KÖPEK VE KEDİLER İÇİN ÇİN BİTKİLERİ

Güncelleme tarihi: 26 Şub 2021


GELENEKSEL ÇİN TIBBI

Akupunktur ve Çin bitkileri, Geleneksel Çin Tıbbının (TCM) daha geniş başlığına girer. TCM, hastalıkları anlamak ve tedavi etmek için binlerce yıldır kullanılmaktadır ve günümüzde, insanlar TCM iyileştirmenin güçlü ama nazik yollarını fark ettikçe daha popüler hale gelmektedir.


Hem akupunktur hem de Çin bitkileri, köpeklerde ve kedilerde sağlık sorunlarının tedavisinde etkili bir şekilde kullanılabilir. Birçok bütünsel veteriner hekim, uygulamalarında bir tedavi yöntemi olarak akupunkturu önermektedir. Çin bitkisel ilaçları, özellikle evcil hayvanlar için formüle edilmiş birçoğu da dahil olmak üzere, bütünsel veterinerlik camiasında evcil hayvanlar için yaygın olarak kullanılmaktadır. Aşağıda, TCM'nin arkasındaki temel ilkelere genel bir bakış verilmektedir.


ÇİN BİTKİLERİ NASIL ÇALIŞIR?

İşte Çin otlarını kullanırken anlamanıza yardımcı olacak birkaç temel ilke:


CHI VEYA QI

Telaffuz edilen "chee", temel yaşam gücü enerjisidir. Chi vücutta "meridyenler" adı verilen 12 ana kanaldan geçer. Tüm varlıklar belli miktarda Chi ile başlar ve Chi'yi havadan soluyarak ve yiyecek ve içecekten türeterek elde eder.


YİN YANG

"Yong" olarak telaffuz edilir, her şeyin ikiliğini veya zıt doğasını temsil eder ve siyah noktalı beyaz damlanın ve daire içinde beyaz noktalı siyah damlanın ortak sembolüdür. Noktalar bize her şeyde ikisinden de biraz olduğunu hatırlatıyor.


Yin

Suyu temsil ettiği için kadınsı, soğuk, aşağı doğru ve karanlık kabul edilir.

Yang

Ateşi temsil etmek ve yin'in zıttı, eril, sıcak, yukarı doğru ve parlak kabul edilir.


Yin ve Yang birbirine bağlıdır; sağlık her ikisinin dengesini korumaya bağlıdır. Bir dengesizlik aşırı veya eksik olabilir.


BEŞ UNSUR

Bu, dönüşümün beş doğal aşamasını tanımlar: Ateş, Toprak, Metal, Su ve Ahşap. Her elementin belirli özellikleri vardır ve belirli organ ve dokuları yönetir. Bu aşamalar, dengeyi korumak için yaratarak ve kontrol ederek sürekli etkileşim halindedir. Dengesiz olduklarında sonuç hastalıktır. Hastalıklar, hangi elementlerin (organ sistemi veya doku) ve hangi yönde (Yin veya Yang, fazlalık veya eksiklik) rahatsız edildiği ile karakterizedir. Biraz "Taş-Kağıt-Makas" gibi —Ateş, Dünya'yı (külleri) yaratır; Su yangını kontrol eder.


Beş öğeyi sınıflandırmanın birçok yolu vardır; işte bunlardan sadece birkaçı:


Eleman

Ateş, Toprak, Metal, Su, Ahşap


Mevsim

Yaz, Yaz Sonu, Sonbahar, Kış, Bahar


Renk

Kırmızı, Sarı, Beyaz, Mavi, Yeşil


Duygu

Sevinç, Endişe, Keder, Korku, Öfke


Duyusal

Dil, Ağız, Burun, Kulaklar, Gözler


Meridyenler

Kalp, İnce Bağırsak, Perikard, Üçlü Isıtıcı; Dalak ve Mide; Akciğer ve Kalın Bağırsak; Böbrek ve Mesane; Karaciğer ve Safra Kesesi


ALTI DIŞ FAKTÖR

Bunlar vücudu istila edebilir ve hastalığa neden olabilir. Bunlar rüzgar, soğuk, (kuru) ısı, rutubet, kuruluk ve (nemli) ısıdır. Artrit rüzgar durumuna bir örnektir, astım ise kuruluğu gösterir.


ÇİN BİTKİSEL İÇERİKLER

Geleneksel Çin Tıbbı, evcil hayvanınızın sağlığını desteklemek için bir dizi bileşen kullanır. Bu liste kapsamlı olmasa da, burada daha popüler içeriklerden bazıları, ele aldıkları belirli prensipler ve bunların sunduğu sağlık yararları bulunmaktadır.


POPÜLER BİLEŞENLER

Ganoderma (Reishi mantarı): bağışıklık sistemini güçlendirir

Tremella (Ahşap Kulak mantarı): akciğerler, cilt ve bağışıklık sistemi için iyidir

Poria sclerotium (Hint ekmeği mantarı): sindirim sistemine fayda sağlar

Polyporus sclerotium (Umbellate Pore Fungus): antiinflamatuar ve karaciğer koruyucu

Huo Xiang (Paçuli kabuğu): mide bulantısı, kusma, ishal, karın ağrısı için

Hou Po (Manolya kabuğu): kusma, ishal, karın şişkinliği için

Fu Ling (Poria mantarı): ishal, gevşek dışkı için

Bai Zhu (Beyaz Atractylodes kökü): sindirim bozuklukları için

Shen Qu (Fermente Maya, Pelin ve Knotweed): sindirimi iyileştirir

Gu Ya (Pirinç filizi): nişastalı yiyeceklerin neden olduğu sorunlar için

Bai Zhi (Angelica kökü): iştahsızlık, gastrointestinal spazmlar ve şişkinlik için

Da Zao (Hünnap meyvesi): ishal, iştahsızlık ve karaciğer koruması için

Gan Cao (Meyan kökü): kronik gastrit, karaciğer bozuklukları, gıda zehirlenmesi ve ülserler için


KOŞULLAR

Çin otları ve Geleneksel Çin Tıbbı, birçok karmaşıklığı olan iyi kurulmuş bir sistemdir. Evcil hayvanınız için bunun peşinden gitmekle ilgileniyorsanız, bir akupunktur uzmanına veya TCM evcil hayvan uzmanına ulaşmanız önerilir.


Evcil hayvanınızın sağlığını Çin otları ile desteklemekle ilgileniyorsanız, mide-bağırsak, anksiyete, idrar desteği, bağışıklık sağlığı, göz bakımı, rahatsızlık ve eklem sağlığı gibi bir dizi durumu destekleyen ticari olarak temin edilebilen bir dizi formül vardır. cilt ve kürk sorunları ve daha fazlası.

3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör