KÖPEK VEYA KEDİNİZ İÇİN DOĞAL ÇÖZÜMLERİN UYGULANMASI

Güncelleme tarihi: 26 Şub 2021


Yani araştırmayı yaptınız ve köpeğinizin veya kedinizin durumu için doğru çare veya çare kombinasyonunu buldunuz. Harika! Bitkileri veya çareleri sipariş ediyorsunuz ve paketin teslimatını endişeyle bekliyorsunuz. Kutu gelir, onu açarsınız ve evcil hayvanınızı arayarak bir "ödül" alırsınız. (Umarım bu ilacı sipariş ettiğinizde gerçekten lezzetli yiyecekler sipariş etmeyi hatırlamışsınızdır). Bu iyi bir başlangıç! Arkadaşınıza ellerinde ilaç şişesiyle bir ikram vermek, ilaç şişesini nefis ikramlarla ilişkilendirmesine yardımcı olacaktır. Şimdi ne olacak?


Bir köpeğe bir çare uygulamak üzereyseniz, rahat bir nefes alın ve kedi olmadıklarına şükredin. Bir tablet veya kapsül ise, ihtiyacınız olan tek şey biraz et, peynir veya fıstık ezmesidir ve kapaktan aşağı inecektir. Tıpkı Mary Poppins'in dediği gibi, "Sadece bir kaşık şekerle."


Bir kedi ile o kadar kolay değil. Her kedi sahibi, kedi sahibine uygulanan birden fazla yarayı ve bandajı, havada uçuşan hapları ve çoğu zaman yanlışlıkla söz konusu kedi sahibi tarafından yutulan ve görüntüleri içeren komik bir sahneyi anlatan "bir kediyi tüylemek" hakkında en az bir komik e-posta aldı kızgın kedigilleri perdelerden ve avizelerden almak. Bu şakalara bu kadar gülmemizin nedeni, gerçeklerden o kadar da uzak olmamalarıdır! Bir kediye ilaç veya çareler sokmak dayanılmaz bir çaba olabilir.


KÖPEK VE KEDİNİZE DOĞAL HOMEOPATİK VE BİTKİSEL ÇÖZÜMLERİ NASIL VERİRSİNİZ?


İşte refakatçinize çareleri yönetmenize yardımcı olacak birkaç ipucu. Sıvılarla nasıl çalışılacağıyla başlayacağız ve daha sonra "kedinin tüylenmesini" ele alacağız.


YUMUŞAK CHEWS NASIL YÖNETİLİR

İyi haber şu ki, birçok ek ve çare üreticisi formüllerinin yumuşak çiğneme sürümleriyle çıkıyor. Bunlar, tüm faydalı bileşenlerin yanı sıra şekil, boyut ve doku dahil olmak üzere bir muamelenin tüm görünümüne sahiptir.


Köpeğiniz veya kediniz çok anlayışlı değilse, bunlar ilk tercihiniz olmalıdır. Genellikle domuz pastırması, hindi veya krema gibi lezzetli bir doğal aroma ile gelirler ve elle kolayca verilebilirler. Evcil hayvanınız biraz seçici olsa bile, bunları genellikle kasesine gizlice sokabilirsiniz ve hiçbiri akıllıca olmayacaktır.


İnanılmaz derecede seçici evcil hayvanlar için, yumuşak çiğneme takviyeleri ve çareleri her zaman işe yaramayacaktır. Yararlı içerikler genellikle hala kalıntı lezzetlerine sahiptir, bu nedenle seçici evcil hayvanlar onu kolayca tespit edebilir. Yumuşak çiğnemelerin büyüklüğü göz önüne alındığında, evcil hayvanınız onları kolayca yemiyorsa, bunlar tavsiye edilmez. Bunun yerine, bir toz, açabileceğiniz bir kapsül veya evcil hayvanınızın yutmasını sağlayabileceğiniz küçük bir tablet seçin (aşağıya bakın).


SIVILAR NASIL YÖNETİLİR

Bitkiler, homeopatikler veya çiçek esansları gibi sıvı ilaçlar koruyucu olarak az miktarda alkol içerebilir. Bazı hayvanlar alkol kokusuna veya tadına karşı hassastır, bu yüzden onu çıkarmak isteyebilirsiniz.


Dozu küçük bir şişe veya shot bardağa ölçün ve alkolün buharlaşması için 15-20 dakika bekletin. Alternatif olarak, alkolün buharlaşmasını hızlandırmak için dozu az miktarda ısıtılmış suya bırakın. Ek su, ilacın gücünü etkilemeyecektir.


Tadının neye benzediğini anlamak için kendi dilinize birkaç damla ilaç sürmekten çekinmeyin. Sıvı bitkisel veya homeopatik ilaçların hiçbiri insanlara hiçbir şekilde zararlı değildir.


Seyreltilmiş ilacı evcil hayvanınıza uygulamak için bir dozlama şırıngası veya ekstra damlalık kullanmak en iyisidir, böylece ilaç şişesini hayvanın ağzındaki bakterilerle kirletmezsiniz.


Bitkisel tentürlerin çoğu yiyeceğe eklenebilir ve bu, köpekler için iyi sonuç verir. Yeni bir şey eklerseniz elbette kediler yiyeceklerini reddedebilir. Telaşlı bir kediniz varsa, ilacı biraz gerçekten lezzetli konserve yiyecek veya bir muamele ile karıştırmanızı öneririz.


Konserve işkembe, güçlü bir kokusu olduğu için işe yarar ve çoğu hayvan tadı sever. Yeniden sulandırılmış dondurularak kurutulmuş ikramlar ve ton balığı suyu da işe yarar.


SIVI HOMEOPATİĞİ HAKKINDA BİR NOT

Homeopatik ilaçların çoğu, yemekten en az 20 dakika önce veya sonra verilir. İdeal olarak evcil hayvanınızın ağzında yiyecek kalıntısı olmamalıdır.


Sıvıyı doğrudan evcil hayvanınızın ağzına veya diş etlerine damlatın (alkolü buharlaştırdıktan sonra). Bu, arkadaşınız için imkansızsa, o zaman ilacı az miktarda yiyecek veya bir ikramla karıştırın.


HOMEOPATİK PELLETLER NASIL YÖNETİLİR

Bazı homeopatik ilaçlar küçük pelet formunda gelir. Tıpkı sıvı homeopatikler gibi, bunlar da en iyi yemekten 20 dakika önce veya sonra ve evcil hayvanınızın ağzında yiyecek kalıntısı olmadığında verilir.


Bu peletler genellikle küçük olduğundan, birçok köpek farkına bile varmadan onları yutacaktır. Titiz köpekler ve kediler için, bunları bir toz haline getirebilir ve evcil hayvanınızın diline serpebilirsiniz. Bununla birlikte, içeriğe bağlı olarak, bunun acı bir tadı olabilir. Yapabiliyorsanız, en iyi eylem şekli, evcil hayvanınızın onu bir kapsül veya tablet gibi yutmasıdır (aşağıya bakın).


TABLETLER VE KAPSÜLLER NASIL YÖNETİLİR

Tabletler ve kapsüller biraz daha zorlayıcıdır. Bazı gardiyanlar, arkadaşlarının ağzını açma ve hapı hayvanın onu yutmaya zorlayacak kadar geriye atma pratiğini mükemmelleştirdiler.


Bu sizin için işe yararsa sorun değil, ancak hapı hayvanın boğazından aşağı doğru yıkamak için yeterli sıvı veya yiyecekle hapın uygulanmasını takip etmeniz çok önemlidir. Su ve yiyecek olmadan vitaminleri veya hapları yutmayız ve bir hayvandan da bunu yapmasını beklememeliyiz.


Yemek borusunun iç yüzeyi hassastır ve çok yavaş geçen veya sıkışan haplar veya kapsüller tarafından kolayca tahriş olur. Bazı şifalı otlar veya ilaçlar yemek borusunda çok uzun süre kaldığında ağrılı ülserler gelişebilir.


Çoğu köpek ve kedi, boğazına hap takılırsa gönüllü olarak su içmez - bu nedenle onları kemik suyu, ton balığı suyu veya seyreltilmiş konserve mama veya bebek maması ile teşvik edin. Uygulamadan önce tableti veya kapsülü tereyağı ile kaplamak, daha yumuşak bir şekilde aşağı inmesine yardımcı olacaktır.


Arkadaşınızın başını yukarı kaldırmayın ve hapı bu şekilde yutmaya zorlamayın; baş yukarı eğikken yutmak çok daha zordur. Hapı damlattıktan sonra, köpeğinizin veya kedinizin kafasının normal bir pozisyona dönmesine izin verin ve ağzını nazikçe kapalı tutun. Boğazı gıdıklamak veya buruna hafifçe üflemek onları yutmaya teşvik edebilir.


Çoğu köpek, tabletleri veya hapları kolayca yutabilecekleri kadar küçük parçalara ayırırsanız, bu, ağzı açıp hapı kurutmaktan çok daha az streslidir. Hapı peynir, fıstık ezmesi veya biraz konserve mama ile çevreleyin, köpeğiniz veya kediniz gerçekten sevdiği şey ne olursa olsun.


Tedavinin içinde tableti veya kapsülü bulmaya meyilli hünerli bir dile sahip bir arkadaşınız varsa, önce hap olmadan bir çift ikram vermek yardımcı olur, böylece şüphelenmezler ve ardından gizli hapla devam eder. Tedaviyi ağızlarında çiğnemek veya manevra yapmak zorunda kalacak kadar büyük yapmamaya çalışın, sadece tadına bakmalarını ve yutmalarını istersiniz. Hap Cebi ikramları, bir hapı saklamak için tasarlanmış lezzetli ikramlar olduğundan tüm işi çok daha kolay hale getirebilir. Diğer bir seçenek de tabletleri ezmek ve kapsülleri köpekler için yiyecekle karıştırmaktır.


KEDİYE ILAÇ VERME


Bu da bizi bir kedinin tüylenmesinin zor konusuna geri getiriyor. İlk adım, ilk yardım çantasını banyo lavabosunun altından çıkarmaktır. (Tamam, umarım hayır). Bu prosedür hakkında ne kadar sakin olursanız, kediniz o kadar az endişelenir ve bunu ikinci kez tekrarlama olasılığınız da artar (umarım gerektiği kadar çok kez). Tüm prosedürün hızlı ve sorunsuz bir şekilde ilerlediğini zihninizde bir resimle başlayın. Bunu zihninizde canlı bir şekilde hayal ettiniz mi? Şimdi güzel


İLK ÖNCE tableti veya kapsülü çıkarın ve kullanışlı hale getirin (kolunuzun altında kıvranan bir kedi olduğunda bu çok daha zordur). Tableti veya kapsülü tereyağı ile kaplayın. Ayrıca, yanında sp çay kaşığı kadar sıvı olan bir damlalık veya şırınga bulundurun.

Pek çok kedi koruyucusu, bu sorunlu pençelerden kaçınmak için kediyi bir havluya sarmayı en kolay bulmaktadır.

Yere diz çök ve kediyi dizlerinizin arasına koyun (elbette baş öne bakacak şekilde). Arkadan kaçmayı önlemek için ayaklarınızı kedinin arkasına kapatabilirsiniz. Bazı insanlar kediyi bir masa veya tezgah üzerinde tutmayı ve kedinin arka kısmını dirseğinin içine sokmayı tercih eder. Hangi pozisyonu seçerseniz seçin, kedinin önünüzde durması ve geri adım atmaması için başı öne doğru bakması gerekir. Hapla kediye yandan veya arkadan yaklaşmak önemlidir. Önden yaklaşmayın yoksa daha endişeli ve kaçma olasılıkları daha yüksektir.

Elinizi kedinin başının üzerinde tutarak, burnunu tavana doğru eğin ve ağzını yavaşça açın, baş parmağınızı ağzın bir köşesine ve bir parmağınızı karşı köşeye sokun.

Diğer elinizle hapı başparmağınız ve işaret parmağınız arasında kavrayın. Alt çenenin ortasını iki köpek dişi (uzun dişler) arasında, kedinin ağzının hemen içinde, hapı yerleştirebileceğiniz kadar ağzı açmak için serbest bir parmağınızla itin.

Hapı dil üzerinde yeterince geriye yerleştirmeye çalışın ("kamburluğun" ötesine), ancak kedinin tıkanmasına neden olacak kadar parmaklarınızı geriye koymayın. Ardından başın normal pozisyonuna dönmesine izin verin.

Kedinizin burnuna, dudaklarına veya pençesine biraz tereyağı sürerek onu yalamaya ve yutmaya veya burnunu üflemeye teşvik edin.

Şimdi, hapı yemek borusundan aşağı hareket ettirmeye yardımcı olmak için damlalığı veya su veya başka bir sıvıyı kedinizin ağzına yavaşça sıkın.

Bolca evcil hayvan ve övün (kediniz henüz kaçmadıysa) ve onlara nefis bir muamele yapın (bu, hapı yıkamaya daha da yardımcı olacaktır). Dondurularak kurutulmuş ikramlar favoridir ve gerekirse macun kıvamı için ufalanıp su ile karıştırılabilir.


DİKKAT EDİLECEK ŞEYLER

Kedinizin başı yukarıda olduğu ve burnu yukarı baktığı sürece sizi ısırmaz. Kafası normal pozisyonda olan bir kediyi haplamaya çalışmayın, aksi takdirde ısırılmış olabilirsiniz.


Stresli bir hayvan için, özellikle bir çare uygulandıktan sonra ağızda salya akması veya köpürme olağandışı değildir. Bırakmadan önce köpeğinizin veya kedinizin ağzını kontrol ederek hapın gitmiş olduğundan emin olmak iyi bir fikirdir.


Bazı kediler oldukça zekidir ve kapsülü sadece yürüyüp koltuğunuzun arkasına bırakmak için yutmuş gibi "davranırlar". Neyse ki çoğu köpek biraz daha az sinsidir ve hapı ayağınızın dibine bırakır, böylece onu alıp tekrar deneyebilirsiniz.


Sonuç

Fluffy veya Fido'yu çare aldıkları için ödüllendirdikten sonra, bu kadar zeki olduğunuz için kendinizi ödüllendirmeyi unutmayın. Biraz çikolata veya bir kadeh şarap, stresi her ne etkiliyorsa, bir sonraki dozu verme zamanı geldiğinde yatağın altına saklanmamak için.

0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör