HAM KÖPEK MAMASI & KEDİ MAMASI BESLENMESİ FAYDALARI VE RİSKLERİ

Güncelleme tarihi: 26 Şub 2021


HAM EVCİL HAYVAN GIDASINDAN ORTAK PATOJENLER

SALMONELLA

Çiğ gıda markaları, mide-bağırsak hastalığına neden olabilen bir bakteri türü olan Salmonella ile kontamine olmuş formülleri sık sık hatırlıyor.


Köpekler ve kediler için çiğ diyetlerin ve çiğ etin risk ve faydalarını değerlendirirken, hatırlanan markaların çiğ yiyeceklerinin, on binlerce köpek ve kediyi hasta eden veya öldüren yüzlerce konserve ve kuru mamadan çok daha fazla olduğunu unutmamalıyız. 2007 o zamandan beri fiasco ve diğerlerini geri çağırıyor. Gerçekte, çok az sayıda evcil hayvan kontamine çiğ gıdalardan hastalanır. Öte yandan, çiğ et diyetinin faydaları çoktur. Deri, kulak, sindirim sistemi, kilo, alerjik ve bağışıklık ile ilgili hastalıklar genellikle yüksek kaliteli, dengeli çiğ diyetle iyileşir.


Çiğ yiyeceklerin, özellikle evcil hayvan ebeveynleri için faydalarının yanı sıra potansiyel dezavantajları da vardır. Salmonella bakterisi, çiğ etin evcil hayvanlara beslenmesinden en yaygın olarak belirtilen tehlikedir. Bununla birlikte, insan gıdalarında da et, kümes hayvanları ve yumurta için yaygın bir kirletici maddedir. etoburun daha kısa gastrointestinal sistemi ve daha hızlı geçiş süresi (insanlara kıyasla) nedeniyle, köpekler ve kediler için önemli bir tehdit oluşturmaz. Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) uyarıları, tipik olarak, küçük bebekler, yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıflamış insanlar (örneğin, Lupus veya AIDS gibi bağışıklık sistemi hastalıkları olanlar veya steroidler gibi bağışıklığı baskılayan ilaçlar kullananlar gibi) zayıf insanlara yönelik riskleri vurgular. veya kemoterapi).


FDA da dahil olmak üzere uzmanlara göre, Salmonellar sağlıklı hayvanlar için çok az gerçek bir tehdit oluşturuyor. Aslında, bazı köpekler ve kediler, sadece çevresel maruziyetten dolayı zaten taşıyıcıdır. İnsan vakalarının büyük çoğunluğunun köpekler ve kedilerle hiçbir ilgisi yoktur. Bununla birlikte, et paketleme endüstrisindeki ciddi kontaminasyon sorunları nedeniyle evcil hayvanların organik olmayan çiğ kıyma etini beslemekten kaçınmak akıllıca olacaktır.


LİSTERYA

Listeria, başka bir yaygın çevresel bakteridir. İnsanlardaki Listeria vakalarının büyük çoğunluğu sosisli sandviç, soğuk etler, peynir ve çiğ sebzeler gibi işlenmiş gıdalardan geliyor. Sağlıklı insanlar (ve evcil hayvanlar) dirençlidir ve genellikle bu hatadan hastalanmazlar.


EMNİYETLİ TAŞIMA

Sağduyu, evcil hayvanlar için çiğ et diyetleriyle uğraşmanın, aileniz için hamburger yapmak için marketten çiğ et satın almaktan farklı olmadığını söylüyor. Tüm çiğ hayvansal ürünlerde her zaman normal, güvenli et işleme prosedürlerini izleyerek, evcil hayvanınız ve aileniz için hastalık riskini neredeyse tamamen ortadan kaldıracaksınız.


HAM GIDANIN FAYDALARI

Peki neden çiğ beslenelim? Çiğ et diyetlerinin binlerce köpek ve kedinin sağlığını iyileştirdiği biliniyor. Evcil hayvan koruyucuları, evrensel olarak cilt, kürk, enerji ve genel sağlıkta büyük gelişmeler olduğunu bildiriyor. Çiğ diyetler, alerjiler, astım, idrar yolu sorunları, sindirim sorunları, diş hastalıkları, bağışıklık bozuklukları, dejeneratif hastalıklar ve epilepsi dahil olmak üzere sayısız evcil hayvanın çok çeşitli sağlık sorunlarından kurtulmasına yardımcı olmuştur.


HANGİ HAYVANLAR ÇİĞ YEMELİ

Ancak, çiğ diyetler her evcil hayvan için değildir. Bağırsakta iltihaplı hastalıklara sahip hayvanlar ve bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar alan hayvanlar, sistemleri iyileşene kadar çiğ etle beslenmemelidir. Temel besinleri kaybetmeden çiğ eti veya hatta çiğ tam diyetleri hafifçe pişirebilirsiniz. Evcil hayvanınızın sağlığı düzeldikçe, evcil hayvanınız çiğ olmaya hazır olana kadar eti daha az pişirin. Herhangi bir diyet değişikliğini kademeli olarak yapmak genellikle en iyisidir.


HAM'A GEÇİŞ

Evcil hayvanınızı daha önce çiğ et veya "insan" yiyecekleri ile beslemediyseniz (veya sizden bu yana uzun zaman geçmişse), tüm diyet değişikliklerini yavaş ve dikkatli bir şekilde yaptığınızdan emin olun. Tüm sindirim sistemi, yeni besini düzgün bir şekilde sindirmek için kendini yeniden yapılandırmalıdır.


Geçişi kolaylaştırmak için ekstra sindirim enzimleri ve probiyotikler faydalıdır. Omega-3 yağ asitleri tüm ticari evcil hayvan diyetlerinde ve hatta ev yapımı çiğ diyetlerde eksiktir, bu nedenle evcil hayvanınızın diyetine kaliteli bir Omega-3 yağı eklemek iyi bir fikirdir. Tabii ki, bu takviyeler, ne yedikleri önemli değil, tüm evcil hayvanlar için faydalıdır!


Tam zamanlı olarak çiğ bir diyetle beslenmek istemeseniz bile, haftada birkaç kez evcil hayvanınızın normal diyetine biraz taze et eklemek veya kısmen çiğ ve kısmen normal ticari mama ile beslemek, kendinizi geliştirmek için uzun bir yol kat edecektir. evcil hayvan sağlığı.

1 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör