uzak tutmaya yardımcı olur, ancak uzun süreli soğuklar o kadar yaygın olmadığından, popülasyonlar büyüyor.


KENTSEL SPRAWL

Banliyöleşme insanları, evcil hayvanları, vahşi yaşamı ve keneleri bir araya getirir. Keneler fırsatçıdır ve önlerine çıkan her şeyle beslenmeye isteklidir. Ve insanlar ve evcil hayvanları yaban hayatının arazisinde ilerledikçe (ve yaban hayatı etraftaki insanlarla daha rahat hale geliyor), bu yol geçişi çok daha yaygın hale geliyor.


Geyik Nüfusundaki Artış

Arka bahçelerimizde ve parklarımızda hepimiz geyik ziyafeti gördük. Ne yazık ki, onlara ziyafet çeken çok sayıda keneleri var. Bu, kenelerin beslenmelerine, hayatta kalmalarına ve çoğalmalarına yardımcı olacak bol miktarda kan bulduğu anlamına gelir.


GÖÇMEN KUŞLAR

Göçmen kuşlar keneleri yeni alanlara taşır. Keneler hava yolculuğuna yabancı değiller ve evler çok sayıda göçmen kuş yuvasına çarptığında keneler arka bahçenize tek yön bilet bulmayı daha kolay buluyor.


TİKLERLE İLGİLİ EĞLENCELİ "OLMAYAN" GERÇEKLER


Sun Tzu ünlü bir şekilde, "Düşmanlarınızı tanımıyorsanız ... her savaşta tehlikeye gireceksiniz." Dedi. Öyleyse kenelerle savaşmaya başlamadan önce birkaç şeyi açıklığa kavuşturalım:


Keneler, 8 bacaklı küçük örümceklerdir; onları örümceklere ve akreplere yakın kılar.

Kuzey Amerika'da Ixodidae (sert keneler) ve Argasidae (yumuşak keneler) olmak üzere 2 kene ailesi bulunur.

Kuzey Amerika'da 800'den fazla sert ve yumuşak kene türü vardır.

Dişi bir kene, yaşamı boyunca 300 ila 3.000 yumurta bırakabilir.


MÜCADELE TİKLERİ ETKİLİ

Evcil hayvanlar için geleneksel, pestisit bazlı kene önlemenin yan etkileri olabileceği bir sır değil. İyi haber şu ki, evcil hayvanınız için nazik ama keneleri kovmada etkili olan bir dizi doğal kene çözümü var.


FLEA

Evcil hayvanınızın kendi biyo-enerjisini kullanan bu etiket, yalnızca keneleri değil, pire ve sivrisinek gibi zararlıları da sinerjik olarak kovar.


DOĞAL FLEA & KENAR YAKA

Sardunya özü (sardunya özü) ve sitronella'nın kanıtlanmış gücünden yararlanan bu tasma, insanlara ve evcil hayvanlarına tatlı, ancak zararlılara karşı korkunç kokuyor.


SEDİR ESASLI YARDIM & EV SPREYLERİ

Sedir yağı ile yapılan bu spreyler en çok pirelere karşı etkilidir, ancak keneler için de itici olduğu gösterilmiştir.


DOĞAL SIKIŞTIRMA

Doğal, nazik sıkmalar geraniol kullanır. Ayrıca nane ve yatıştırıcı badem yağı içerirler.


FLEA & TICK MENDİL

Nazik uçucu yağlar içeren, uygulaması kolay mendiller sadece evcil hayvanınızı temizlemekle kalmaz, aynı zamanda keneleri, pireleri ve hatta sivrisinekleri de kovar. Ayrıca, herhangi bir kenenin otostop yapmaya karar verip vermediğini görmek için evcil hayvanınızı yakından incelemenin ek faydasını da sunarlar.

0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör