KÖPEKLERDE BANYO ANKSİYETİSİ

Güncelleme tarihi: 26 Şub 2021


KORKULU BİR KÖPEK NASIL YIKANIR


Köpeğinizin banyo zamanı civarında şiddetli anksiyetesi veya gerginliği varsa, en iyi eylem yolu yerel bir köpek eğitmeniyle iletişime geçmektir. Köpeğinizin ihtiyaçlarına özel kapsamlı bir plan geliştirmek için sizinle birlikte çalışabilecekler.


Genel gerginliği ve kaygısı olan köpekler için, onları banyoya sokmanın en iyi yolu, çok sayıda övgü ve ikramla adım adım bir süreçtir. Bu, köpeğinizle bağ kurmanıza, banyo zamanının güvenli olduğunu anlamalarına yardımcı olmanıza ve banyoya gitmelerine yardımcı olmanızı sağlar.


DAVRANIŞ MODİFİKASYONU

KURU YIKAMA

Musluğu açmadan önce ilk adım köpeğinizi manzaralar, sesler, kokular ve banyo zamanı dokunuşlarıyla rahat ettirmektir. Köpeğinizi küvete götürebilirseniz, başlamanın en iyi yolu budur. Ama zorlamayın. Köpeğiniz küvete veya hatta banyoya girmek istemiyorsa, onlar için rahat olduğu kadar yaklaşmalarına izin verin. Oradan, onları okşarken banyo sırasında ne yapacağınız hakkında nazikçe konuşmaya başlayın, sırtlarını kaşımayın ve banyo yaparken yaptığınız gibi ellerinizi hareket ettirin. Kullanacağınız şampuanı ve saç kremini koklamalarına izin verin (sentetik maddeler içermeyen doğal, yumuşak formüller en iyisidir) ve durulamak için kullanacağınız bardağı onlara gösterin. Bunu yaparken bolca ödül verin ve övün.


SUYU AÇMA

Musluğu açma zamanı geldiğinde, kesinlikle emin olmanız gereken ilk şey su sıcaklığının rahat olmasıdır. Köpekler sıcak suya bizden daha duyarlıdır, bu nedenle rahat olduğunu düşündüğünüzden biraz daha soğuk olması muhtemelen doğru olacaktır. Köpeğinizin rahatlık seviyesini (endişenin ötesinde) izlediğinizden ve banyo ilerledikçe ayarladığınızdan emin olun.


Banyoda ilk kez köpeğinizi ıslatamayabilirsiniz bile. Ya da yaparsan, belki sadece pençelerine püskürt. Unutmayın, bunların hepsi onları musluk sesi ve su hissi gibi banyo yapma hissine alıştırabilmeniz için. Unutmayın, bol bol ikram ve övgü sunun.


Bir veya iki gün sonra bacaklarını biraz daha yukarı kaldırın, ancak konuyu zorlamayın. Köpeğiniz küvetten çıkmak istiyorsa, onlar için en rahat olanı yapmalarına izin verin. Yine, çok sayıda ikram ve övgü sunun.


Son olarak, birkaç gün sonra midelerine ve sırtlarına doğru çalışın. Köpeğiniz buna tahammül ediyorsa, banyo yapma yolundasınız demektir. Yavaş gidin ve gerilmeyin ya da üzülmeyin, yoksa önceki tüm kazançlarınızı kaybedersiniz. Bu süreçte gerçekten sabırlı olursanız, köpeğiniz uzun vadede sevgi dolu banyolara sahip olacaktır. Bu sürecin tamamen övgü ve rahatlıkla ilgili olduğunu unutmayın.


BÜTÜNSEL KAYGI TEDAVİSİ

Davranış değişikliği, korkmuş bir köpeği yıkamanın en iyi yoludur, ancak köpekler için yardımcı olabilecek bütüncül anksiyete tedavileri vardır. Köpeğinizin ne kadar gergin olduğuna bağlı olarak, sürekli gergin olup olmadıklarına veya sadece su ve banyolardan korkmalarına bağlı olarak, ne tür çareler kullanacağınızı belirlemenize yardımcı olacaktır.


HEMP ve MİA

Köpekler için kenevir ve CBD ürünleri, stres ve kaygı ile yüzleşmek için gerçekten popüler seçenekler haline geldi. CBD'ler ya topikaller ya da takviyeler olarak gelir, bu arada kenevir hemen hemen her zaman ek olarak gelir. Bunlar, akut durumlar için veya evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına bağlı olarak daha uzun süreler için kullanılabilir. Harika haber şu ki, bunlar sadece stres ve kaygının ötesinde bir dizi sağlık faydası sunuyor.


Tedavi seçeneğine bağlı olarak, köpeğinizin yerleşmesine ve kenevir veya CBD'nin çalışmaya başlamasına izin vermek için banyodan otuz dakika önce bunları kullanmaya çalışın.


BİTKİSEL TAKVİYELER

Bitkisel takviyeler, daha kronik stresle başa çıkmak için harikadır. Papatya, takke ve kediotu gibi otlar, tıpkı insanlar için olduğu gibi köpekleri sakinleştirmek için harikadır. İster yumuşak çiğneme ister sıvı olsun, köpeğiniz için uygulaması kolay bir takviye arayın. Bunu, davranış değişikliğini denemeden önce birkaç gün köpeğinizin günlük rutininin bir parçası olarak kullanın.


Bitkisel takviyeler yatıştırıcı değildir, bu yüzden sadece kenarı atmaya yardımcı olurlar. Bazı bitkiler için sorun olabileceğinden, reçetelerle herhangi bir etkileşim olup olmadığına baktığınızdan emin olun.


HOMEOPATİK VE ÇİÇEK ESANSLARI

Homeopatikler ve çiçek esansları, hafif gergin köpekler için akut destek için mükemmeldir. Diğer ilaçlarla birlikte kullanılabilirler ve herhangi bir yan etkisi yoktur.


AROMATERAPİ

Aromaterapi, anksiyetesi bir çevre tarafından tetiklenen köpeklere yardım etmek için harika çalışıyor. Köpeğinizin küvetle ilgili hafızası kötüyse, elinizden önce bir kısmını oraya püskürtebilirsiniz ve davranış değiştirme işleminizin bir parçası olarak köpeğiniz içeri geldiğinde, onları rahatlatmaya yardımcı olacaktır.


DOĞAL BANYO & BAKIM

Dikkate alınması gereken başka bir şey de köpeğiniz için doğal, yumuşak bakım ürünleri kullanmaktır. Köpeğiniz için kullandığınız şampuan ve saç kremi tahrişe neden oluyorsa, köpeğiniz ne kadar sakin olursa olsun, banyo yapmaktan hoşlanmayacaktır.


Köpeğinizi banyo yaparken rahat ettirmek beklediğinizden daha uzun sürüyorsa, banyo bakım spreyleri ve spritzler ve bakım mendilleri arasında, banyo kaygısıyla çalışırken köpeğinizi taze ve temiz tutmanın harika bir yolu vardır. Tımar aletleri de tüy dökmeyi bırakmamak ve bakımlı bir köpeği korumak için çok yardımcı olacaktır.

3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör