KENDİNİ İZOLASYONUN SIRASINDA EVCİL HAYVANLARINIZI NASIL MUTLU VE SAĞLIKLI TUTARSINIZ ?

Güncelleme tarihi: 26 Şub 2021


COVID-19'un yayılmasını önlemek için ABD ve dünya çapında yerinde barınma emirleri yürürlüğe girdiğinden, çoğumuz evlerimizle sınırlı kaldık. Herkes için zor bir zaman ama bir tek önemli nokta var: Evcil hayvanlarımızla daha fazla zaman geçiriyoruz. Bu makalede, kendi kendine izolasyon sırasında evcil hayvanlarınızı mutlu ve sağlıklı tutmanıza yardımcı olacak bazı fikirleri paylaşacağız.


EVCİL HAYVANLARIMIN BAKIMI İÇİN HANGİ MALZEMELERE İHTİYACIM VAR?

İlk olarak, karantina sırasında evcil hayvanlarınıza bakmanıza yardımcı olacak temel malzemeleri stoklamak önemlidir. İyi haber şu ki, evcil hayvan dükkanları temel işler olarak görülüyor. Bu, pandemi sırasında açık kalmalarına izin verildiği anlamına gelir. Ancak, virüsle temas etme riskinizi en aza indirmek için mümkünse çevrimiçi evcil hayvan malzemeleri satın almak iyi bir fikirdir.


Peki, alışveriş listenizde ne olmalı? En az iki haftalık evcil hayvan maması, ikramlar, temizlik malzemeleri ve kedi kumu veya yavru ped gibi diğer temel malzemeleri satın almanızı öneririz. Evcil hayvanlarınızdan herhangi biri düzenli ilaç kullanıyorsa, sizi birkaç hafta idare etmeye yetecek kadar aldığınızdan emin olun. Evcil hayvanlarınızı parazitlere karşı korumak için pire, kene ve kalp kurdu önleyiciler stoklamayı unutmayın. Artık evcil hayvanlarınızı evde sıkışıp kalırken eğlendirmek için oyuncak ve oyun alışverişi yapmak için de harika bir zaman.


KÖPEĞİMİ YÜRÜTMEK GÜVENLİ Mİ?

Bir köpek sahibiyseniz, kriz sırasında yavru köpeğinizi gezdirmenin güvenli olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre köpekler tasmalı olarak gezdirilmelidir. Diğer insanlar ve hayvanlar arasında en az 6 fit (2 metre) mesafe bırakılmalıdır. CDC ayrıca çok sayıda insan ve köpeğin bir araya geldiği köpek parklarından veya halka açık yerlerden kaçınılmasını tavsiye eder. Köpeğinizi gezdirmeden önce, bölgenizde aktiviteye izin verildiğinden emin olmak için lütfen yerel yönetmelikleri kontrol edin. Her yürüyüşten önce ve sonra ellerinizi iyice yıkamak da çok önemlidir.


EVCİL HAYVANLARIMI EVDE NASIL AKTİF TUTABİLİRİM?

Zihinsel ve fiziksel uyarım eksikliği, evcil hayvanlarda kilo alımı, kaygı ve yıkıcı davranışlar gibi çeşitli sorunlara yol açabilir. Çevresel zenginleştirme, bir hayvanın çevresini fiziksel ve psikolojik ihtiyaçlarını karşılamak için kullanma sürecidir. Bu, onları zihinsel ve fiziksel olarak aktif tutmaya yardımcı olur ve davranışsal veya sağlık sorunları geliştirme riskini en aza indirir. Bu yazının bir sonraki bölümünde, kedinizin veya köpeğinizin iç ortamını zenginleştirmek için bazı ipuçları paylaşacağız.


KEDİNİZİN İÇ MEKAN ORTAMINI ZENGİNLEŞTİRMEK

Zihinsel uyarılma eksikliği, kedilerde kaygı, saldırganlık ve aşırı tımar gibi davranış sorunlarına yol açabilir. Fiziksel olarak hareketsiz kediler ayrıca obezite, kalp hastalığı ve diyabet gibi sağlık sorunları geliştirmeye eğilimlidir.


Kedinize çeşitli oyuncaklar sağlamak, onları zihinsel ve fiziksel olarak aktif tutmanın harika bir yoludur. Çevresel zenginleştirme için en iyi kedi oyuncaklarından bazıları, yapboz oyuncakları ve besleyiciler, kedi nanesi oyuncakları ve asalar ve tüy iltifatları gibi etkileşimli oyuncakları içerir.


Beonebreed Cat Intellikatt Özelleştirilebilir Yapboz Besleyici Kasesi, kediler için uyarıcı bir meydan okuma sağlayan etkileşimli bir oyuncaktır. Özelleştirilebilir bulmaca kasesi, can sıkıntısı ile ilişkili istenmeyen davranışları önlemeye yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Ayrıca kedinizi yemek yerken yavaşlatır, şişkinliği, hazımsızlığı ve mide rahatsızlıklarını önler. Yapboz oyuncakları ve besleyiciler, kedinizin avlanma ve oynama içgüdülerini tatmin etmesi için bir fırsat sağlar. Bu ihtiyaçlar karşılandığında, kedinizin davranış sorunları geliştirme olasılığı çok daha düşüktür.


Catnip, nane ailesinden bir bitkidir. Her türden kedigil için oldukça çekici olan güçlü, keskin bir kokusu vardır. Aynı zamanda birçok kedide öforik bir etki yaratır. Yeowww gibi kedi nanesi oyuncakları! Organik Catnip Meyveli Kedi Oyuncakları, kedinizin iç ortamını zenginleştirmek için mükemmel bir seçimdir. Bu birinci sınıf oyuncaklar, organik olarak yetiştirilen kedi nanesi ile doludur ve hem kediler hem de insanlar için tamamen güvenlidir.


From the Field Freddy's Feather Cat Toy, kedinizin aktif kalmasına yardımcı olan ve zihinsel uyarım sağlayan asa tarzı bir kedi oyuncağıdır. Doğal av içgüdüsünü etkinleştirmek için asayı döndürerek kedi arkadaşınızla saatlerce eğlenmenin tadını çıkarın.


Ayrıca, kedinizin doğal içgüdülerini tırmanmak, tırmalamak ve saklanmak için tatmin ederek iç ortamını zenginleştirmek de iyi bir fikirdir. Bu doğal davranışları kedi ağaçları veya kuleler, tırmık direkleri sağlayarak ve kutular ve tüneller gibi yerleri saklayarak teşvik edebilirsiniz. Her gün kedinizle etkileşim kurmak ve onu oyuna dahil etmek için biraz zaman ayırdığınızdan emin olun. Bu, can sıkıntısı ve stresi önlemeye yardımcı olacak ve zihinsel ve fiziksel olarak aktif kalmalarını sağlayacaktır.


KÖPEĞİNİZİN İÇ MEKAN ORTAMINI ZENGİNLEŞTİRİR

Tıpkı kediler gibi, zihinsel olarak yetersiz uyarılmış köpekler de havlama, çiğneme ve ayrılık kaygısı gibi bir dizi davranış problemi geliştirebilir. Fiziksel egzersiz eksikliği ayrıca kilo alımına, obeziteye ve kalp hastalığı ve bazı kanser türleri dahil olmak üzere ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.


Köpeğinize farklı doku, renk, şekil, boyut ve kokulara sahip çeşitli oyuncaklar sağlayın. Bu, duyularını harekete geçirmeye ve onları aktif ve meşgul tutmaya yardımcı olacaktır.


KONG Genius, iki şekilde ve üç boyutta sunulan bir interaktif ödül dağıtıcı oyuncaklar serisidir. Köpeğinizin en sevdiği mama ile doldurun ya da ikram edin ve ilgi çekici bir yemek zamanı besleyici olarak kullanın. KONG oyuncakları, dayanıklı, toksik olmayan malzemelerden ABD'de üretilir ve hem yavru köpekler hem de yetişkin köpekler için mükemmeldir.


Ruffwear Gnawt-A-Rock, köpeğinizi meşgul etmek için mükemmel olan dayanıklı bir köpek oyuncağıdır. Dayanıklı, çiğnemeye dayanıklı doğal kauçuktan yapılmıştır ve saatlerce süren eğlence için yönlü bir yüzeye ve düzensiz sekmeye sahiptir.


Köpeğinizi eğitmek, onları zihinsel ve fiziksel olarak aktif tutmanın bir başka harika yoludur. Aynı zamanda güvenlerini artırır ve insan-hayvan bağını güçlendirmeye yardımcı olur. Başlamanıza yardımcı olacak köpek eğitim videoları veya makaleler için çevrimiçi arama yapın. Köpeğinize temel çeviklik eğitimini öğretmek için bahçenizde bir engel kursu bile oluşturabilirsiniz.


Son olarak, köpeğinizi iç mekanda çalıştırmanın farklı yollarını denemenizi öneririz. Hazine avları, merdivenlerde getirme oyunları ya da saklambaç oyunları harika seçeneklerdir. Ne yaparsanız yapın, eğlenmeyi ve evcil hayvanınızla bağ kurmanın tadını çıkarmayı unutmayın!

0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör