KÖPEK ISIRMA DAVRANIŞINI KONTROL ETMEK İÇİN BİR KORUYUCU KILAVUZU

Güncelleme tarihi: 26 Şub 2021


KÖPEKLER NEDEN ISIRIR?


Bir köpeğin erken deneyimleri ve kalıtımı dahil olmak üzere birçok faktör ısırma davranışında rol oynayabilir. Neredeyse tüm durumlarda, insanlarla ve diğer köpeklerle sosyalleşme eksikliğinden veya liderlik eksikliğinden ve sınırlar ve bölge hakkında yetersiz eğitimden kaynaklanmaktadır. Bazı köpeklerin korkulu bir doğası vardır ve bu, evcil hayvan ebeveynleriyle ilişkilerinde liderlik eksikliğinden daha da kötüleşebilir. Bu liderlik eksikliği, sosyalleşmenin yokluğu ve belirlenmiş sınırlarla birlikte, köpek arkadaşlarımızda korkulu, öngörülemez ve en kötü ihtimalle saldırgan davranışlar yaratabilir.


ABD'de yılda 4,5 milyondan fazla insanın ısırılmasıyla köpek ısırığı istatistikleri endişe vericidir, ancak birçok insan tüm köpek ısırıklarının yaklaşık yarısının köpeğin ailesi tarafından alındığının farkında değildir. Köpeğinizin agresif eğilimleri varsa ve çitleri koşma veya yabancılara havlama gibi davranışlar sergiliyorsa veya çok kaba oynama veya oyuncakları koruma alışkanlığı varsa, bu tür davranışları izlemek ve yönlendirmek için hem kendinize hem de köpeğinize borçlusunuz.


Köpeğinizin ısırma dürtülerini kanalize etmesine, daha sosyalleşmesine, oyun kurallarını ve iyi davranışları öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz. Liderliğinizle, köpeğiniz insan / köpek topluluklarımızın barışçıl ve sağlam bir üyesi olabilir.


YAVRU KÖPEK ISIRMA DAVRANIŞI


ISIRMA OLMADAN OYNAYIN


Yavru köpeğinizle sert ve yuvarlanan oyunlar oynamak eğlenceli olsa da, saygısız ısırmanın bu oyunun bir parçası olmasına izin vermek iyi bir fikir değildir. Köpek dünyasında ısırma, genellikle hakimiyet ve kontrol elde etmek için kullanılır (çoğu oyunun bir parçası olduğu gibi).


Köpeklerin kuralları ve sınırları olmasını severler, böylece köpeğinize veya yavru köpeğinize "Zor ısırmak yok" diyebilirsiniz. Sert bir şekilde ısırırlarsa, canının acıttığını bildirmek için "ciyaklayabilirsin". Yavru bir köpeği bu şekilde eğitirken, yumuşak oyun ısırmayı öğretmek iyi bir fikirdir.


Sert bir ısırmanın olmayacağını açıkça belirttikten sonra, eğer yavru köpeğiniz bir oyuncağı agresif bir şekilde elinizden kaparak veya çekerek bir hata yaparsa, oyun seansını durdurmanın zamanı gelmiştir. Siz lider olarak projelendirip "Unutma, ısırmak yok dedim. Şimdi bu oyuncakla oynama ayrıcalığını kaybettin" gibi bir şey söylerken oyuncağı köpeğinizin elinden bir süreliğine çıkarın. O zaman uzaklaş.


Tabii ki, köpeğinizin ağzından bir oyuncağı agresif bir şekilde çekmek veya sert bir savaş oynamak gibi ısırmayı teşvik edecek davranışlardan kaçınmanız gerekir. İkinizin de kurallara uyması ve diğerinin sınırlarına saygı göstermesi gerekir.


Lider olarak, köpeğinizin heyecanla ısırmasını tetikleyebilecek faaliyetlerin, oyuncakların ve oyunların farkında olmanız ve ısırma davranışı gerçekleşmeden önce müdahale edebilmeniz için "önceden ısırma davranışının" en erken belirtisini aramanız gerekir.


"Bekleme" komutlarını serpiştirmek ve oyun sırasında mola vermek herkes için çok yararlı olabilir ve liderlik rolünüzü vurgular.


YAPICI ÇİĞNEMEYE TEŞVİK EDİN


Özellikle yavru köpekler için çiğnemek için güvenli nesneler sağlamak önemlidir. Diş çıkarma, köpek gelişiminin normal bir parçasıdır ve yavru dişinizi sağlamazsanız çiğneme dürtüsü için bir çıkış yolu bulacaktır.


Çiğnemek için doğal çiğneme muamelesi gibi güvenli nesneler sağlamak, oyun sırasında ısırma dürtüsünü azaltmaya yardımcı olabilir. Isırma dürtülerini tatmin etmek için birçok güvenli ve doğal seçenek mevcuttur.


Çiğneme oyuncakları da bu dürtüyü gidermeye yardımcı olabilir, ancak köpeğinizi yeni oyuncaklarla denetlediğinizden ve hasar gören oyuncakları çıkardığınızdan emin olun. Kumaş, plastik ve diğer malzemeler, köpeğiniz onları yutarsa bağırsak tıkanmasına neden olabilir, bu nedenle çiğneme oyuncaklarına dikkat edin ve hasar olup olmadığını düzenli olarak kontrol edin. Köpeğinizin bir oyuncağın bir kısmını yuttuğundan şüpheleniyorsanız, veterinerinizi arayın.


Daha yaşlı köpekler, özellikle yüksek enerjili aktif köpekler, kemirmek için güvenli nesnelerin olmasını da takdir edeceklerdir, bu da ısırma davranışına yol açabilecek sinir bozucu enerjiyi azaltmaya yardımcı olabilir.


YAVRU KÖPEKLERİNİZİ SOSYALLEŞTİRİN


Yavruların korkulu davranışlar sergilemesini önlemenin harika bir yolu, onları henüz gençken çok çeşitli başka insanlara ve hayvanlara maruz bırakmaktır. Köpeğinizi köpek parkına, köpek oyun tarihlerine, yerel evcil hayvan dükkanına götürmek ve mahallede dolaşmak ve diğer insanları ve köpekleri selamlamak, köpeğinizin başkalarını dünyalarının bir parçası olarak kabul etmeyi öğrenmesine yardımcı olacaktır.


Özellikle doğası gereği korunan veya şüpheli eğilimleri olan köpek ırklarında, tüm insanların iyi olduğunu öğrenmek için farklı cinsiyet, yaş, şekil, boyut ve görünümdeki insanlarla tanışmalarına izin vermek önemlidir. Köpekler ve özellikle yavru köpekler, çeşitliliği kutlamayı çabucak öğrenebilirler.


Korkunç saldırganlık, böyle geniş bir sosyalleşme ile genç köpeklerde genellikle tamamen ortadan kaldırılabilir. Hafif korkular sergileyen yaşlı köpeklerle, yeni insanlarla tanışırken iyi davranışları pekiştirmek için ödül eğitimi kullanarak endişeyi azaltabilirsiniz.


Doğal sakinleştirici yardımcılar, köpeğinizin sakinleşmeden biraz huzur hissetmesine izin vererek, kenarı atmak için yardımcı olabilir. Yürüyüşe çıkmadan önce idare ettiğinizden emin olun.


KÖPEĞİNİZİ YETİŞKİNLİĞE YÖNELTMEK


SAYGI & İŞBİRLİĞİ


Saygı, kuralları ve sınırları belirlemede başarıya ulaşmanın en önemli anahtarlarından biridir. Tutarlılık, özellikle yavru köpeklerde son derece önemlidir. Beklentileriniz, davranışlarınız ve işbirliği talepleriniz adil ve tutarlıysa, köpeğiniz daha duyarlı ve isteklerinizi karşılamaya hazır olacak ve size de çok saygı duyacaktır.


Isırmak genellikle heyecanlı bir davranış olduğundan, tüm durumlarda ve ortamlarda sakin, alıcı davranışı teşvik etmek, istenmeyen ısırma davranışını yönlendirmek ve yönlendirmek için uzun bir yol kat edecektir. İşbirliği, bir köpek için yapıya eşittir ve yönetim kurulu genelinde tepki potansiyeli ve tabii ki saygı oluşturur. Köpeğinizden yemek yemeden önce, oyun oynarken, gezintiye çıkmaya hazırlanırken, eve girip çıkarken veya yürüyüşe çıkmadan önce işbirliği içinde beklemesini istemek, köpeğinizin sakin bir şekilde kendini kontrol etmeyi öğrenmesinin tüm yollarıdır.


SINIRLAR, MÜLKİYET VE BÖLGESEL SINIR


Isırma davranışına katkıda bulunan önemli bir faktör, köpeğinizin bölge kavramı, özellikle de bu bölgeyi korumasına izin verilen davranıştır. Sahiplik kesinlikle köpeklerde statü taşır ve sahiplik kavramı kapılara, çitlere, odalara, mobilyalara, insanlara ve hatta diğer köpeklere, oyuncaklara, çoraplara, ayakkabılara vb. Uygulanabilir.


Köpeğiniz ile her şeyin size ait olduğunu ayırt etmek bu davranışı engelleyecektir. Çit, bahçe ve tüm köpek oyuncakları da dahil olmak üzere evdeki her şey size aittir. Bu, köpeğinizin oyuncaklar veya çubukların etrafında agresif duruş veya davranışlar geliştirme olasılığını azaltır.


Sahiplikten vazgeçirmek için, köpeğinizi oyun oynarken oyuncağı ayağınıza düşürerek, elinize koyarak veya bir kovaya atarak oyuncakları bırakmaya teşvik edin! Her oyuncağa bir isim verin, böylece köpeğinizi istenen ürünü bulmaya, almaya ve getirmeye yönlendirebilirsiniz.


İleri geri alma çalışması, köpeğinizin ayakkabılarınızı almasını, postayı taşımasını, bahçe aletlerini getirmesini vb.İsteyerek evin veya bahçede size yardım etmesini içerir ve sözlü eğilimlerini olumlu bir şekilde kanalize etmenin harika bir yoludur.


Sahipliğinizi çevrenizdeki her şeye genişleterek, yabancılara ve diğer köpeklere karşı bölgesel saldırganlığı da engelleyebilirsiniz. Örneğin, çit size ait olduğundan, köpeğiniz komşu köpeklere havlamaya meyilli olmayacaktır. Olduğunda, köpeğinize (evin içinden) çitten uzaklaşmasını söyleyin.


Köpeğiniz oyuncak veya giysi parçası gibi bir eşya ile bölgesel davranış sergiliyorsa, iki aşamalı bir strateji takip edebilirsiniz. Köpeğinizden tasmalı yürüme ve temel komutlarla ilgili işbirliği talep ederek başlayın. İşbirliği kazanmak ve liderlik kurmak, liderlik rolünüzü ortaya koymanın basit bir yoludur. Oradan, köpeğinizin oturmasını sağlayın ve siz veya arkadaşınız oyuncağı tekrar tekrar alırken izleyin. Bunu 15 dakika deneyin. Bu alıştırmayı sık sık uygulayın, köpeğinizin oyuncağın size ait olduğunu bilmesini sağlayın ve izin verdiğinizde onunla oynayabilirler.


PSİKOLOJİK & FİZİKSEL FAKTÖRLER


KORKU'DAN ISIRMAK


Bazı köpekler doğaları gereği korkulu veya utangaç olma eğilimindeyken, diğerleri travmatik olaylara tepki olarak korkulu davranışlar geliştirebilir. Her iki tür korkulu köpek de, koruyucuları güçlü liderlik gösteremediğinde daha çok ısırır.


Köpek toplumu son derece hiyerarşiktir ve insanları lider olarak hareket etmekte başarısız olduklarında, korkulu köpekler bile bir adım atıp sürüyü yönetmeye kendilerini mecbur hissedebilirler. Güçlü bir lider olmak önemlidir, özellikle köpeğiniz korkuyorsa, bu nedenle bırakın güveniniz ve otoriteniz köpeğinizin davranışına rehberlik etsin.


Normalde garip durumlarda korkan köpekler bile, o ortamda bir yapı verildiğinde çok daha istikrarlı ve sakin olacaktır. Bu özellikle çalışan köpekler için geçerlidir. Sorumluluk almak, işbirliği beklemek ve köpeğinizden işleri sıkı ama nazikçe yapmasını istemek, başarı için harika bir yoldur. Bu sadece sizin için işleri kolaylaştırmakla kalmayacak, aynı zamanda köpeğiniz de giderek daha kendinden emin ve gururlu hale gelecektir.


Köpeğinizi bir mağazaya veya halka açık bir yere götürürken, içeri girmeden önce "topuk" komutunu kullanmak, köpeğinizi yanınızda tutmanın ve nispeten sakin kalmasına yardımcı olmanın harika bir yoludur. Bu liderlik yapısıyla kolayca oturup oturmak da yararlıdır.


Bu aynı ilkeler, geveze olan ve tasmasını veya elbisenizi ısırarak dikkat çekmeye veya hakim olmaya çalışan köpekler için de işe yarayabilir. Bu saygısız bir davranış! Odaklanma, işbirliği, tutarlılık ve yapı, ısırmak dahil davranışı yeniden yönlendirmek için harikalar yaratabilir!


SAĞLIK MUAYENELERİ VE YARALI KÖPEKLER


Isırmanın bir sorun haline gelebileceği başka bir alan da, köpeğinizin yaralandığı veya ilaç alması gerektiği, dişlerinin temizlenmesi, tırnaklarının kesilmesi veya gözlerin silinmesi gerektiğidir. Köpeğinizin kulaklarına ve ağzına her an bakabilmeniz ve pençelerini inceleyebilmeniz sizin veya veterineriniz için önemlidir.


Pek çok köpek pençelerinin incelenmesine veya dokunulmasına karşı dirençlidir. Bu durumda, köpeğe zihinsel olarak sorun, "Ya incinmiş olsaydın? İyi olduğundan emin olmak için pençene bakmam gerekirdi, bu yüzden lütfen şimdi bana pençeni ver ki bakayım!" Bu, köpeğinizin de sakinleşmesine yardımcı olmak için zihninizi doğru, sakinleştirici yere koymanıza yardımcı olur.


Köpek direnir, ısrar ederse ve "Bana pençeni vermen için GEREKLİDİR. Sadece ona bakacağım, lütfen hemen şimdi bana ver."


Ekstra hassas ya da dirençli köpekler için, "Aman tanrım! Sadece pençene bakacağım, ama onu tutmam gerekiyor. Söz veriyorum zarar vermeyecek." Sonra geriye bakana ve çok kısa bir süre için bile olsa pençeye dokunana ve / veya pençeyi tutana kadar orada kalın.


Bu etkileşimler sırasında, köpeğin ağzını açması, kırması veya kemirmesi sözlü olarak "Isırmak yok" ile caydırılır. Uzaklaşmayın, ancak ısırılma olasılığı varsa elinizin arkasını köpeğin ağzına doğru çevirin. Kısa bir an için bile pençeye dokunabildiğin anda, güven için derin bir minnettarlık ifade et. "Doğru. Ne kadar iyi bir köpek." Güçlü işbirliği talebi, bu etkileşimde şefkatli liderlik rolünüzü yansıtır.


Tabii ki, hasta veya yaralı bir hayvanı ele almak, herkesi köpek ısırması için riske atar. Kendi köpeğiniz bile aşırı derecede acı çekebilir veya şaşkın olabilir ve aşırı stres altındayken sizi ısırabilir. Acil bir durumda kendinizi korumaya hazır bir ağızlık, atkı veya bandana bulundurarak yaralı köpeğinizle baş etmeye hazır olun. İyi bir köpek ilk yardım çantası, ev yapımı bir sargının ağızlık olarak kullanılması hakkında talimatlar sağlamalıdır ve daha ayrıntılı bilgi için referans kitapları mevcuttur. Köpeklerde ilk yardım konusunda bilgili değilseniz, hasta veya yaralı görünen yabancı bir köpekle karşılaşırsanız en iyisi profesyonel yardım çağırmaktır.


Kalıtım FAKTÖRLERİ


Bazı köpek ırkları, onları insanları veya diğer köpekleri ısırmaya daha yatkın hale getiren fiziksel ve psikolojik özelliklere sahiptir, ancak herhangi bir köpek bu davranışa duyarlıdır. Sahip sorumluluğu, herhangi bir cins veya melez köpek ile ısırıkları önlemede anahtardır, ancak agresif eğilimlerin kontrol altında tutulması için güçlü liderlik kesinlikle gereklidir.


Herhangi bir köpeği evlat edinmeye karar verirseniz, evinizde 7/24 alfa olma sorumluluğunu üstlenmelisiniz. Ayrıca köpeğinizi sosyalleştirmek ve insanlara ve diğer köpeklere karşı bir kabul tavrı yaratmak için sorumluluk almalısınız. Bazen fazladan çalışma gerektirebilir, ancak bunu köpeğinize borçlusunuz. Artı, kişisel ilişkiniz sadece büyüyecek.


ÇOCUKLARA KÖPEĞİNİZLE ETKİLEŞİME GEÇMEYİ ÖĞRETMEK


Birçok ısırma olayına katkıda bulunan son bir faktör, çocuklarla etkileşimlerdir. Çocukların özellikle oyun sırasında doğal davranışları, bazı köpeğin içgüdüsel gütme veya av sürüşüne neden olabilir ve ısırma olayı olasılığını artırabilir.


Köpeğinizi tüm çocuklarla birlikte denetlediğinizden ve durum çok kaotik veya stresli hale gelirse köpeğinizi çıkardığınızdan emin olun. Sorumlu bir vasi olarak, köpeğinize hem kendinize hem de diğer çocuklara saygı duymayı öğretmek zorundasınız. Köpekler genellikle ısırmayı genç yavruları düzeltmek ve onları hizaya getirmek için kullandıkları için, köpeğinizin "gagalama sırasını" anladığından ve çocukların sıralamada onların üstünde olduğunu bildiğinden emin olmalısınız. Aynı şekilde, çocuğunuza köpeğinizi özenle ve saygıyla tutmayı öğretin ve mümkün olan en kısa sürede, durumlarını güçlendirmek için köpeği uygun komutlarla yönlendirerek onları baskın bir rol üstlenmeye teşvik edin.


Köpek Isırma Davranışının Özeti


Köpeklerimiz bize arkadaşlık, neşe ve rahatlık sağlar ve bizi olduğumuz gibi kabul ederler. Hayatımıza getirdiğimiz, çevremize, ihtiyaçlarımıza ve geliş ve gidişlerimize uyum sağlamalarını bekleyen sosyal hayvanlardır. Onların bakıcısı olarak taşıdığımız sorumluluk, onların sosyal doğasını tanımak, liderleri olarak rollerimizi üstlenmek ve onlara insan dünyamızda nasıl rahat olacaklarını öğretmektir. Bu, köpeklerimizi sosyalleştirmek ve hem insanlarla hem de diğer köpeklerle uyum içinde yaşayabilmeleri için sınırlar ve yönergeler sağlamak anlamına gelir.


Yardımınızla, köpeğiniz kabul edilebilir ve kabul edilemez davranışlar arasında ayrım yapmayı öğrenebilir ve hem evinizde hem de dünyanın dışında iyi bir köpek vatandaşı olabilir.16 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör