KÖPEKLERDE TAURINE, KÖPEK MAMASI VE KALP HASTALIKLARI

Güncelleme tarihi: 26 Şub 2021


KÖPEK MAMASINDA TORİN

Temmuz 2018'de FDA, tahıl içermeyen köpek mamaları ve bunların köpeklerde ciddi bir kalp hastalığı gelişimi ile olası bağlantıları hakkında bir uyarı yayınladı. Bu uyarı haklı mı ve bilime dayanıyor mu? Gerçeklere bir göz atalım.


TAURİN NEDİR?

Taurin, öncelikle ette bulunan bir amino asittir. Beyinde, gözde (özellikle retinada), kas dokusunda ve birçok organda bol miktarda bulunur. Karaciğerde üretilen, safra kesesinde depolanan ve gıdalardaki yağları parçalamak için kullanılan safra asitlerinin temel bir bileşenidir.


Çoğu memeli, öncüllerden kendi taurinini üretir. (Dikkate değer istisna, diyetlerinde taurin tüketmesi gereken kedilerdir.) İlk adım, başka bir amino asit olan sistein (aynı zamanda "sistin" olarak da yazılır) yapmak için kullanılan sülfür içeren esansiyel amino asit metiyonini içerir. Son olarak taurin, sisteinden yapılır.


KÖPEK MAMASINDA TORİNİN TARİHÇESİ

İkinci Dünya Savaşı'ndan önce, ticari evcil hayvan mamalarının% 90'ından fazlası teneke kutularda geliyordu ve çoğunlukla (sadece değilse) et içeriyordu. Bununla birlikte, ordu için metale ihtiyaç vardı ve savaş sona erdiğinde evcil hayvan mamalarının% 85'i kuru mama idi. Hala iyi miktarda et içeriyordu ve bu, taurin eksikliklerinin oluşmasını engelleyen şeydi.


Şimdi kuru gıda olarak bildiğimiz şeyi üretmek için birincil makineye ekstrüder denir. Bu ekipman, 1950'lerde tanıtıldı. Ekstrüder için doğru hamur kıvamını elde etmek için, tarifte minimum miktarda nişasta gerekiyordu. Bu, kuru gıdalardaki mısır gibi sürekli artan miktarlarda tahıl tahıllarının eğilimini başlattı. Aynı zamanda, et işleyicileri çiftlik hayvanlarının karkaslarından daha fazla et elde etmede giderek daha yetkin hale geliyordu. Bu nedenle, evcil hayvan maması üreticileri diğer artık hayvan dokularını veya "yan ürünleri" ikame ettiler. Zamanla sonuç, yüksek taneli, düşük etli bir kuru mamadır ve kar marjı - uygun bir şekilde - konserve yiyeceklerden çok daha yüksekti.


1970'lerin sonlarında, kediler dilate kardiyomiyopati (DCM) adı verilen bir durum nedeniyle kör olmaya veya konjestif kalp yetmezliğinden ölmeye başladı. Bu kedilerin çoğu aynı yemeği yiyordu (Hill's Science Diet) ve bu UC Davis'teki araştırmacılar tarafından fark edildi. 1980'lerin ortalarında, sorunun nedeninin taurin eksikliği olduğunu gösteren araştırmalarının sonuçlarını yayınladılar. Sonuç olarak, evcil hayvan maması üreticileri diyetlerinde taurin takviyesi yapmak için hızlandı. O zamandan beri, DCM (dilate kardiyomiyopati) ticari, "dengeli" kedi maması yiyen kedilerde önemli ölçüde azaldı. Bununla birlikte, kediler kendiliğinden taurin ile ilgisi olmayan DCM geliştirebilirler. Maine coon kedilerinde ve diğer birkaç cins ve soyda da bir genetik form vardır.


KÖPEKLER İÇİN TORİN

Köpekler, başta sistein olmak üzere sülfür içeren amino asitlerden ve ayrıca metiyoninden kendi taurinlerini yaparlar. Köpekleri kendileri üretebilecekleri için ek taurine ihtiyaç duymadıkları düşünülüyordu.


Bununla birlikte, büyük köpeklerin küçük köpeklerden daha düşük bir oranda taurin ürettikleri ve onları bir eksiklik riskiyle karşı karşıya bıraktıkları da bilinmektedir. Genetik ayrıca, belirli türler ve aile soylarının DCM'yi geliştirmeye yatkın olmasıyla önemli bir rol oynar.


Köpeklerde taurin eksikliği ile DCM arasında bir bağlantının varlığı 1997'den beri biliniyor ve basit gerçek şu ki, bazı köpekler kendi taurin ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Spaniel, retriever (özellikle Golden Retriever) ve özellikle Newfoundlands gibi belirli türlerin, binlerce kediyi öldüren aynı taurine bağımlı DCM formunu geliştirdiği biliniyor.


DCM, köpeklerde, özellikle aynı diyetteki daha küçük köpeklerden daha az taurin üreten büyük ve dev ırklarda yaygın bir kalp hastalığı şeklidir. Diyet, DCM'li köpeklerin yaklaşık% 20-30'unda olası bir faktördür ve bunun için taurin takviyesi hastalığı tersine çevirebilir. Bu nedenle, bazı veteriner hekimler köpekler için taurin önermektedir.


Ancak, DCM'ye katkıda bulunan bir faktör olan gıdalardaki spesifik bir taurin eksikliği olmayabilir. Bazı araştırmalar, köpeğin taurin üretme kabiliyetini sınırlayan yetersiz sistein olabileceğini öne sürüyor. Köpeklerin metiyoninden sistein ve sisteinden taurin ürettiğini unutmayın. Metiyonin, sistein veya taurin zincirindeki herhangi bir zayıf halka sorunlu olabilir.


Bu bağımlılık nedeniyle, mevcut AAFCO standartlarına göre sadece metiyonin köpek mamasında minimum seviyeye sahiptir. Metiyonin + sistein kombinasyonu için de bir minimum vardır.


Öncelikle ette bulunan başka bir amino asit olan L-karnitin, köpeklerin küçük bir yüzdesinde DCM gelişiminde rol oynayabilir. L-karnitin, işleme yoluyla evcil hayvan mamasında bulunmaz hale gelir ve genellikle yüksek maliyeti nedeniyle geri eklenmez.


İlk çalışmalarda, DCM'li köpeklerin çoğu kuzu ve pirinç köpeği maması yiyordu. Kuzu eti, tavuk ve diğer kümes hayvanlarına kıyasla nispeten düşük düzeyde kükürt içeren amino asitlere sahiptir. Başka bir çalışma, pancar özü içeren yiyecekler yiyen köpeklerin kan taurin seviyelerinin daha düşük olduğunu bulmuştur.


Aksi takdirde "tam ve dengeli yiyecek" ile beslenen köpeklerde düşük kan taurin seviyelerinin olası nedenleri şunları içerir:


Protein sindirilebilirliği ve biyoyararlanımındaki farklılıklar, mevcut öncülleri sınırlayabilir

Bağırsaklarda taurin içeren safra asitlerinin yeniden emilimine müdahale, böylece daha fazla taurin atılır

Yiyecek ve / veya gıda formunun (konserve ve kuru) bağırsak bakterileri ile etkileşimi

En önemlisi, "butik" ve tahılsız yiyecekler yiyen on binlerce veya belki de yüzbinlerce köpekten sadece bir avuç dolusu sorunla ilgilidir. Medyanın çılgınlığına rağmen henüz panik düğmesine basmanın zamanı değil.


MEVCUT DURUM

FDA, DCM ile büyük ölçüde patateslere, baklagillere ve egzotik proteinlere dayanan "tahıl içermeyen" köpek mamaları arasında bir bağlantı olduğunu bildirdi. Vegan ve ev yapımı diyetlerin de dahil olduğu bildirildi. Bu, FDA'nın dikkatini çekti çünkü bazı köpekler, Golden Retriever, Labrador Retriever, Whippets, Minyatür Schnauzer, bir Shih Tzu, bir Bulldog ve belirsiz sayıda karışık cins dahil olmak üzere taurin eksikliği nedeniyle DCM'yi yaygın olarak geliştiren ırklar değildi. köpekler.


Spesifik olarak, FDA, "patates veya bezelye, mercimek, diğer 'bakliyat' (baklagil tohumları) gibi birçok baklagil ve bunların protein, nişasta ve lifinin, çeşitli DCM vakalarında gıdanın ana bileşenleri olduğunu belirtti Ajans. İfadesinde kullanılan dikkatli dile dikkat edin: patatesler ayrıdır, ancak baklagillerle ilgili olarak, birden fazla baklagil ve bunların izole edilmiş bileşenleri ilgili diyetlere dahil edilmiştir.


Daha sonra, FDA, insanların "kamuya duyurumuzda açıkça belirtilenin ötesine (e) sezgisel sıçramalar yapmamaları" gerektiğini vurguladı. Yani, tüm baklagillerin sorunlu olduğunu düşünmeyin - sadece özellikle belirtilenler.


Ne yazık ki, FDA, ilişkili gıdaların kuru mu, konserve mi yoksa her ikisi mi olduğunu gösteremedi. Ancak, ABD'de çoğu köpek beslendiği için, çoğu ya da tamamının kuru yiyecek olduğunu varsaymak muhtemelen güvenlidir.Ancak kediler söz konusu olduğunda, konserve yiyecekler kuru yiyeceklere göre çok daha yüksek seviyede taurine ihtiyaç duyar, çünkü kediler ' bağırsak bakterileri bu gıda formlarıyla farklı şekilde etkileşime girer.


FDA'nın açıklamasına ve önceki araştırmalara göre, köpeklerde DCM ile en çok ilişkili olan ve köpek mamalarında kullanılan bileşenler şunlardır:


Hayvansal Ürünler: Bizon, Ördek, Kuzu, Kanguru, Somon ve Geyik eti

Bitki Ürünleri: Arpa, Nohut, Bakla, Mercimek, Bezelye, Patates, Pirinç / Pirinç Kepeği **, Tapyoka

** Önceki araştırmalar, pirinç veya pirinç kepeği içeren diyetleri yiyen köpeklerde (ve kedilerde) taurin eksikliği tespit etti

Bu durumda FDA tarafından isimlendirilmemekle birlikte, pancar küspesinin bazı koşullar altında köpeklerde taurin durumunu düşürdüğü bilinmektedir.


FDA ayrıca küçük "butik" üreticiler tarafından yapılan yiyeceklerin sorunlu olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu öne sürdü. Gerçekten de, "bileşenlerin bölünmesi" ve bitki proteinlerinin aşırı yüklenmesi nedeniyle suçlu bulduğum yiyeceklerden bazıları küçük üreticilere aittir.


Patateslerin köpek mamasında - özellikle "hipoalerjenik" formüllerde - on yıllardır kullanılmasına rağmen, bu sorunun şimdi ortaya çıkması garip. Daha da kötüsü, bu tür yiyeceklerin çoğu, birincil veya tek hayvansal protein olarak kuzu veya diğer listelenen bileşenleri de içerir. Hill's Science Diet d / d, ilk dört bileşeni olarak patates, patates nişastası (geyik eti, somon veya ördek) ve patates proteinini listeler. Bu yiyeceklerin özellikle tehlikeli olacağı düşünülebilir, ancak bu yiyeceklere taurin eklenmiştir. Vejetaryen ve vegan köpek mamaları hem taurin hem de karnitin içerir. Açıkçası, bu sorunu tahmin etmek zor değildi.


Elbette, korelasyon nedenselliğe eşit değildir ve ilgili başka faktörler de olabilir. Piyasada düzinelerce tahıl içermeyen köpek maması var ve hangi markaların dahil olduğunu bilmeden, hangi bileşenlerin hatalı olduğunu kesin olarak bilmek imkansız.


Ne yazık ki, patatesler çok daha yaygın bir evcil hayvan maması bileşeni olmasına rağmen, bazı medya raporları baklagillere odaklandı. Baklagiller çok besleyicidir ve uygun şekilde kullanılırsa çok sağlıklı bir köpek maması bileşeni olabilir.


Pek çok "butik" tahıl içermeyen diyet, FDA tarafından belirtilen bileşenlerden iki veya daha fazlasını içerir. Örneğin, birkaç somon bazlı gıda ayrıca patates ve / veya pancar posası içerir; diğerinde ana malzemeleri olarak kanguru, kanguru yemeği, bezelye, nohut, bezelye unu, kırmızı mercimek ve yeşil mercimek yer almaktadır. Kanguru, kuzu gibi, taurin üzerinde sınır çizgisindeyse, beş baklagil kombinasyonu etten kolayca ağır basabilir ve bir köpeğin taurin üretme kabiliyetini sınırlayabilir. Diğer bazı yiyecekler, ana bileşenler olarak bazen patates veya geyik eti veya kuzu gibi düşük taurinli ete ek olarak beş baklagil / türevi listeler.


Kedi mamalarında olduğu gibi, bazı köpek mamaları bitki bazlı ürünlerde aşırı derecede yüksektir ve çok fazla et içermez. Kuşkusuz, bitki proteinleri çoğu köpek mamasında toplam proteini artırmak ve maliyeti düşürmek için kullanılır.


Malzemeler etiket üzerinde ağırlık olarak listelenmiştir. Birden fazla baklagil, patates veya bunların fraksiyonlarının kullanılması ("bölme" olarak adlandırılan bir uygulama), bir şirketin, adı geçen etin içerik panelinin tepesinde kalmasına izin verirken, et proteininden çok daha fazla bitki proteini içermesine izin verir. Yani sorun baklagiller olmayabilir. Aksine, çok sayıda bakliyat olabilir.


Küçük üreticilerin ve tahıl içermeyen diyetlerin çoğu, protein açısından nispeten yüksektir, ancak bitkinin hayvan kaynaklarına oranı, FDA tarafından belirtilen gıdalar için çok önemli bir faktör olabilir.


Köpeklerin kan taurin seviyelerini etkileyebilecek başka faktörler de var. Belki de baklagillerde ve patateslerde "anti-besin" olarak hareket eden - veya işleme sırasında bir şeyler olan - bu gıdalardaki taurinin kullanılamaz hale gelmesine neden olan bazı içsel faktörler vardır. Balıktan elde edilen taurin, ısıl işlemle azaltılır (yaklaşık% 30 kaybedilir). Yiyecek türü (kuru ve konserve), kedilerde taurin biyoyararlanımını bağırsak bakterilerinin etkisiyle değiştirir, belki de bu köpekler için de geçerlidir. Köpeklerde bu olasılıklar hiç araştırılmamıştır.


NE YAPMALISIN?

DCM'li tüm köpeklerin - ve çok düşük taurin seviyelerine sahip tüm köpeklerin bile - taurin takviyesine yanıt vermediğini belirtmek önemlidir. Tersine, hasta köpeklerin çoğunun kan taurin seviyeleri normaldi. Bir çalışma, "düşük (tam kan taurin) ile DCM varlığı arasında net bir ilişki olmadığı" sonucuna varmıştır.


Dernek, birçok haber raporunun yaptığı gibi, sorunu basitçe baklagillerle suçlamaktan çok daha karmaşık. Genetik ile yukarıda sıralanan 15 bileşenden biri veya birkaçının yanı sıra gıdanın genel metiyonin, sistein, l-karnitin ve taurin içeriği arasında, DCM'ye neden olan açık bir ilişki vardır. Ancak hiç kimsenin hangi faktörlerin sorunlu olduğu ve hangi miktarlarda veya kombinasyonlarda olduğu konusunda hiçbir fikri yoktur. Birden fazla faktörün söz konusu olması muhtemeldir. Örneğin, hastalığı geliştirmek için listelenen birden çok bileşen ve ayrıca DCM'ye karşı genetik bir yatkınlık gerektirebilir.


Yeterli hayvansal protein içeren bir üründe taurin seviyelerinin yeterli olacağı görülüyor. Bir gıdanın içerik listesinin en başında bir hayvansal protein varsa, ancak aynı zamanda - gerçekte - toplam proteinin çoğunu oluşturan ve böylece taurini seyrelten ve kısa süreli değiştiren dört veya beş bitki proteini içeriyorsa, o zaman gerçek bu olabilir sorun.


Tüm bunlardan açık olan bir şey, AAFCO'nun Besin Profillerini yeniden gözden geçirmesi (2003'ten önce yayınlanan araştırmaya dayalıdır) ve (1) metiyonin için minimumu arttırması, (2) metiyonin-sistin için minimumu artırması gerektiğidir. (sic) ve / veya (3) sistein ve taurinin köpekler için gerekli - veya en azından şartlı olarak gerekli - amino asitler olduğuna dair bir notasyon ekleyin.


En önemlisi, "butik" ve tahılsız yiyecekler yiyen on binlerce veya belki de yüzbinlerce köpekten sadece bir avuç dolusu sorunla ilgilidir. Medyanın çılgınlığına rağmen henüz panik düğmesine basmanın zamanı değil.


Bununla birlikte, evcil hayvan maması üreticilerinin, seviyelerin tüm köpekler için yeterli olduğundan emin olmak için dört anahtar amino asidi test etmeleri veya kedilerde olduğu gibi köpek mamalarında taurin takviyesi yapmaları yararlı olacaktır.


Potansiyel olarak taurin eksikliği olan bir yiyecekle besleniyorsa, köpeğin vücut ağırlığının her 40 pound'u için günde 1000 mg'a kadar ek taurin vermek iyi bir fikir olacaktır. Genellikle 500 veya 1000 mg'lık kapsüller halinde gelen taurin, aşırı yüksek dozlarda bile çok güvenlidir. Aynı zamanda çok az tadı vardır ve verilmesi nispeten kolaydır.

113 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör