KÖPEKLER VEJETARYEN VEYA VEGAN OLABİLİR Mİ?

Güncelleme tarihi: 26 Şub 2021Amerikan nüfusunun yaklaşık% 5'i kendini vejeteryan,% 3'ü vegan olarak tanımlarken, artan sayıda evcil hayvan sahibinin köpekleri için vejetaryen ve vegan diyetleri keşfetmesi şaşırtıcı olmamalı.


İnsanların bu yaşam tarzını kendileri veya evcil hayvanları için seçmelerinin birkaç nedeni vardır. Olası sağlık yararlarını, çevresel hususları ve hatta etik nedenleri içerir.


Ancak büyük bir soru var. Etsiz beslenme köpekler için güvenli midir?


Bu yazıda vejetaryen ve vegan diyetleri arasındaki farkları açıklayacağız. Ardından, etsiz köpek maması için çeşitli protein seçeneklerini keşfedeceğiz ve mevcut olan farklı yiyecek türlerini vurgulayacağız. Sonunda, vejetaryen veya vegan diyetinin köpeğiniz için uygun olup olmadığı konusunda sağlam bir anlayışa sahip olacaksınız.


VEJETARYEN VE VEGAN DİYETLERİ ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Vejetaryen ve vegan diyetleri arasındaki farkları anlamak önemlidir.


Vejetaryen diyet, et içermeyen diyettir. Bu, sığır eti, kümes hayvanları, deniz ürünleri veya vahşi av hayvanlarının olmadığı anlamına gelir. İçerebilecekleri hayvansal ürünlerdir. Bazen "lacto-ovo vejetaryen" terimini duyabilirsiniz. Bu tür vejetaryen diyet, süt ve yumurtaya izin verir. Yumurtalar genellikle vejeteryan köpek mamasında görünür. Bunun nedeni, inanılmaz bir protein ve diğer besin kaynakları olmalarıdır.


Öte yandan vegan diyet sadece eti değil tüm hayvansal ürünleri de içermez. Süt, yumurta ve arı ürünlerinden tamamen kaçınılır. Bu, aynı zamanda hayvanlardan elde edilen çeşitli katkı maddelerine ve tatlandırıcılara da uzanır. Sonuç olarak, bitki temelli değilse vegan değildir.


VEJETARYEN VE VEGAN DİYETLERİ KÖPEKLER İÇİN UYGUN MU?

Pek çok insanın bilmediği bir şey, tıpkı biz insan evcil hayvan ebeveynleri gibi köpeklerin bilim adamları tarafından omnivorlar olarak sınıflandırılmasıdır. Bu, hepimizin hem bitki hem de hayvan bazlı yiyecekleri yiyebileceğimiz, hayatta kalabileceğimiz ve gelişebileceğimiz anlamına gelir.


Ama sadece bizim sözümüze güvenmeyin. Bir uzmanla kontrol edelim!


Winchester Üniversitesi'nden Prof. bir dizi sağlık yararı. ""


Profesör Knight’ın çalışması ayrıca köpekler için vejeteryan bir diyetin "beslenme açısından eksiksiz ve makul ölçüde dengeli olması gerektiğini" belirtir. Öyleyse, bunun ne anlama geldiğine bir bakalım.


Köpekler için uygun bir vejeteryan diyeti, gelişmek için ihtiyaç duydukları tüm vitaminleri, mineralleri, amino asitleri ve diğer besinleri içeren sağlıklı yiyecekleri içermelidir. A ve D vitaminlerinin yanı sıra taurin burada çok önemlidir, çünkü burası bazı veteriner hekimlerin vejetaryen diyetlerine geçmiş evcil hayvanlarda eksiklikler gördüğü yerdir.


Burası, yüksek kaliteli, özel olarak formüle edilmiş bir köpek maması devreye giriyor. Köpeğinizin ihtiyaç duyduğu besinsel yapı taşlarını almasını sağlayarak tüm bu endişeleri giderecektir. Et içeren yiyecekleri seçmekten gerçekten farklı değil. Tüylü dostlarımız için en iyisini isteyen evcil hayvan ebeveynleri olarak, dışarıdaki en iyi yiyecekleri seçmek bizim işimiz.


Öte yandan vegan diyetleri biraz farklı.


Teknik olarak konuşursak, köpeklerin et veya hayvansal ürünler içermeyen bir diyetle hayatta kalması mümkündür. Bununla birlikte, köpeklerin ciddi beslenme yetersizlikleri geliştirmesini önlemek için vegan diyetleri çok dikkatli bir şekilde formüle edilmelidir.


Vegan diyetler, et ve hayvansal ürünlere alerjisi olan köpekler için harikadır. Ancak köpeğinizi bütünsel bir veteriner hekim veya hayvan beslenme uzmanının gözetimi olmadan asla vegan bir diyetle beslememelisiniz.


VEJETARYEN VE VEGAN KÖPEK MAMASINDA PROTEİN

Konu vejetaryen ve vegan beslenme olduğunda birçok insan için büyük bir soru "Protein nerede?" Gelmenin hayal edebileceğinizden daha kolay olması sizi şaşırtabilir.


Pek çok vejetaryen köpek mamasında en iyi protein kaynağı yumurtadır. Dünya üzerindeki en besleyici gıdalardan biri olarak adlandırılmasının iyi bir nedeni var. Yumurta, yüksek kaliteli proteinlerine ek olarak, aynı zamanda harika bir vitamin, mineral, sağlıklı yağ ve diğer besinler kaynağıdır. Kalsiyum, demir, potasyum, çinko, manganez, E vitamini, folat ve daha fazlasından bahsediyoruz.


Ayrıca birçok bitki bazlı protein kaynağı vardır. Aslında, muhtemelen bunlardan bazılarının et içeren köpek mamasında listelendiğini göreceksiniz. Protein de dahil olmak üzere ihtiyaç duydukları önemli besinleri sağlarken bir köpeğin diyetini çeşitlendirmeye yardımcı olurlar. Bazı popüler olanlar arasında nohut, yeşil bezelye, mercimek ve fasulye ile kinoa ve darı gibi eski tahıllar bulunur.


VEJETARYEN VE VEGAN KÖPEK MAMASI TÜRLERİ

Tıpkı et içeren köpek maması gibi, vejetaryen ve vegan köpek maması da birçok çeşidi vardır.


Kibble en popüler olacak. Beslenmesi ve saklanması da kolaydır. Piyasadaki en yaygın köpek maması türü oldukları için kuru mama mamalarında daha fazla seçenek vardır. Buradaki avantaj, köpeğinizin belirli bir gıda alerjisi veya hassasiyeti varsa, ihtiyaçlarını karşılayan bir mama bulmanın çok zor olmamasıdır.


Islak veya konserve seçenekleri de mevcuttur. Bazı insanlar bu türü etlilıkla ilişkilendirebilir, ancak piyasada vejetaryen ve vegan seçenekler var. Köpeklerin sulu kalmasına yardımcı olmak için harikadırlar ve çoğu zaman daha yüksek protein içeriğine sahip olurlar. Islak yiyecekler aynı zamanda mama için harika bir muamele veya topper yapar ve seçici yiyicileri baştan çıkarır.


Kurutulmuş vejetaryen ve vegan seçenekleri de ortaya çıkıyor. Hafif olmaları, taşınmalarını kolaylaştırır. Susuz kalmış köpek mamaları, çiğ yiyeceklerle hemen hemen aynı besin değerine sahiptir. Bunun nedeni, pişirme sırasında kaybolabilecek veya zarar görebilecek tüm enzimleri, vitaminleri, mineralleri ve genel besin değerlerini muhafaza etmeleridir.


ESNEK, ETSİZ PAZARTESİ VE DİĞER SEÇENEKLER

Yavru köpeğinizi vejetaryen veya vegan diyetine tam olarak geçirmeseniz bile, zaman zaman etin bir kısmını kesemeyeceğiniz anlamına gelmez.


Flexitarian beslenme insanlar arasında çok popüler hale geldi ve köpeklerde de yetişmeye başladı. Esnek bir diyet, bitki bazlı ve hayvansal ürünlerin dengesini içerir ve evcil hayvanınızı mahrum bırakmadan size vejetaryen bir diyetin sağlık ve sürdürülebilirlik faydalarını sağlar. Bu yaklaşım, özellikle köpekleri yüksek oranda hayvansal protein diyeti uygulayan, ancak çevresel ayak izlerini en aza indirmek isteyebilecek evcil hayvan ebeveynleri için yararlıdır.


Flexitarian, adından da anlaşılacağı gibi esnektir, ancak çoğu evcil hayvan ebeveynleri, köpeklerinin normal et bazlı diyetinde vejetaryen bir kaban kullanır. Yemek tabağınızı daha fazla sebze ve daha az etle doldurmaya eşdeğerdir.


Etsiz Pazartesi günlerinin biz insanların sağlığını olumlu etkilediği görülmüştür ve benzer bir girişim köpeğiniz için de iyi olabilir. Köpeğinizin sevdiği vejetaryen veya vegan bir diyetle tanışmasını sağlayın ve her Pazartesi bu tarife göre döndürün. Ardından diğer tüm öğünler için normal yemeğinize dönün. Köpeğinizi zamanla bu mama ile tanıştırmayı hatırlamak önemlidir, böylece midesi rahatsız olmaz. Bu tanıtım döneminden sonra, diyetler arasında kolayca geçiş yapabilecekler. Sindirim enzimleri ve probiyotikler bu konuda çok yardımcı olabilir.


Sonuç

Sevgili tüylü arkadaşınızı vejeteryan veya vegan bir diyetle değiştirmeden önce, destekleyici bir veterinerle konuşmanız önemlidir. Tıpkı diğer doktorlar gibi, tüm veteriner hekimler köpekler için bu tür diyetleri desteklemeyecektir, bu nedenle ikinci bir görüş almaktan çekinmeyin.


Sonuç olarak, her şey köpeklerimizin yaşam kalitesini artırmakla ilgili. Attığınız adımlardan emin değilseniz, veterineriniz veya uzman bir evcil hayvan beslenme uzmanı gibi uzmanlara danışmaktan çekinmeyin.


3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör