KÖPEK VE KEDİLER İÇİN HAM GIDA BESLEME KILAVUZU

Güncelleme tarihi: 26 Şub 2021


Köpekleri ve kedileri beslemek için gereken çiğ mama miktarı hakkında farklı görüşler vardır ve bu miktar evcil hayvanınızın metabolizması ve aktivite düzeyine göre oldukça değişebilir.


Günlük besleme kuralları da üreticiye göre değişecektir. Köpeğinizi veya kedinizi ne kadar çiğ mama ile besleyeceğinizi belirlemenin en iyi yolu, evcil hayvanınızın kilosunu haftada bir veya iki kez tartarak veya fiziksel olarak kontrol ederek ilk aydan altı haftaya kadar yeni diyette yakından izlemektir. kalçalar, vb.) kilo alma veya verme belirtileri için ve beslenme uygulamalarınızı buna göre ayarlayarak.


BİR KÖPÜĞÜ NE KADAR HAM GIDA BESLEMEK İÇİN?

Köpeğinizin ağırlığının yaklaşık% 2-3'ünü günlük olarak besleyin ve bunu iki öğün arasında paylaştırın. Örneğin, 50 lb ağırlığında bir köpeğin öğün başına 1/2 libre çiğ köpek mamasına ihtiyacı olacaktır. Çok aktif veya çalışan köpekler, daha fazla ve daha az aktif "yatağa bağımlı" köpeklerin daha azına ihtiyaç duyabilir. Köpeğinizi besleyeceğiniz uygun mama miktarını hesaplamak için, köpeğinizin ağırlığını pound olarak alın ve şunlarla çarpın:


.02 (inaktif / kilo verme ihtiyacı)

.025 (normal aktivite / mevcut ağırlığı koru)

.03 (çok hareketli evcil hayvanlar için veya kilo almak için)

Ticari çiğ köpek maması besliyorsanız, köpeğinizin ihtiyaçlarına en uygun formatı seçin. Örneğin, orta ila büyük köpek ebeveynleri, daha büyük olmaları nedeniyle köfte ve tatlıları tercih ederken, küçük köpek ebeveynleri genellikle madalyonları veya daha küçük köfteleri tercih eder.


YAVRULAR İÇİN HAM GIDA

Günlük vücut ağırlığının en az% 5'ini besleyin (vücut ağırlığının 10 lbs. Başına yaklaşık ¼ lb). Bu, günde en az 2 ve tercihen 3 öğüne bölünebilir.


BİR KEDİ NE KADAR HAM GIDA BESLEMELİ

Kedinizin ağırlığının yaklaşık% 2-3'ünü günlük olarak besleyin ve bunu iki öğün arasında paylaştırın. 10 lb.'lik bir kedi öğün başına 1.5-2.5 ons alır. Yine, bu, bireysel kedinin aktivite düzeyine ve metabolizmasına bağlı olacaktır. Kedinizi besleyeceğiniz uygun mama miktarını hesaplamak için, kedinizin kilosunu pound olarak alın ve aşağıdakilerle çarpın:


.02 (inaktif / kilo verme ihtiyacı)

.025 (normal aktivite / mevcut ağırlığı koru)

.03 (çok hareketli evcil hayvanlar için veya kilo almak için)

Ardından, toplamı (pound cinsinden beslenecek yiyecek miktarı) alın ve her gün beslenecek doğru ons sayısını elde etmek için 16 ile çarpın. Günde iki kez besliyorsanız, sayıyı ikiye böldüğünüzden emin olun.


Birçok kedi ebeveyni, kedilerini beslerken küçük köfteleri veya madalyonları tercih eder.


KİTTENLER İÇİN ÇİĞ MAMALAR

Günlük vücut ağırlığının en az% 5'ini besleyin (vücut ağırlığının 10 lbs. Başına yaklaşık ¼ lb). Bu, günde en az 2 ve tercihen 3 öğüne bölünebilir.


BAŞLANGIÇLAR İÇİN HAM KÖPEK MAMASI VE KEDİ MAMASI

HAM PET YEMEYE GEÇİŞ

Evcil hayvanınızın çiğ mamaya geçiş sürecinin uzunluğu, genel sağlığına, sindirim sorunlarına ve ne kadar titiz olabileceğine bağlı olacaktır.


Sindirim sorunu belirtisi olmayan (kronik kusma, ishal veya gevşek dışkı gibi) sağlıklı bir köpek, her öğüne kademeli olarak daha fazla çiğ yiyecek ve orijinal yemden daha az ekleyerek bir hafta içinde geçiş yapılabilir.


Kediler, yiyecekleri konusunda daha fazla ayrımcılık yapma eğiliminde olduklarından daha uzun sürebilir ve özellikle kuru mamaya alışabilirler. Sadece kuru mama ile beslenen kediler önce günde 2 öğün ıslak kedi mamasına geçirilmeli, ardından ıslak mama ile ¼ - ½ çay kaşığı kadar az miktarda çiğ karıştırılarak ve yavaş yavaş çiğ mama miktarı artırılarak çiğe geçilmelidir 2-3 hafta veya daha uzun süre. Bazı kediler çiğ olanı kendi başına tercih edebilir ve normal yemeklerini sunmadan önce ilgi gösterip göstermediklerini görmek için onlara bir çay kaşığı ikram edebilirsiniz.


Sindirim sorunları olan evcil hayvanların çok kademeli bir geçişe ihtiyacı olacaktır. Mamayı ilk hafta için de çok hafif pişirmek en iyisi olabilir, ardından tamamen çiğ besleyene kadar yavaş yavaş daha az pişirin. Bir öğünün 1 / 8'inden fazlasını çiğ veya hafif pişmiş çiğ olarak başlayın ve en az 2 hafta boyunca kademeli olarak artırın.


ÇİĞİN KURU İÇECEK VEYA KONSERVE YİYECEKLERLE KARIŞTIRILMASI

Çoğu üretici, çiğ yiyecekleri kuru veya ıslak gıdalardan ayrı olarak beslemenizi önerir. Çiğ evcil hayvan yemi ile birlikte kuru mama veya konserve besliyorsanız, bunu sabah yemeği ve akşam yemeğini çiğ olarak yapmayı düşünebilirsiniz.


Alerjiler veya iltihaplı bağırsak hastalığı gibi herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle çiğ yiyeceklere geçiyorsanız, en az 1-3 ay boyunca tamamen çiğ gıda diyetine geçmeniz şiddetle tavsiye edilir. Evcil hayvanınız ne kadar uzun süre hasta olursa, çiğ diyet o kadar uzun süre beslenmelidir. Çiğ yemeye ilk süresinden sonra, kademeli olarak konserve, kibble veya kurutulmuş veya dondurularak kurutulmuş eklemeyi deneyin ve evcil hayvanınızın bunu nasıl tolere ettiğini görün.


KURUTULMUŞ VE DONDURULMUŞ HAM PET GIDA

Çoğu insan evcil hayvanlar için çiğ mama düşündüklerinde donmuş formülleri düşünse de, susuz köpek maması, dondurularak kurutulmuş köpek maması, susuz kedi maması ve dondurularak kurutulmuş kedi maması şeklinde alternatifler mevcuttur.


Bu formüller çiğ et, sebze ve meyvelerden yapılır ve su dehidrasyon veya dondurularak kurutma yoluyla bunlardan uzaklaştırılır. Tek yapmanız gereken evcil hayvanınızı beslemeden önce su eklemektir.


Bunlar, çiğ gıdanın tüm besinsel faydalarını sunar ancak işlenmesi ve hazırlanması daha kolay olabilir. Dondurularak kurutulmuş formüller çok hafiftir ve bu yüzden seyahat için harikadır, ancak bana susuz kalandan daha pahalıdır, bu nedenle çoğunlukla kediler ve küçük köpekler için kullanılırlar. Susuz yiyecekler kuru mama yeminden daha pahalıdır, ancak çok değildir (40 kiloluk bir köpek için günde yaklaşık bir dolar) ve kuru mama yeminden çok daha sağlıklıdır. (Mısır gevreği ile taze salata arasındaki farkı düşünün.)


EVCİL HAYVANINIZ İÇİN DÖNER HAM GIDALAR

Beslediğiniz ham formülü değiştirmenizi şiddetle tavsiye ederiz (evcil hayvanınız değişiklikleri tolere edemediği sürece). Her tür gıdada olduğu gibi, çeşitli protein kaynaklarını beslemek, beslenmeyi ve sağlığı optimize etmeye yardımcı olabilir. Eğer kullandığınız çiğ diyet organ etleri içermiyorsa, sakatat etlerini haftada birkaç kez diyete dahil etmek iyi bir fikirdir.

5 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör