KEDİLERDE TİROİD PROBLEMLERİ: DİYET VE ÇEVRE NEDEN ÖNEMLİDİR?

Güncelleme tarihi: 26 Şub 2021

KEDİLERDE TİROİD HASTALIĞINA GENEL BAKIŞKedi tiroid hastalığı, 1979'da ilk teşhis edildiğinden beri epidemik oranlara yükseldi. ABD'de kesinlikle diğer ülkelere göre daha kötü olmasına rağmen, dünya çapında bir fenomendir.


Hastalığın kendisi, hipertiroidizm (hiper = çok fazla, tiroid = hormon üreten bir bez) çoğunlukla yaşlı kedilerde - genellikle 10 yaş ve üzeri kedilerde görülür. Tiroid hormonu vücudun temel metabolizma hızını düzenler. Çok fazlası, çok fazla kahve içmeye benzer, vücuttaki her reaksiyonu hızlandırır. Belirtiler tipik olarak şu aşırılıkla ilgilidir: aşırı açlık, kilo kaybı, huzursuzluk, bağırma, kusma, ishal ve kalp hastalığı. (Köpekler de tiroid hastalığı geliştirir, ancak ters yönde. Tiroid hormonu eksikliği olan hipotiroidizme daha yatkındırlar.)


KEDİLERDE HİPERTİROİDİZMEN NEDEN OLUR?


GIDA NEDENLERİ


Tiroid hastalığındaki dramatik artışı açıklamak için birçok teori öne sürülmüştür. Pek çok kediyi etkilediği için, odak noktası yaygın çevresel nedenler olmuştur. Araştırmalar kedi mamasında birkaç şüpheli buldu:


Bir teori, birçok kedi mamasında bulunan büyük miktarda iyot fazlalığına işaret ediyor. İnsanlar çok fazla iyot tüketerek hipertiroid hastalığı geliştirebilirler; kediler de aynısını yapabilir mi? İyotun test edilmesi zor ve pahalıdır, bu nedenle evcil hayvan maması üreticileri, minimumların karşılandığından emin olmak için rutin olarak bol miktarda fazladan eklerler. Ancak şu anda karşılanan belirli minimumlar ve maksimumlar yoktur.

Birçok çalışma, çok sayıda konserve yiyecek yiyen kedilerde tiroid hastalığına yakalanma olasılığının arttığını bulmuştur. Ayrıca, balık, karaciğer veya sakatat türü konserve yiyecekleri yiyen kedilerde daha fazla hipertiroidizm vardı. Giblet, evcil hayvan gıda etiketlerinde yaygın olarak "yan ürünler" olarak listelenen sakatat etlerinin başka bir adıdır. Yüksek kaliteli, doğal kedi mamaları yan ürünler içermez.

Daha ileri araştırmalar, bir faktörün, yiyeceklere sızarak toksisiteye neden olabilecek pop-top teneke kutuların astarında bulunan kimyasal BPA (bisfenol A ve benzeri bileşikler) olabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, en az 25 farklı teneke kutu astarı vardır ve hangilerinin zararlı olabileceğine dair hiçbir cevap yoktur. FDA'ya göre, bazı kedi mamalarında bulunan bu kimyasalların düşük seviyeleri sağlık riski oluşturmuyor.


ÇEVRESEL NEDENLER


Son zamanlarda medya, PBDE'ler olarak bilinen yangın geciktirici kimyasalların kedi hipertiroidizminde bir faktör olabileceğini bildirdi. Küçük bir çalışmanın yazarları, PBDE'lerin kedilerde hipertiroidizm ilk kez teşhis edildiğinde yaklaşık aynı zamanda tanıtıldığını belirtti. Ek olarak, kedi hipertiroidi oranı, diğer ülkelerdeki PBDE'lerin kullanımına kabaca paralel olmuştur.


Kedilerde ana maruz kalma yolunun halılarda, döşemelerde, şiltelerde ve elektronik cihazlarda bulunan PBDE'ler ve bu kumaşlarda yaşayan toz akarları olduğu düşünülmektedir. Kediler genellikle halıların, kanepelerin, sandalyelerin ve şiltelerin üzerinde oturup uyudukları için, maruz kalmaları doğal olarak yüksek ve uzun olacaktır. Normal tımar faaliyeti, kedinin oldukça büyük miktarda toz yutmasına da neden olur. Bu, iç mekan kedilerinde artan hipertiroidizm riskini açıklayabilir.


Belki de yakın tarihli bir araştırmadan elde edilen en ilginç bilgi, PBDE'lerin kedi mamasında da bulunmasıdır. İki ana PBDE türü için, konserve yiyeceklerde, özellikle balık veya deniz ürünleri bazlı kedi mamalarında yüksek seviyeler bulunmuştur. Kuru kedi mamasında yüksek düzeyde diğer PBDE'ler bulundu.


YAŞ VE DİĞER FAKTÖRLER


Bununla birlikte, birçok hipertiroid kedisi asla konserve yiyecek yemedi, asla dışarı çıkmadı ve hastalığın diğer potansiyel nedenlerinden hiçbirine maruz kalmadı. Ancak hipertiroidizm yaşlı kedileri etkilediği için, kedinin yaşamı boyunca birden fazla faktör devreye giriyor olabilir. Basitçe söylemek gerekirse, nihai bir cevap yok.


RİSKİ EN AZA İNDİRİN


Peki, kedilerde tiroid problemi riskini en aza indirmek için ne yapabilirsiniz? Kedinizi dışarıya itmek akıllıca olmaz, dışarıdaki tehlikeler çok daha kötü ve çoğu kedinizi tiroid hastalığı yaşından çok önce öldürecektir. Halılarınızı sökmek ve mobilyalarınızı atmak muhtemelen pratik değildir.


Diyet, fark yaratabileceğimiz bir alan gibi görünüyor. Ancak, sadece kuru gıda ile beslemek iyi bir fikir değildir. Kuru gıda ile ilişkili birçok yaygın sağlık sorunu vardır: obezite, diyabet, idrar yolu hastalığı, kabızlık, böbrek hastalığı ve iltihaplı bağırsak hastalığı. En az% 50 konserve veya taze mama (kuru olmayan) dahil olmak üzere çeşitli yüksek kaliteli, doğal yiyecekler, kedinizin uzun ve sağlıklı bir yaşam için en iyi seçeneğidir. Konserve kutusu olmayan daha taze yiyecekler için, kediler için dondurularak kurutulmuş çiğ veya dondurulmuş çiğ yiyecekleri deneyin.


38 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör