FLEA YAŞAM DÖNGÜSÜ, AŞAMALARI VE ÖMRÜ

Güncelleme tarihi: 26 Şub 2021


BİR FLEA'NIN YAŞAM DÖNGÜSÜ NEDİR?

Düşmanımız olan pire'nin nüfus istatistiklerinden bahsedelim. Arkadaşınızın üzerinde ve evinizde zıplayan yetişkin pireler, ev ortamınızdaki tüm pire popülasyonunun sadece% 1'i kadardır. Bu, gördüğünüz her pire için, evin veya bahçenin etrafında gizlenen bir veya başka bir gelişim aşamasında muhtemelen en az 99 tane daha olduğu anlamına gelir. Nüfusun yüzde 8-10'u pupa (koza) aşamasında,% 35-37'si larva aşamasında ve popülasyonun% 50-54'ü pire yumurtalarından oluşuyor.Yetişkin dişi pire, ideal havalarda günde 10 ila 50 yumurta bırakabilir. Pireler ılık, biraz nemli havayı tercih etme eğilimindedir -% 60-85 nem ile 75-95 derece. Yetişkin bir pirenin 60-100 güne kadar yaşayabileceği düşünüldüğünde, tek bir pire hayatı boyunca 2.000'e kadar yumurta bırakabilir. Ve bunların sadece yarısı üremeye devam etse bile ... pekala, resmi anladınız - bir sürü pire!


"Yetişkin bir pirenin 60-100 güne kadar yaşayabileceği düşünüldüğünde, tek bir pire ömrü boyunca 2000'den fazla yumurta bırakabilir."


Yumurtalar "konukçu" - evcil hayvanınız üzerine bırakılır ve çoğu yere ya da yatak takımına ya da avluya düşer. Bu yumurtaların ve ortaya çıkan larvaların ve pupaların çoğu, ev sahiplerinin en sevdiği dinlenme noktasının elli fit yakınında kalır, bu nedenle çevreyi tedavi etme kısmına geldiğimizde bunu aklınızda bulundurun. Yumurtalardan 1 ila 10 gün içinde pire larvaları çıkar, ancak şartlar ideal değilse, yumurta çevrede çok daha uzun süre kalabilir, sadece çatlama için doğru fırsatı bekler. Larva aşaması 5 ila 11 gün sürer ve pirenin yaşam döngüsünde bir savunmasızlık zamanıdır. Kozalarını döndürdükten ve 5 ila 9 gün süren "pupa" olduktan sonra, kozanın içinde yalnızca birkaç günden 6 aya kadar sürebilen yetişkinlik öncesi bir durumdadırlar.


Artık "böcek bombalarının" neden işe yaramadığını anlayabilirsiniz. Köpeklerde pireleri öldürebilirler, ancak en iyi ihtimalle sadece yetişkin ve larva aşamasında öldürürler. Yani tüm bu binlerce yumurta ve küçük koza hala pusuda bekliyor ve yeniden ortaya çıkıp tüm nüfus patlamasını yeniden başlatmak için uygun koşulları bekliyor.


Pire düşmanımız hakkında bir ayrıntı daha: Hastalık ve tenyaları yayabilirler. Pirenin beslenme şekli, sivri uçlu küçük burnunu konağa yapıştırmak ve kanı emmeden önce inceltmek için biraz "tükürük" enjekte etmektir. Bu yüzden pek çok evcil hayvan pire ısırıklarına alerjiktir ve şiddetli kızarıklıklar ve sıcak noktalar ile sonuçlanır.


FLEAS, YUMURTA VE LARVA NASIL ÖNLENİR

Pirelerin istilasını önlemek için ne yapabilirsiniz ve köpek ve kedilerde pireleri nasıl tedavi edebilirsiniz? Köpekler ve Kediler için Bit Kovuculara Karşı Bit Tedavileri başlıklı makalemizde öğrenin.

3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör