KÖPEK VE KEDİLERDE GÖZ VE KULAK BOZUKLUKLARI

Güncelleme tarihi: 26 Şub 2021


KÖPEK VE KEDİLERDE GÖZ BOZUKLUKLARI


Gözlere "ruha açılan bir pencere" denmiştir. Kedinizin başını tutması ve parlıyor gibi görünmesi sayesinde size "bakış" verdiğini bilirsiniz. Köpeğiniz, sizi ıslak burnunun ucundan sallanan kuyruğunun ucuna kadar sevmesini sağlayan, hayranlık uyandıran büyük kahverengi gözleriyle kalbinizi eritebilir. Arkadaşlarımız bizimle kelimeler olmadan iletişim kurmanın birçok yolunu bulur ve gözleri onlar için büyüleyici ve önemli bir iletişim aracı olabilir. Göz sağlığı sadece görmekten daha fazlası için önemlidir - ancak vizyon elbette birincil endişemizdir.


Aşağıdakiler, veteriner hekimlerin gördüğü en yaygın göz problemleridir. Davranış değişikliğinden dolayı bir görme sorunundan şüphelenirseniz veya refakatçinizin gözlerini kıstığını veya göz rahatsızlığı belirtileri gösterdiğini fark ettiğinizde, derhal veteriner hekime danışmanız önemlidir.


KATARAKTLAR

Katarakt, gözün doğal merceğinin bulanıklaşmasıdır. Lens, çoğunlukla su ve proteinden oluşur. Protein anormal bir şekilde bir araya toplanmaya başladığında ve lensin küçük bir alanını bulanıklaştırdığında bir katarakt oluşur.


Katarakt genellikle ameliyat gerektirir, ancak ameliyatın zamanlaması acil olabilir veya olmayabilir. Daha genç bir köpek katarakt geliştirdiğinde, bu tipik olarak doğuştan gelen sorunlardan kaynaklanır ve katarakt genellikle daha hızlı ilerler ve daha geç değil ameliyat gerektirir. Bu aynı zamanda şeker hastalığının neden olduğu katarakt için de geçerlidir. Bununla birlikte, daha yaşlı bir hayvan için, teşhis sırasındaki görme bozukluğunun derecesine ve hayvanın yaşına bağlı olarak, ameliyat ihtiyacını geciktirecek veya hatta ortadan kaldıracak kadar ilerlemeyi yavaşlatabilirsiniz.


Önleme ve tedavinin her ikisi de temel bilgilerle başlar - ek vitamin ve minerallerle desteklenen çok kaliteli bir diyet. Diyet, sağlığın temelidir ve bu, arkadaşınız için yapabileceğiniz en önemli şeydir. Yiyeceklerde ve çevrede yetersiz beslenme ve toksinlere maruz kalma sonucu katarakt gibi pek çok kronik dejeneratif hastalık zamanla gelişir. Lütfen Holistik Sağlık Kütüphanesi bölümümüzde "Evcil Hayvanınızın Yiyecekleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler" ve "Çiğ Yiyecek Hakkında Her Şey" bölümlerine bakın. Bazı insanlar çiğ yiyeceklerle beslenmekte rahat değildir. Sizin için durum böyleyse, diyeti desteklemek için susuz veya dondurularak kurutulmuş yiyecekleri veya çok yüksek kaliteli konserve yiyecekleri veya daha da iyisi ev yapımı yiyecekleri veya sağlıklı artıkları düşünün. Temel olarak diyet ne kadar taze olursa, hayvanın sağlığı ve bağışıklık sistemi için o kadar iyidir.


Bitkisel takviyeler: Yabanmersini bitkisini tavsiye ederim. Katarakt için son derece yararlı olabilir. Yabanmersininin göze kan dolaşımını ve dolayısıyla gerekli besin maddelerinin göz dokusuna verilmesini iyileştirdiğine inanılıyor. Kediler için dozaj yaklaşık 20 mg'dır. günlük ve köpekler için 40-280 mg. köpeğin büyüklüğüne bağlı olarak günde. Ek olarak, yüksek kaliteli bir antioksidan takviyesi, kataraktların ilerlemesini yavaşlatabilir: Genesis Resources Canine Antioxidant Formula veya Feline Antioxidant Formula veya Vetri-Science Cell Advance gibi.


Homeopati, bazı katarakt vakalarında yardımcı olabilir. Bununla birlikte, çare seçimi, her hayvan için çok özeldir ve homeopati eğitimi almış bir veteriner tarafından yönlendirilmelidir. Bir sevk için bakınız: Veteriner Homeopati Akademisi.


KONJUNKTİVİT

Göz iltihabı veya konjunktivit, genellikle önceden var olan bağışıklık veya alerji ile ilgili sorunları olan hayvanlarda daha sık görülür. Köpeğiniz veya kediniz ağrılı, akıntılı kırmızı gözler gösterdiğinde, yapılacak ilk şey sebebini belirlemektir. Bu, küçük bir çizik veya tahriş edici yabancı madde kadar basit, çevresel toksin maruziyetinin veya havadan gelen alerjilerin bir sonucu veya kedi uçuğu veya glokom gibi daha ciddi sorunlar kadar basit olabilir. Göz tahrişi belirtileri gördüğünüzde veteriner hekime gitmek çok önemlidir, çünkü çok uzun süre beklemek, hayvanın görüşünü kurtarmakla onu kaybetmek arasındaki fark anlamına gelebilir.


Eyebright, göz tahrişleri için kullanılan çok yaygın bir bitkidir. Eyebright göz yıkamaları genellikle semptomları ve küçük enfeksiyonları kontrol etmeye yardımcı olur: Ark Naturals Eyes So Bright, gözleri yatıştırmaya yardımcı olan göz parlatıcısı içerir. Nature's Herbs Clear Vision gibi Çin bitkisel formülleri, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve küçük göz enfeksiyonlarını temizlemek için yardımcı olabilir.


Konjunktivit nedeni olarak alerjilerden şüpheleniliyorsa, hipoalerjenik diyete geçmek en iyisidir. Nutrasötik alerji formülleri, havadaki alerjilerle mücadelede de oldukça yardımcı olabilir. Doğal bir antihistamin ve antiinflamatuar ajan olarak hareket ederler. Polen gibi yabancı kalıntıları nazikçe temizlemek veya çıkarmak için elinizin altında olması gereken harika bir çözüm, Yalnızca Doğal Evcil Hayvan Göz Bakımı'dır.


"Göz iltihabı veya konjunktivit, genellikle önceden var olan bağışıklık veya alerji ile ilgili sorunları olan hayvanlarda daha sık görülür."


KEÇİ BİTKİLER

Bir kedinin gözleri sulanıp kalın beyazımsı bir akıntı üretiyorsa, bunun nedeni kedi uçuğu olabilir. Göz kapaklarının iç astarı iltihaplanır ve sığ, ağrılı ülserler gelişir. Yukarıda bahsedilen göz farı içeren göz yıkama suları, gözün temizlenmesine ve yatıştırılmasına yardımcı olabilir.


Kedi Herpler genellikle zayıflamış bağışıklık sisteminin bir sonucudur, bu nedenle diyet ve bağışıklık desteğine dikkat edilmesi gerekir. Virüsün kontrolüne yardımcı olmak için amino asit L-lizin yardımcı olabilir. L-lizin herhangi bir doğal gıda mağazasında bulunabilir. Kediler için dozaj 500 mg'dır. günde iki kere. Bazı ürünler, enfeksiyon sırasında ve uzun vadede bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olmak için diğer vitamin ve şifalı bitkilerle birlikte L-lizin içerir. Viral ve bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için formüle edilmiş bir Çin bitkisel karışımı olan Nature's Herbs Berbal Biotic gibi bakteriyel koşullar için takviyeler çok yardımcı olabilir.


AŞAMALI RETİNAL ATROFİ

Bu durum, gözün retinasının küçülmesini veya dejenerasyonunu içerir. Progresif Retinal Atrofi (PRA) köpeklerde daha yaygındır. PRA yavaş gelişebilir - başlangıçta gece körlüğüne neden olur. Arkadaşınızın gece dışarı çıkmaktan veya karanlık bir koridordan veya merdivenlerden aşağı inmekte tereddüt ettiğini fark ederseniz, görme sorunlarından şüphelenin ve bir veterinerle görüşün.


Kedilerde bu hastalık en yaygın olarak Taurin eksikliği ile ilgilidir; bu, ticari olarak mevcut tüm kedi mamaları eklenmiş Taurin ile formüle edildiğinden, eskisine göre daha az sorun teşkil etmektedir. Sakatat etlerini içeren çiğ diyetler en doğal Taurin kaynağını sağlar. Evde hazırlanan bir diyetle beslenenler için Taurin takviyesi önemlidir. Taurin, sağlıklı gıda ve vitamin mağazalarında kolayca bulunur. Kediler 500 mg'a kadar alabilir. günde veya daha fazla.


Herhangi bir dejeneratif hastalıkta olduğu gibi, diyet bu durumu durdurmak veya en azından yavaşlatmak için başlama yeridir. Lütfen doğru beslenme ve beslenme hakkında bilgi için katarakt tartışmasında yukarıda bağlantısı verilen makale bölümüne bakın.


Yaban mersini, PRA için yararlıdır, çünkü kataraktlara yardımcı olabilir - göz dokusuna artan dolaşım ve besinler.


Çinko ve / veya E vitamini eksikliğinin PRA'yı etkilediği düşünülmektedir. Köpeğinizin PRA'ya yatkın bir cinsten olması durumunda diyetin çinko ile desteklenmesi önemlidir. Yüksek kaliteli bir antioksidan formüldeki E vitamini de PRA'nın önlenmesi ve tedavisinde değerlidir.


Temel yağ asitleri, özellikle balık yağından elde edilen DHA, PRA'nın ilerlemesini önlemede veya yavaşlatmada önemli bir rol oynayabilir. Sağlığın korunmasında çok çeşitli şekillerde çok önemli bir rol oynadığından, esansiyel yağ asitlerinin her evcil hayvanın diyetinin günlük bir parçası olmasını öneriyorum.


KÖPEK VE KEDİLERDE KULAK BOZUKLUKLARI

Kronik kulak enfeksiyonları ve maya sorunları sıklıkla alerji belirtisidir. Alerjiler hem köpeklerde hem de kedilerde giderek daha yaygın ve sorunlu hale geliyor. Diyet, sindirim enzimleri, probiyotikler ve esansiyel yağ asitleri, alerji ve kronik kulak problemlerini içten dışa tedavi etmenin temelidir.


Gıda duyarlılığı ve alerjisi olan birçok hayvan, çiğ, dondurularak kurutulmuş veya susuz yiyeceklerde çarpıcı bir gelişme kaydetti. Bir kez daha, Holistik Sağlık Kütüphanesi bölümümüzde "Evcil Hayvanınızın Yiyecekleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler" ve "Çiğ Yiyecek Hakkında Her Şey" bölümlerine bakın. Daha önce tartışıldığı gibi, diyet ne kadar taze olursa, arkadaşınızın sağlığı ve bağışıklık sistemi için o kadar iyidir. Kuru mama, özellikle alerjisi olanlar için kediler için iyi bir seçenek değildir. Kuru mama, köpekler için sağlıklı bir diyetin parçası olabilir; ancak kronik kulak problemleri veya alerjisi olan köpekler hipoalerjenik yiyeceklere ihtiyaç duyar - bu da buğday, mısır veya soya olmadığı anlamına gelir. Bazen protein duyarlılığı nedeniyle sığır eti veya tavuk olmayacağı anlamına da gelebilir. Bu genellikle tahıl içermeyen yiyeceklerle başarılabilir.


Yiyecek alerjisi olan çoğu hayvan, yiyecekleri düzgün bir şekilde sindiremeyen sağlıksız gastrointestinal sistemlere sahiptir. Sızdıran bağırsak gelişir ve daha sonra vücudun işleyemeyeceği kadar büyük moleküller bağırsak duvarından geçerek alerjik reaksiyonları başlatır ve maya enfeksiyonları için en uygun koşulları yaratır. Semptomlar kulakta görünebilir, ancak alerjiden gerçekten kurtulmak için bağırsakları iyileştirmeniz gerekir. Sindirim enzimleri, bağırsak duvarlarından daha büyük moleküllerin geçme şansı daha az olacak şekilde yiyeceğin parçalanmasına yardımcı olur, probiyotikler bağırsakta sağlıklı bir flora dengesini sağlamaya yardımcı olur ve sindirime yardımcı olur ve yağ asitleri iltihabı azaltmaya ve bağırsağı iyileştirmeye yardımcı olur. yanı sıra cildi besler.


İşlenmiş gıdalardaki besin maddelerinin sindirimine ve asimilasyonuna yardımcı olmak için her öğünü sindirim enzimleriyle destekleyin. Pişirilmiş veya işlenmiş gıdanın her öğünde sindirim enzimleri eklenmelidir. Enzimler, sindirim sisteminde hemen bulunan besinin sindirilmesinin ötesinde bir hayvanın sisteminde kalmaz. Enzimlerin eklenmesi çiğ diyetin iyileştirici kalitesini artırabilse de, bir hayvan tam olarak çiğ gıdaya geçtikten sonra çiğ diyetin sindirim enzimi desteğine ihtiyacı yoktur.


Probiyotikler, sağlıklı bağırsak florasını öldürdükleri ve alerjilerin kötüleşmesi için koşullar oluşturdukları için steroid veya antibiyotik kullanan bir hayvan için özellikle önemlidir. Probiyotikler, kusma veya kusma gibi kronik gastrointestinal sorunları olan herhangi bir hayvan için yararlıdır.

0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör