KÖPEK VE KEDİLER İÇİN TEMEL YAĞ ASİTLERİNİN ÖNEMİ

Güncelleme tarihi: 26 Şub 2021


Sıklıkla bahsedilen, neredeyse hiçbir zaman tam olarak açıklanmayan esansiyel yağ asitleri veya EFA'lar evcil hayvanınızın sağlığı için hayati öneme sahiptir. Bunun nedeni, cilt ve kürk sağlığı, eklem sağlığı, görme bakımı ve hatta biliş gibi bir dizi faydaya sahip olmalarıdır.


Peki temel yağ asitleri (EFA'lar) tam olarak nedir? Onları önemli kılan nedir? Ve nerede bulunabilirler?


Bu makalede, EFA'ların ne olduğu ve var olan farklı türlerden başlayarak hepsini açıklayacağız. Ayrıca farklı EFA kaynaklarına ve evcil hayvanınızın sağlığında oynadıkları role bir göz atacağız.


Sonunda bir uzman olacaksın!


TEMEL YAĞ ASİTLERİ NELERDİR?

Adından da anlaşılacağı gibi esansiyel yağ asitleri önemlidir. Aslında bunlar çok önemlidir!


Tıpkı insanlar gibi, köpekler ve kediler de hayatta kalmak için EFA'lara ihtiyaç duyar. Vücut, yiyeceklerde bulunan yağları parçaladığında sindirim sürecinde oluşurlar. Doğru şeyleri yediğimiz sürece, ihtiyaç duyduğumuz EFA'ları oldukça kolay bir şekilde alabiliriz.


Bu başka bir önemli noktaya götürür.


Tıpkı biz insanlar gibi köpekler ve kediler de EFA'ları kendi başlarına yapamaz veya sentezleyemezler. Bu yüzden kesinlikle diyetlerinden gelmeleri gerekir. Bu yüzden "gerekli" olarak adlandırılırlar.


TEMEL YAĞ ASİTLERİNİN FARKLI TÜRLERİ NELERDİR?

İki temel yağ asidi kategorisi vardır, omega-3 ve omega-6. Ayrıca, kesinlikle gerekli olmayan ancak yine de çok faydalı olan üçüncü bir yağ asidi, omega-9 vardır. Bunları tüketmenin potansiyel sağlık yararları, bu grubu dışarıda bırakmak için çok iyidir.


Omega-3'ler çoklu doymamış yağ asitleridir. Basitçe makyajlarını tanımlayan birçok ("poli") çift bağları (doymamış) vardır. En yaygın üçü eikosapentaenoik asit (EPA), dokosaheksaenoik asit (DHA) ve alfa-linolenik asittir (ALA).


EPA ve DHA yağlı balıklarda ve deniz yosunlarında bulunurken, ALA esas olarak fındık ve tohumlar gibi bitki kaynaklarından gelir.


Omega-6 yağ asitleri de çoklu doymamış. Molekülleri basitçe omega-3'lerden biraz farklı inşa edilmiştir ve daha fazladırlar. Linoleik asit en yaygın omega 6'dır. Kedi ve köpeklerin vücutları onu başka bir omega-6 yağına, araşidonik aside (AA) dönüştürebilir. Diğerleri arasında gama-linolenik asit (GLA) ve dihomo-gama-linolenik asit (DGLA) bulunur.


Omega-6 EFA'ları bitkisel yağlarda, kabuklu yemişlerde, tohumlarda ve çeşitli hayvansal yağlarda bulacaksınız. Yine, oldukça bollar.


Omega-9 yağ asitleri tekli doymamış olduğundan, omega-3 ve 6'dan biraz farklıdır. Bahsedildiği gibi, köpekler ve kediler onları vücutlarında üretebildikleri için kesinlikle gerekli değildirler. Bununla birlikte, omega-9 bakımından zengin bir diyet iyi şeylere yol açabilir, bu yüzden onları listeye ekledik.


En yaygın omega-9, oleik asittir. Bunun için büyük kaynaklar sebze ve tohum yağlarının yanı sıra fındık ve tohumların kendisidir.


KÖPEK VE KEDİLER İÇİN TEMEL YAĞ ASİTLERİNİN SAĞLIK FAYDALARI NELERDİR?

Her bir EFA kategorisinin bazı özel ve kayda değer sağlık yararları vardır.


Bu profesyoneller, doğru büyüme, gelişme ve bakımı sağlamak için her aşamada çok yönlü bir diyet beslemenin faydalı olduğunu göstermektedir. Yavru veya kedi yavrusu aşamasından en iyi arkadaşınızın son yıllarına kadar doğru miktarda EFA almak çok önemlidir.


OMEGA-3

Omega-3'lerin şöhretinin en büyük iddialarından biri, tüylü arkadaşınızın cilt ve ceket sağlığını iyileştirmeye yardımcı olmalarıdır. Ancak faydaları burada bitmiyor.


Omega-3'ler, kolesterol, trigliserit ve kan basıncı seviyelerini yönetmeye yardımcı olabilir, bu da evcil hayvanınız için daha sağlıklı bir kalp anlamına gelir. Ek araştırmalar, omega-3'lerin karaciğer yağını azaltmaya da yardımcı olabileceğini gösteriyor. Ve fetal aşamada beyin ve göz gelişimini destekleyecekler.


Omega-3'ler, anti-inflamatuar özelliklere sahip oldukları ve eklem sağlığına yardımcı oldukları gösterildiğinden, önemlerini kanıtlamaya devam ediyor. Hatta daha yaşlı evcil hayvanlarda bilişsel işlevi geliştirebilirler, bu da onları yaşlı köpekler ve kediler için vazgeçilmez kılar.


OMEGA-6

Çoğu köpek ve kedi için elde etmesi çok daha kolay olan omega-6'lar, piyasada satılan yiyeceklerin çoğunda bulunan birçok farklı içerikte bulunur. Yine de evcil hayvanınızın sağlığında önemli bir rol oynarlar.


Omega-6'lar doğru hücre büyümesi, bağışıklık fonksiyonu ve hem deri hem de tüy sağlığı için anahtardır. Bazı enflamatuar durumlarla ilişkili semptomları azaltma yeteneklerine ilişkin GLA ve DGLA hakkında ek araştırmalar da yapılmaktadır.


Omega-6'larla ilgili en büyük not, omega-3'lerle dengelenmeleri gerektiğidir. Çeşitli araştırmalara göre, sağlıklı omega-6 ve omega-3 oranları 1: 1 ile 4: 1 arasında olabilir.


OMEGA-9

Temel meslektaşları gibi, omega-9'ların da evcil hayvanınızın beslenmesinde önemli rolleri vardır.


Bazı çalışmalarda, omega-9'ların herhangi bir evcil hayvan için her zaman iyi olan bağışıklık sistemine yardımcı olduğu gösterilmiştir.


Başka bir çalışma, omega-9'ların insülin duyarlılığını artırarak kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Aynı çalışma, omega-9'larda yüksek diyetlerin onları yiyenlerde daha az iltihaplanmaya yol açtığını da gösterdi.


EVCİL HAYVAN DİYETİNİZE TEMEL YAĞ ASİTLERİ İLE NASIL DESTEKLENİR

Evcil hayvanınızın mamasını değiştirmeden veya diyetlerine takviyeler eklemeden önce bütünsel veterinerinizle konuşun. Bu, takip ettiğiniz herhangi bir ayarlamanın tüylü arkadaşınız için en yararlı olmasını sağlayacaktır.


Veterineriniz bazı düzeltmelerin gerekli olduğuna karar verirse, bunu yapmanın birçok yolu vardır.


GIDA

Birincisi, evcil hayvanınızın maması başlamak için genellikle harika bir yerdir. Somon gibi yağlı balıkları içeren yüksek kaliteli malzemeler, köpeğinizin veya kedinizin omega-3 EFA alımı söz konusu olduğunda doğru yolda olmasını sağlayacaktır. Bazı yiyecekler ayrıca yüksek EFA içeriklerini doğrudan etiketin üzerinde gösterecektir, bu nedenle bunlara dikkat edin. EFA'lar, AAFCO'ya göre evcil hayvan maması etiketlemesi için garantili analizde gerekli bir besin değildir, bu nedenle tüm gıdalarda bu bilgiler listelenmeyecektir.


Köpeğiniz veya kediniz için besin değeri yüksek bir diyet düşünürken, ne kadar az işlenirse o kadar iyi olduğunu unutmayın. Ham, dondurularak kurutulmuş ve soğuk preslenmiş diyetler daha az veya hiç ısı olmadan işlenir, bu nedenle EFA'lar daha mevcut ve etkilidir.


YARDIMCI MALZEMELER

Takviyeler, EFA'ları evcil hayvanınızın diyetine eklemenin başka bir yoludur. Bunlar balık yağı ve diğer yiyecek kabukları gibi çeşitli formlarda bulunur. Bunları değerlendirirken kalitenin önemli olduğunu unutmayın. Balık yağı EPA ve DHA için vahşi yakalanmış balık bileşenlerini ve kenevir tohumlarında bulunanlar gibi temiz ALA kaynaklarını arayın.


TEDAVİLER

Bu iyi EFA'lardan bazılarını köpeğinizin veya kedinizin diyetine gizlice sokmanın son bir yolu, işlevsel ikramlardan geçer. Bu, tabiri caizse bir çörekle iki kuşu beslemenin harika bir yoludur.


Dondurularak kurutulmuş veya susuzlaştırılmış gibi minimum düzeyde işlenmiş seçenekler ve tek bileşen gibi tam gıda bazlı seçenekler arayın. Unutmayın, balıklar doğal olarak Omega-3 bakımından yüksektir, bu nedenle morina kabukları veya somon küpleri harika bir seçenektir.

17 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör