KÖPEKLER NEDEN KAKA YER?

Güncelleme tarihi: 17 Şub 2021


KOPROFAGİ NEDİR?

Köpekler için en yaygın sorunlardan biri, teknik olarak koprofaji olarak bilinen dışkı yemektir. Bir köpeğin kaka yemesinin birkaç nedeni vardır ve hepsi bu zorlu alışkanlığa yol açabilir. Bununla birlikte, çoğu neden iki kategoriye indirgenebilir: davranış ve beslenme.


"Bir köpeğin kaka yemesinin birkaç nedeni vardır ve bunların hepsi bu zorlu alışkanlığa yol açabilir. Ancak, çoğu neden iki kategoriye indirilebilir: davranış ve beslenme."


YAVRULAR NEDEN KAKA YER?

Yavru köpekler olarak, köpeklerin çevrelerindeki güçlü kokulu nesneleri araştırması ve oynaması çok yaygındır ve hem kendilerinin hem de başkalarının dışkıları buna uymaktadır. Bu davranış mümkün olan en kısa sürede engellenmeli ve buna girme fırsatı azaltılmalıdır. Etrafta bir köpek yavrusu varken, tüm evcil hayvanlarınızı temizlerken dikkatli olmak özellikle önemlidir. Bu davranış genellikle köpek yaşlandıkça kaybolur, ancak bazı köpekler için durdurulması son derece zor olabilen bir alışkanlık haline gelir.


KOPROFAGİ İÇİN DAVRANIŞ NEDENLERİ

Davranışsal olasılıklar, köpeğinizin alanını korumaya çalışması kadar basit bir şeyi içerir. Köpekler, sizin kadar oyun oynamak ve yaşamak için temiz alanlar isterler ve çevreyi atıklardan kurtarmanın en bariz yolu onu yemektir. Bazı köpekler bu konuda diğerlerine göre daha meraklı olabilir, bu nedenle dışkı yiyen bir köpeğiniz olduğunda sürekli dikkatli olmanız gerekir. En iyi savunma, fırsatı ortadan kaldırmaktır.


Stres de bir faktör olabilir. Köpekler çevreleri konusunda stresli olduklarında, uygunsuz şekillerde tepki verebilirler. Köpeğiniz dışkı yemeye yeni başladıysa, köpeğinizin hayatında son zamanlarda herhangi bir değişiklik olup olmadığını düşünün. Haneye yeni bir köpek eklendi mi? Yeni bir aile üyesi mi? Alanları önemli ölçüde küçültülmüş veya değiştirilmiş mi? Köpekler için biraz doğal kaygı ve stres giderici veya köpekler için çiçek özleri ekleyin.


KOPROFAGİ İÇİN BESLENME NEDENLERİ

Davranış sorunları ortadan kaldırıldıktan sonra, beslenme, büyük olasılıkla köpeğinizin kakasını yemesinin, özellikle yetersiz beslenme veya besin emiliminin nedenidir. Köpeğiniz alternatif beslenme kaynakları arıyorsa, diyetlerinde eksik olan bazı besinler olabilir. Köpeğinizin mamasına bir bakın: dolgu maddeleri ve tahıllarla dolu mu? Bazen daha sağlıklı bir köpek maması diyetine geçmek, dışkı yeme problemini çözmenin en iyi yoludur.


Köpeğiniz besleyici yiyecekler yiyorsa, tüm besinleri düzgün şekilde ememeyebilir. Eski deyim "ne yiyorsan osun" gerçekten "sindirdiğin şey sensin" olmalıdır. Yiyecekler sindirilmez ve uygun şekilde emilmezse, vücudu besleyici yoğun dışkı olarak bırakır. Köpeğiniz için bu, ikinci seferinde bile hala geçerli bir besin kaynağı olduğu anlamına gelir.


Bazı köpekler, diyabet veya tiroid hastalığı gibi iştahı artıran bir durum veya ilaç veya prednizon gibi ilaçlar nedeniyle dışkı yiyebilir. Köpeğiniz sürekli açsa, mevcut dışkı kesinlikle bir besin kaynağı gibi görünecektir.


KÖPEKLER NEDEN KEDİ KAKASI YER

Köpeğiniz evdeki diğer evcil hayvanların dışkısını yiyorsa, bu evcil hayvanların sindirimi de düşünülmelidir. Kedinin dışkısı köpeğinize hala yemek gibi kokuyorsa, yalnızca köpeğinizin onu yemek isteyeceği mantıklıdır. Kedinizin sindirimi ne kadar iyi olursa, dışkısı o kadar az yiyecek gibi kokar çünkü vücutlarında gerçek mama daha fazla kalır.


KÖPEKLER KIŞ AYLARINDA NEDEN KAKA YER?

Köpekleri kaka yiyen evcil hayvan ebeveynleri için bir başka yaygın sorun da bu alışkanlığın kışın başlaması veya artmasıdır. Bunun için belgelenmiş bir neden olmamasına rağmen, evcil hayvan ebeveynlerinin çoğu karda odaklanan birkaç açıklaması vardır.


Yerdeki karla, köpek kakası daha iyi tezat oluşturarak görmeyi ve hızlı yemeyi kolaylaştırır. Kar ayrıca nem salgılar, bu da köpek dışkısının kurumasını ve daha az koku yaymasını önler.


KÖPEKLERIN KAKA YEMEKLERİ NASIL DURDURULUR?


Doğal dışkı yeme caydırıcıları, köpeğinizin koprofaji alışkanlığını kırmada çok yardımcı olabilir. Bu takviyeler, ilk olarak köpeğinizin yiyeceklerini daha iyi sindirmesine ve özümsemesine yardımcı olarak ve ikinci olarak dışkı kokusunu azaltan ve daha acı veya çekici olmayan bir tat oluşturan bileşenlerle iki yönlü çalışır. Bu takviyeler çok faydalı olabilir, ancak genel bir stratejinin parçası olarak kullanılmalıdırlar.


"Doğal dışkı yeme caydırıcıları, köpeğinizin koprofaji alışkanlığını kırmada çok yardımcı olabilir. Bu takviyeler, ilk olarak köpeğinizin yiyeceklerini daha iyi sindirmesine ve asimile etmesine yardımcı olarak ve ikinci olarak dışkı kokusunu azaltan ve daha acı veya çekici olmayan bir tat yaratan bileşenlerle iki yönlü çalışır. "


DAVRANIŞ VE POZİTİF GÜÇLENDİRME

Davranış, koprofajinin çok güçlü bir bileşeni olabileceğinden, bu davranışı değiştirmek, bu kötü alışkanlığı sona erdirmek için uzun bir yol kat edebilir. Köpeğinizin dışarıda dışkı yediğini fark ederseniz, tasmalı olarak çıkarın. Bu, köpeğinizin nereye gittiği üzerinde biraz daha kontrol sahibi olmanızı sağlar, böylece mevcut dışkı etrafında dolaşabilir ve yeni dışkıdan uzaklaşmanıza yardımcı olabilirsiniz.


Olumlu pekiştirme ve doğal köpek ödülleri, köpeğinizin dikkatini dağıtmaya yardımcı olur ve kakadan daha çekici olduğunu kanıtlayacaktır. Köpeğiniz dışkıya ilgi gösterdiğinde, dikkatini çekmek için hızlıca bir ödül verin ve ardından ödül verirken cesaret verici bir şekilde konuşun. Diyet aynı zamanda dışkı yemenin de bir bileşeni olduğundan, sağlıklı, doğal köpek ödülleri kullandığınızdan emin olun.


SAĞLIKLI KÖPEK MAMASI VE DOĞAL TAKVİYELER

Köpeğinize uygun türden doğal bir diyetle beslemek, daha iyi sindirim ve asimilasyona yardımcı olacaktır. Evcil hayvanınızdaki en özel sağlık koşullarında olduğu gibi, bu harikalar yaratabilir. Köpeğinizi talimatlara göre değiştirin ve alerjileri önlemek için dönen proteinleri düşünün.


Doğal bir takviye, özellikle bir sindirim enzimi, probiyotik veya tam bir bağırsak ürünü eklemek, doğru beslenme emilimini ve asimilasyonu destekleyecektir.


DOĞRU TEMİZLİK

Son olarak, özellikle kış aylarında, köpeğinizin dışkı yeme alışkanlığını azaltmak için uygun temizlik şart olabilir. Her zaman yanınızda köpek atık poşetleri taşıdığınızdan emin olun ve köpeğinizi inceleme fırsatı bulamadan önce temizleyin. Yiyecek bir şey yoksa yiyemezler.

19 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör