KÖPEK VE KEDİLERDE FIRTINA FOBİSİ VE STRES İÇİN 7 İPUCU

Güncelleme tarihi: 26 Şub 2021FIRTINA FOBİSİ NEDİR?

Fırtınalar, kasırgalar, rüzgar fırtınaları ve kasırgalar her zaman öngörülebilir değildir, bu da fırtına fobisini evcil hayvanlarda tedavi edilmesi özellikle zor bir korku haline getirir. Ve evcil hayvanları bu korkuları sergileyen sahipler için de aynı derecede üzücü olabilir. Evcil hayvanlar sadece gerginlik belirtileri göstermekle kalmazlar (hızlanma, nefes nefese, çiğneme ve salya gibi), aynı zamanda davranışsal işaretler de göstereceklerdir (saklanma, sahip arama, titreme, ses çıkarma, kaçmaya çalışma ve yıkım gibi). Bu, fobik köpeklerin kaçmak için ekran kapılarını veya pencereleri kırarak bu süreçte ciddi yaralanmalara neden olduğu bilindiğinden, bu daha da üzücü ve hatta tehlikeli olabilir.


Fırtınalar sırasında evcil hayvanınızı sakin ve güvende tutmanıza yardımcı olacak en önemli yedi ipucumuz:


1. PET'İNİZİ EVDE BIRAKIN

Yerel hava tahmininiz gök fırtınası gerektiriyorsa, evcil hayvanlarınızı evde ve içeride bırakın. Evcil hayvanlar, özellikle gürültülü bir gök gürültüsünden korktuklarında, kaçma eğiliminde olabilirler. Evde güvendelerse, kaçma fırsatlarını büyük ölçüde azaltırsınız.


2. GÜRÜLTÜYÜ SUSTURUN

Sesi kısmaya yardımcı olmak için tüm kapıları ve pencereleri kapatın ve fon müziğini açın. Açıkçası, evcil hayvanlarımız gürültüye karşı çok hassastır, ancak gök gürültüsünü bastırabilirseniz (özellikle fırtına gelmeden önce), gerginliklerinin şiddetini azaltabilirsiniz.


3. YILDIRIMI GÖRMEYİN

Evcil hayvanlarımız derneklerde harikadır ve şimşekle gök gürültüsünün geldiğini ve bunun tersi olduğunu bilir. Bir fırtınanın yolda olduğunu biliyorsanız, şimşeği engellemek için perdeleri ve jaluzileri kapatın.


4. EN KÖTÜ İÇİN HAZIRLANIN

Evcil hayvanınız güvenli bir şekilde içeride olsa bile, neler olabileceğini asla bilemezsiniz. Evcil hayvanınız gök gürültülü fırtınalardan korkuyorsa, kaçmaları veya kaybolmaları ihtimaline karşı kimlik etiketleri taktıklarından veya mikroçipleri olduğundan emin olun.


5. İLETİŞİME GEÇİN

Evcil hayvanınızın dikkatini çiğneme oyuncakları ve oyunlarıyla dağıtmaya çalışmak, geçene kadar akıllarını fırtınadan uzaklaştırmaya yardımcı olabilir. Fırtına korkusunu paylaşmayan başka bir evcil hayvan da durumu normalleştirmeye yardımcı olabilir.


6. HASSASLAŞTIRMA VE NORMALLEŞTİRME ÜZERİNE ÇALIŞMA

Zamanınız varsa, uygun gök gürültüsü, havai fişek, tren, siren vb. Seslerle duyarsızlaştırma teknikleri evcil hayvanların daha düşük ses seviyesindeki seslere alışmasına yardımcı olabilir. Ardından, daha rahat hale geldikçe, sesi yavaş yavaş artırın. Sesi artırdıkça, normal davranışı ikramlarla övün. Evcil hayvanınız gerginleşirse, sesi kısın ve ertesi gün daha düşük bir sesle başlayın.


7. EKLER VE İLAÇLAR

Sakinleştirici olmayan takviyeler ve homeopatik ve aromaterapiler gibi alternatif ilaçlar, hafif ila orta dereceli fırtına kaygısı için yardımcı olabilir. Fırtına geldiğinde evcil hayvanınızın sakin olabilmesi için bunlardaki aktivasyon zamanlarını kontrol ettiğinizden emin olun. Fırtına zaten oradaysa, çok geç olabilir. Evcil hayvanınızın şiddetli fırtına kaygısı ve fobisi varsa, ilaçlarla ilgili olarak bütünsel veterinerinize danışın.

69 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör