KÖPEK VE KEDİLER NEDEN ÇİM/OT YERLER?

Güncelleme tarihi: 26 Şub 2021


Köpeğiniz veya kediniz ot yer mi? Ve hiç bu davranışın arkasında ne olduğunu merak ettiniz mi? Bu yazıda, kedi ve köpeklerin ot yemesinin birkaç nedenine bir göz atacağız. Ayrıca, çimlerinizde otlatma konusunda endişelenmeniz gerekip gerekmediğini de araştıracağız.


Bilim adamları, kedi ve köpeklerin ot yemesinin tek bir nedeni üzerinde anlaşamıyorlar. Ancak bunu açıklamak için birkaç teori öne sürüldü. Basitçe, farklı hayvanların farklı nedenlerle ot yemesi söz konusu olabilir. Bazı olası cevaplara bir göz atalım.


CAN SIKINTISI

Evcil hayvanınız enerji doluysa, ancak onu aktif tutmak için yeterince zihinsel veya fiziksel uyarı almıyorsa, can sıkıntısından ot yemeye başvurabilirler. Bu uzun süre devam ederse, alışılmış bir eylem haline gelebilir.


HUZURLU MİDERİ ÇIKARMAK İÇİN

California Üniversitesi, Davis, Veterinerlik Okulu'ndan Profesör Benjamin L.Hart başkanlığındaki bir grup bilim insanı tarafından yürütülen araştırma, köpekleri sık sık ot yiyen 47 köpek sahibinden 4'ünün köpeklerinin hastalık belirtileri gösterdiğini doğruladı. eylemden sonra 6 köpeğin kustuğu söylendi.


3.000 köpek sahibini hedefleyen daha büyük bir çevrimiçi ankette (1.571 ilgili sonuçla), köpek sahiplerinin% 8'i köpeklerinin ot yemeden önce hastalık belirtileri gösterdiğini iddia etti ve% 22'si köpeklerinin daha sonra kustuğunu bildirdi. Bu sonuçlar, köpeklerin mide rahatsızlığını gidermek için ot yediği anlamına gelebilir. Bazı bilim adamları, çim bıçaklarının bağırsak duvarlarını gıdıklayarak kusmaya neden olduğuna inanıyor.


Bağırsak Parazitlerini Ortadan Kaldırmak İçin

Dr. Benjamin L. Hart'a göre, köpeklerin ve kedilerin atalarından kalma bitki yeme geçmişi vardır. Bitki kalıntıları, yabani köpekgillerin ve kedigillerin% 2 -% 74'ünde iz ve mide içeriği örneklerinde bulunmuştur. Bu, bitki yemenin biyolojik bir amacına işaret edebilir. Bir teori, köpeklerin ve kedilerin bağırsak parazitlerinden kurtulmak için bitkileri yemeleridir. Bu, parazitlere en duyarlı olan genç köpeklerin neden yaşlı köpeklerden daha sık ot yemeye eğilimli olduklarını açıklayabilir.


BESLENME EKSİKLİKLERİ

Bitkiler selüloz, lif ve evcil hayvanlar için faydalı olabilecek bazı enzimler içerir. Bu nedenle, bazı bilim adamları, evcil hayvanların diyetlerinde lif, mineral veya enzim bulunmadığında ot yediğine inanmaktadır. Yiyeceklerin hızlı sindirilmesine yardımcı olmak ve bağırsak sağlığını iyileştirmek için bitki yemeye başvurabilirler.


KÖPEKLER VE KEDİLER İÇİN ÇİM YEMEK GÜVENLİ Mİ?

Çim yemek, köpekler ve kediler için normal bir davranıştır, ancak böcek ilacı, herbisit veya gübre ile işlenmiş otlardan uzak durmalarını sağlamak çok önemlidir. Bu kimyasallar yutulduğunda oldukça zehirlidir ve evcil hayvanlar için potansiyel olarak ölümcül olabilir.


Köpekler ve kedilerin çim üzerinde beslenirken parazitleri yutması da mümkündür. Bu, büyük ölçüde rahatsızlığa ve çok sayıda ciddi sağlık durumuna yol açabilir. Evcil hayvanınız kanlı idrar veya kusmuk, ishal veya kilo kaybı gibi potansiyel parazitik enfeksiyon belirtileri gösteriyorsa, lütfen hemen veterinerinizi ziyaret edin.


PET'İN ÇİM YEMESI NASIL DURDURULUR?

Şimdiye kadar bu makalede, çim yemenin neden köpekler ve kediler için normal olduğunu açıkladık. Ayrıca davranışla ilişkili bazı olası tehlikelerin altını çizdik. Bu son bölümde, evcil hayvanınızın çok fazla ot yemesini engellemenin birkaç yolunu inceleyeceğiz.


EĞİTİM

Biraz sabırla, evcil hayvanınızı ot yemeyi bırakması için eğitmek mümkündür. Evcil hayvanınızı her dışarıda olduklarında denetleyerek başlayın. Ot yemeye çalışırlarsa, onları "bırak" gibi sözlü bir komutla nazikçe caydırın. Süreci hızlandırmak için evcil hayvanınızı övün ve emrinize her yanıt verdiklerinde ona bir ödül verin.


ZİHİNSEL VE ​​FİZİKSEL UYARIM

Evcil hayvanınızı zihinsel ve fiziksel olarak meşgul etmek, ot yemek gibi istenmeyen davranışları engellemenin en iyi yollarından biridir. Onlara bolca ilgi göstererek ve onlarla düzenli olarak oynayarak evcil hayvanınızı canlandırın. Onlara çeşitli oyuncaklar sağlamak da iyi bir fikirdir.


SAĞLIKLI YEM BİTKİLERİ

Evcil hayvanınızın beslenmesindeki herhangi bir beslenme eksikliğini gidermek için taze meyve ve sebzeleri beslemenizi öneririz. Lahana, ıspanak, yaban mersini, hindistancevizi yağı ve balkabağı gibi süper besinler genel sağlığı iyileştirmeye ve sindirim sistemini desteklemeye yardımcı olur. Taze meyve ve sebzeler, evcil hayvanınızın beslenmesinde eksik olabilecek harika bir lif, mineral ve enzim kaynağıdır.


DÜZENLİ MESLEK ZİYARETLERİ

Köpeğiniz veya kediniz için düzenli veteriner ziyaretleri, paraziter enfeksiyonu teşhis etmenin, önlemenin ve tedavi etmenin en iyi yoludur. Veterineriniz, evcil hayvanınızın bağırsağındaki tahrişi azaltmak ve sindirim sistemlerini temizlemek için ot yemelerini önlemek için (bitkisel profilaksi olarak da bilinir) haşaratla mücadele etmenizi öneririm. Evcil hayvanınızın haşaratını giderme hakkında daha fazla bilgi için lütfen veterinerinize danışın.


Bu makale boyunca vurguladığımız gibi, çim yemek, köpekler ve kediler için normal bir davranıştır. Dahası, aslında sağlıklarına da fayda sağlayabilir. Bu nedenle, bazı evcil hayvan sahipleri, evcil hayvanlarının ot yemesi için güvenli bir yol sağlamayı yararlı bulmaktadır. Bunu yapmanın en iyi yolu bir kooperatifte çim yetiştirmektir.

zevk almaları için daha hayırlı. Kimyasallardan ve parazitlerden uzak kalmasını sağlamak için kabı evinizin içinde tutmanızı öneririz.


Kedinizin veya köpeğinizin eğlenmesi için güvenli ve sağlıklı çim yetiştirmenin kolay bir yolunu mu arıyorsunuz? SmartCat Kitty's Garden & Refill Kit Organik Çim Kedi Bakımına göz atın. Kullanışlı kit, evde organik çim yetiştirmek için ihtiyacınız olan her şeyi içerir.


Sadece organik tohumlara ve turba yosunu toprağına su ekleyin ve 4-6 gün içinde evcil hayvanınız besleyici yulaf, çavdar, arpa ve buğday çimi bahçesine sahip olur. Bu organik otlarda otlamak, evcil hayvanınızın sindirimine yardımcı olur ve onlara A, B kompleksi ve C gibi vitaminler sağlar.

16 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör