KÖPEĞİNİZ İÇİN TAHIL DOSTU BESLENME NASIL SEÇİLİR?

Güncelleme tarihi: 17 Şub 2021Sorumlu bir evcil hayvan sahibi olarak, evcil hayvanınızı, gelişmek için ihtiyaç duydukları tüm temel besinlerle dolu sağlıklı ve dengeli bir diyetle beslemek önemlidir. Ancak çok sayıda evcil hayvan maması mevcut olduğundan, evcil hayvanınız için hangisinin doğru olduğunu bilmek zor olabilir.


Bu yazıda, tahıl dostu diyetlerin ne olduğunu ve köpeğiniz için doğru olup olmadığını açıklayacağız. Ayrıca sağlıklı, tahıl dostu bir diyet seçmek için bazı ipuçları vereceğiz.


TAHIL DOSTU DİYET NEDİR?

Tahıl dostu diyetler (tahıl içeren, taneli veya tahıl içeren diyetler olarak da bilinir) darı, yulaf ezmesi, arpa, kinoa ve karabuğday gibi tahıllar içeren diyetlerdir. Tahıl dostu diyetler, uzun süreli enerji sağlayan mükemmel bir karbonhidrat kaynağıdır. Ayrıca lif, vitaminler, mineraller ve omega yağ asitleri gibi temel besinler açısından da zengindirler. Son yıllarda, tahıl dostu diyetler, kısmen FDA'nın tahıl içermeyen diyetler ile köpeklerde dilate kardiyomiyopati (DCM) arasında potansiyel bir bağlantı olduğunu duyurması sayesinde giderek daha popüler hale geldi. Ancak bu, tüm tahılsız diyetlerin sorunlu olduğu anlamına gelmez. Aslında, yeterli hayvansal protein içeren diyetlerin (yüksek bitki protein seviyelerinin aksine) köpekler için yeterli taurin seviyeleri sunduğu gösterilmiştir.


TAHIL DOSTU DİYETLERDE HANGİ TAHILLAR VAR?

Tahıl dostu diyetler, çeşitli besleyici yoğun tahıllarla yapılır. Yazının bu bölümünde, tahıl dostu evcil hayvan mamalarında bulunan en faydalı tahıllardan bazılarına bir göz atacağız.


TAM TAHILLAR

Tam tahıllar diyet lifi ve magnezyum, demir ve B vitaminleri gibi temel besinler açısından zengindir. Endosperm, kepek ve tohum gibi tam tahıl çekirdeğini içeren rafine edilmemiş tahıllardır. Örnekler arasında arpa, yulaf, kahverengi pirinç ve çavdar bulunur.


ARPA

Arpa, evcil hayvan yemlerinde temel bir bileşendir. Karbonhidrat ve lif bakımından zengindir ve B1 vitamini, manganez, fosfor ve selenyum gibi harika bir vitamin ve mineral kaynağıdır.


Yulaf

Yulaf, gezegendeki en sağlıklı tam tahıllar arasındadır. Besinler, antioksidanlar, B vitaminleri ve bağırsakları seven prebiyotikler bakımından zengindirler. Ayrıca, doğal olarak glütensizdirler, bu da onları glüten intoleransı olan evcil hayvanlar için güvenli kılar. Yulaf ayrıca tokluğun artmasına yardımcı olur ve evcil hayvanınızın büyük bir iştahı varsa onları özellikle yararlı hale getirir.ÇAVDAR

Çavdar, B grubu vitaminleri, E vitamini, demir, çinko ve magnezyum dahil olmak üzere çeşitli faydalı vitamin ve mineraller içeren besleyici bir tam tahıldır.


ESMER PİRİNÇ

Kahverengi pirinç uzun zamandır beyaz pirincin yerine daha sağlıklı bir ikame olarak kabul edilmektedir. Bunun nedeni, endosperm, kepek ve tohumun tamamını içeren bütün (rafine edilmemiş) bir tahıl olmasıdır. Aynı zamanda lif bakımından zengindir ve magnezyum, tiamin ve B6 vitamini gibi iyi bir besin kaynağı sağlar. Evcil hayvan mamasında yaygınlığı nedeniyle pirincin bazı köpekler için sorunlu olabileceğini unutmamak önemlidir. Köpeğinizin pirinç intoleransı olduğundan şüpheleniyorsanız, daha az kullanılmış tam veya eski bir tahıl içeren diyetleri dönüşümlü olarak deneyin.


ANTİK TAHILLAR

Eski tahıllar, buğday, yulaf ve pirinç gibi popüler tahıllara bir alternatif sağlar. Antik tahıllar olarak adlandırılırlar çünkü bileşimleri binlerce yıldır değişmeden kalmıştır.


Çoğu eski tahıl, tam tahıl olarak ikiye katlanır. Eski tahıl örnekleri arasında amarant, kinoa, karabuğday, kaniwa ve teff bulunur.


SOLMAYAN ÇİÇEK

Fındığa benzeyen amarant, glütensizdir ve evcil hayvanınızın diyetinde pirinç veya kinoa yerine kullanılabilir. MÖ 4000 yılına kadar uzanan Güney Amerika'da yetiştirilen bu tahıl, etkileyici bir besin ve protein listesi içerir.KİNOA

Quinoa ayrıca Ana Tahıl olarak da adlandırılır. Mükemmel bir karbonhidrat, protein ve kalsiyum kaynağıdır, ayrıca glütensizdir. Bu, onu evcil hayvanınızın diyetine dahil etmenin büyümeye ve gelişmeye, hastalıkların yönetimine yardımcı olacağı ve glüten ile ilişkili tıbbi durumları önleyeceği anlamına gelir.Karabuğday

Karabuğday glütensizdir ve evcil hayvanınızın gelişimi için faydalı olan birçok temel besin içerir.


KANIWA

Bebek kinoası olarak da adlandırılan kaniwa, diğer temel mineraller ve besinler arasında mükemmel bir demir kaynağı olduğu için saygı duyulan eski bir tahıldır. Aynı zamanda düşük kalori içeriğine sahiptir.


TEFF

Dünyadaki en küçük tahıl olmasıyla ünlü olan teff, besinlerle doludur. Aynı zamanda önemli miktarda C vitamini içeren birkaç tahıldan biri olarak bilinir.


KAÇINILMASI GEREKEN TAHILLAR

Bazı tahıllar, hatta tam tahıllar köpekler için sorunlu olabilir. Tahıl dostu bir diyetle beslenmeyi düşünürken bu tahıllardan hep birlikte kaçınmanızı öneririz.


TAM BUĞDAY

Tam buğday iyi bir diyet lifi, antioksidan, vitamin ve mineral kaynağı olabilir ve köpekler bin yıldır buğday yiyorlar. Bununla birlikte, bazı köpeklerin buğday alerjisine ve glüten intoleransına eğilimli olduğuna dikkat etmek önemlidir. Bununla birlikte geleneksel buğday, hasat edilen üründe hala bulunan glifosatlı gübre ile yetiştirilir.


MISIR

Mısır nispeten besleyicidir, ancak özellikle köpek mamasında bununla ilişkili bir takım problemleri vardır. Mısır yüksek bir glisemik indekse, düşük biyolojik değere sahiptir ve sindirimi zordur. Mısırın büyük bir kısmının genetik olarak modifiye edildiğinden ve sentetik gübrelerle yetiştirildiğinden bahsetmiyorum bile. Bu nedenlerden dolayı, köpeğiniz için tam veya eski bir tahıl ikamesi bulmak en iyisidir.


TAHIL İÇERMEZ VS. TAHIL DOSTU DİYETLER

Tahıl içermeyen diyetler buğday, mısır, arpa, pirinç ve diğer tahıllar olmadan yapılır. Son derece sağlıklıdırlar ve birçok köpek onlarla büyür. Bununla birlikte, bazı köpekler (özellikle çalışan veya oldukça aktif köpekler) enerji için hala karbonhidratlara ihtiyaç duyarlar ve pek çok tahıl içermeyen diyet, patates, mercimek, sebze, bezelye unu ve fasulye gibi alternatif karbonhidrat kaynaklarında aslında daha yüksektir. Bu nedenle, yüksek bitki içerikli tahıl içermeyen bir diyetin beslenmesi potansiyel olarak kilo alımına neden olabilir.


Tahılsız diyetler, gıda alerjileri ve sindirim sorunları olan evcil hayvanlar için faydalı olabilir. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi, evcil hayvanların tahıllardan çok protein kaynaklarına alerjisi olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu belirtmek önemlidir. Tahılsız diyetlerin bir başka faydası da glüten içermemesidir. Bu, onları glüten intoleransı olan evcil hayvanlar için uygun hale getirir. Tahıl içermeyen bir diyet ararken (tahıl dostu bir diyette olduğu gibi), hayvansal protein açısından yüksek bir diyet bulmak önemlidir.


Öte yandan tahıl dostu diyetler, karbonhidratlar ve omega yağ asitleri, vitaminler, antioksidanlar, mineraller ve lif gibi diğer temel besin maddeleri için harika bir kaynaktır. Mükemmel bir besin kaynağıdırlar ve evcil hayvanların büyük çoğunluğu için uygundurlar.


Evcil hayvanınızı tahıl dostu mu yoksa tahıl içermeyen bir diyet mi besleyeceğinize karar verirken, bütünsel veterinerinize danışmanızı öneririz. Karar, evcil hayvanınızın yaşam evresi, beslenme ihtiyaçları ve mevcut alerjiler veya diğer altta yatan sağlık koşulları dahil olmak üzere bir dizi faktöre dayanmalıdır.


SAĞLIKLI TAHIL DOSTU DİYET SEÇMEK

Evcil hayvanınızın genel sağlığını ve uzun ömürlü olmasını sağlamak için katkı maddeleri, dolgu maddeleri ve düşük kaliteli malzemeler içermeyen birinci sınıf, tahıl dostu bir diyet seçtiğinizden emin olun. Bu yazıda özetlediklerimiz gibi sağlıklı malzemelerle yapılan bir diyet seçmek de önemlidir.


İyi bir tahıl dostu diyet, evcil hayvanınızın sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu tüm vitaminler, mineraller ve besinlerle besleyici olarak eksiksiz ve dengeli olmalıdır. Ayrıca et, balık veya kümes hayvanları gibi yüksek kaliteli tek bir protein kaynağı içermelidir.

26 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör