KÖPEK VE KEDİLERDE İMMÜN SİSTEMİNE GENEL BAKIŞ

Güncelleme tarihi: 26 Şub 2021


İMMÜN SİSTEMİ NEDİR?

Bağışıklık sistemi, olağanüstü bir biyolojik savunma mekanizmasıdır. Bu yazıda size refakatçinizin bağışıklık sisteminin temel bileşenlerini tanıtacağız. Bu, tüylü arkadaşınızın nasıl sağlıklı kaldığını ve bir şekilde hastalandığında içinde neler olabileceğini anlamanıza yardımcı olacaktır.


Herhangi bir memeli için ilk savunma hattı, yalnızca işgalcileri uzak tutmak için bir bariyer görevi görmeyen, aynı zamanda mikropları caydırmaya veya yok etmeye yardımcı olmak için antimikrobiyal maddeler salgılayan deridir. Gastrointestinal sistemin astarı, esasen cildin bir iç uzantısıdır. Ağızdan gıda, sıvı veya yutulan diğer maddelerden giren hastalığa neden olan organizmalar için bir engel oluşturur.


Deri ve bağırsakta, muhtemelen zararlı diğer organizmaların ikamet etmesini engellemeye yardımcı olan "sağlıklı" bakteriler bulunur. Gözyaşı, mukus ve tükürük antibakteriyel enzimler içerir. Hemen elimine edilmeyen mikroplar mukusa yakalanabilir ve sağlıklı bir bağırsakta elimine edilecekleri yerde yutulabilir. Bu savunma sistemlerini aşan mikroplar veya işgalciler, sonuç olarak bağışıklık sistemiyle farklı bir düzeyde ilgilenirler.


"İç" bağışıklık sisteminin ana bileşenleri şunlardır:


Lenf sistemi

Timüs

Dalak

Kemik iliği

Beyaz kan hücreleri

Antikorlar

Tamamlayıcı sistem


LENF SİSTEMİ

Lenf sistemi, kan damarları ile aynı şekilde vücutta uzanır, ancak lenf sistemi, dolaşım sistemi gibi basınçlandırılmaz ve "pompalanmaz". Lenf sıvısı, hücreleri su ve besinlerle yıkayan ve atık ürünleri uzaklaştıran berrak bir sıvıdır. Pasif olarak akar ve normal vücut ve kas hareketi ile lenf düğümlerine doğru itilir.


Lenf düğümleri atıkları filtreler ve çok sayıda lenfosit içerir (aşağıdaki beyaz kan hücrelerine bakın). Enfeksiyonla savaşırken, lenf düğümleri şişer ve boğaz bölgesi ve kulak arkası gibi vücut yüzeyine yakın bir yerde bulunursa hissedilebilir.


Lenfoma, lenf sistemindeki bazı hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğaldığı bir kanser türüdür.


THYMUS Bezi, Dalak ve Kemik İliği

Timus bezi, göğüs bölgesinde T lenfositleri veya T hücreleri üretmekten sorumlu olan küçük bir bezdir (bir sonraki bölüme bakın).


Dalak, lenf sisteminin en büyük organıdır. Kanı filtreler ve yıpranmış kırmızı kan hücrelerinin yanı sıra bakteri ve diğer yabancı hücreleri yok eder.


Kemik iliği, hem kırmızı hem de beyaz yeni kan hücrelerinin doğum yeridir. Kırmızı kan hücreleri kemik iliğinde tamamen olgunlaşır ve ardından kan dolaşımına girer. Beyaz kan hücreleri, lenf sisteminin başka bir yerinde olgunlaşabilir. Tüm kan hücreleri, birçok farklı hücre türünün öncüsü olan kök hücrelerden üretilir. Kök hücreler, belirli beyaz kan hücrelerinde olgunlaşan hücrelerdir.


BEYAZ KAN HÜCRELERİ

16 veya daha fazla beyaz kan hücresi türü vardır ve veterineriniz tarafından izlenen beş ana hücre vardır. Tüm beyaz kan hücreleri bir şekilde bağışıklık sistemine dahil olur. Vücuttaki hastalıklarla savaşırken beyaz kan hücresi seviyeleri artar, bu da bir kan testi kullanarak hastalığın varlığını belirlemenin bir yolu olabilir.


Bağışıklık sisteminin birincil hücreleri, lenfositler ve fagositlerdir. Lenfositler, bağışıklık sisteminin en çok sayıda hücresidir ve nihayetinde antikor üretiminden sorumludur. Lenfositler vücudun lenf düğümlerini, timus bezini ve dalağı yoğun bir şekilde doldurur. Sindirim sistemi, lenfosit içeren büyük miktarda lenf dokusuna sahiptir. Lenfositler, işgalciler için devriye gezen vücutta sürekli olarak dolaşırlar.


İki ana lenfosit türü vardır: B ve T lenfositleri, daha yaygın olarak B hücreleri ve T hücreleri olarak bilinir. B hücreleri hızla bölünebilir ve belirli hastalıklarla savaşan antikorlar üretebilir. T hücreleri timusta olgunlaşır ve istilacı veya hastalıklı hücrelere karşı daha doğrudan hareket eder, onlara çarpıp onları öldürür. Katil T hücreleri, virüs barındıran hücreleri tespit edebilir ve onları yok edebilir. Yardımcı T hücreleri, öldürücü T hücrelerini duyarlı hale getirerek "yardımcı olur" ve baskılayıcı T hücreleri, bağışıklık yanıtını kontrol etmeye yardımcı olur.


Fagositler yabancı hücreleri veya parçacıkları yutar ve sindirir. Vücudun her yerinde farklı şekillerde bulunurlar. Enfeksiyona yanıt olarak dokulara göç ederler ve atıkları, bakterileri ve yabancı kalıntıları temizlemeye yardımcı olurlar.


ANTİKORLAR VE TAMAMLAMALAR

Antikorlar (ayrıca immünoglobülinler ve gama globülinler olarak da adlandırılır), B hücreleri tarafından üretilen karmaşık protein molekülleridir. Kan dolaşımında milyonlarca farklı antikor var. Tıbbi bir belgedeki IgE, IgA veya IgG gibi kısaltmalar, belirli antikor türlerine atıfta bulunur. Spesifik antikorlar için kan testleri, bir hayvanın hangi hastalıkla savaştığını veya bağışıklık sisteminin alerji veya otoimmün bozukluklarda olduğu gibi uygunsuz bir şekilde tepki verip vermediğini gösterebilir.


Antikorlar, mikroorganizmalar veya kanser hücreleri gibi istilacı veya hastalıklı hücrelerin yüzeyinde tipik olarak yabancı proteinler olan spesifik antijenlerle birleşir. İstilacı mikroplar söz konusu olduğunda, antikorlar hücrelerin bir araya toplanmasına ve böylece fagositler tarafından yok edilmelerine neden olabilir. Yabancı madde bir toksin ise, örneğin nötralize edilir ve filtrelenmek ve elimine edilmek üzere lenf sistemi boyunca taşınır. Antikorlar, diğer makalelerde açıklandığı gibi alerjik tepkiye de katılır.


TAMAMLAMA PROTEİNLERİ

Tamamlayıcı proteinler, normalde kanda bulunan 14 proteinden oluşan bir gruptur. Tamamlayıcı maddeler karaciğerde üretilir. Kompleman proteinleri, antikorlar tarafından aktive edilir ve onlarla birlikte çalışır (tamamlar), dolayısıyla adı. Hastalıklı hücrelerin patlamasına ve fagositlere tahrip olmuş bir hücrenin çıkarılması gerektiğini işaret etmesine neden olurlar.


Özet

Bağışıklık sistemine ilişkin bu kısa genel bakış, refakatçiniz hasta olduğunda iş başında olan karmaşık mekanizmaları anlamanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, hastalığı önlemek veya bir hastalıkla savaşmak için bağışıklık sisteminin çeşitli şekillerde geliştirilebileceğini veya güçlendirilebileceğini anlamanıza yardımcı olabilir.0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör