KÖPEK TRACHEAL COLLAPSE EV TEDAVİSİ

Güncelleme tarihi: 26 Şub 2021


KÖPEK TRACHEAL COLLAPSE İÇİN EV TEDAVİSİ VAR MI?


SORU:

Çöken trakeası olan bir köpek için ne yapılabilir?


CEVAP:

ÇARPMIŞ TRAKE NEDİR?

Trakea veya soluk borusu, havayı dışarıdan akciğerlere taşır. Bazı oyuncak cins köpeklerde (özellikle Kanişler, Pomeranyalılar, Teriyer ve Chihuahualar), kalıtsal bir yapısal kusur, nefes nefese veya hızlı nefes alma sırasında trakeanın çökmesine izin verebilir.


Çöküş trakeanın her iki ucunda da olabilir, ancak en çok trakeanın göğse girdiği yerde görülür. İlk belirti, tipik olarak, sınırlı hava akışı, artan mukus ve trakeadaki iltihaplanmanın neden olduğu bir honking öksürüktür.


Soluk borusunun çökmesi, en uç noktasında nefes almayı çok zorlaştırır, bu da ciddi sıkıntılara ve hatta oksijen eksikliğinden bayılmaya neden olur. Tedavi edilmeden bırakılırsa sorun daha da kötüleşecektir.


TRAKYA NEDENLERİ VE BELİRTİLERİ

Çöken trakea, köpek orta yaşa gelene kadar genellikle bir sorun haline gelmez. Bununla birlikte, bu kusuru olan köpeklerde bile, obezite, dumana maruz kalma (sigara dumanı gibi) veya toz, solunum yolu enfeksiyonları veya kalp büyümesi gibi başka bir sorun ortaya çıkana kadar semptomlar görülmeyebilir. Açıktır ki, bu tür konularla ilgilenme herhangi bir tedavi programına dahil edilmelidir.


Aşırı kilo, bu köpeklerde en sık görülen karmaşık durumdur. Bir konserve diyetine veya çiğ gıda diyetine geçmek, yağsız kas kütlesini korurken yağı almanın mükemmel bir yoludur.


"Aşırı kilo, bu köpeklerde en yaygın karmaşık durumdur. Konserve yiyecek diyetine veya çiğ gıda diyetine geçmek, yağsız kas kütlesini korurken yağı almanın mükemmel bir yoludur."


Köpeğin nefes almasına neden olmaktan kaçınmak istediğiniz için egzersiz konusunda çok dikkatli olun, bu da öksürük olayını başlatabilir. Köpeğinize sakin yürüyüşler şeklinde yeterli egzersiz yapmak önemli olsa da, kesinlikle herhangi bir heyecan veya yorucu aktivite istemezsiniz. Isı stresi, tozlu köpek parkları ve benzeri çevresel faktörlerden de kaçınılmalıdır.


Elbette, herhangi bir trakeal veya öksürük problemi olan bir köpek asla normal bir köpek tasması, bandana, zincir veya boynuna başka bir kısıtlama takmamalıdır. Trakeaya baskı uygulamamak için standart bir yaka yerine bir emniyet kemeri kullanın.


Çöken trakeaya sahip birçok köpek, zayıf oksijenlenme nedeniyle zamanla karaciğer hastalığı geliştirdiğinden, karaciğer desteği önemlidir. Devedikeni bu köpekler için çok faydalı bir bitki olabilir.


EKLER VE İLAÇLAR

Enflamasyonu yönetmek, tedavinin temel taşıdır. Geleneksel tıpta steroidler yaygın bir seçimdir, ancak uzun süreli kullanım sorunu daha da kötüleştirebilir. Bazı veteriner hekimler, köpeğinizin çökmüş trakeaya ve bununla ilişkili rahatsız edici öksürüğe karşı tepkisini kontrol etmeye yardımcı olmak için öksürük kesici ilaçlar yazacak veya önerecektir.


Diyete antioksidanlar ve / veya omega-3 yağ asitleri eklemek, iltihabı azaltmanın güvenli ve doğal bir yoludur.


STRES & KAYGI

Stres, kaygı ve korku, trakeası çöken bir köpeğin en kötü düşmanlarıdır. Sorunu tetikleyebilir ve şiddetlendirebilirler. Çiçek özleri, homeopati, takviyeler, CBD'ler ve aromaterapi, evcil hayvanınızı stres ve kaygıya karşı desteklemek için harika seçeneklerdir.


Köpeğiniz kronik olarak stresliyse veya korkuyorsa, mevcut en iyi seçenekleri keşfetmek için bütünsel veterinerinize başvurun. Stres ve kaygının önlenmesi yalnızca trakea çökmesi için önemli değildir, aynı zamanda genel yaşam kalitesini de iyileştirebilir.

188 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör