EVCİL HAYVANLARINIZ İÇİN TATİL GÜVENLİĞİ TEMELLERİ

Güncelleme tarihi: 26 Şub 2021


Tatil sezonu, çoğu insan için mutlu bir zaman olsa da, evcil hayvanlar için stresli ve hatta tehlikeli bir dönem olabilir. Rutinleri bozulmuş, ziyaretçiler bol ve mutfaktan ekstra cezbedici kokular geliyor!


KAÇINILMASI GEREKEN YİYECEKLER


MASA ETRAFI


Paylaşmak, tatillerin en sevilen yönlerinden biridir ve bazı hindi ve diğer güzellikleri evcil hayvanlarınızla paylaşmakta sorun yoktur. Ancak, "sofra artıkları" besleme konusundaki uyarı yürürlükte kalmaktadır.


Kedinize veya köpeğinize hindi veya jambon kemiği gibi yemek atıkları veya hindi derisi gibi yağlı yiyecekler vermeyin. Bunlar ciddi mide rahatsızlığına neden olabilir. Özellikle köpeklerde çok fazla yağ, yaşamı tehdit eden pankreatiti tetikleyebilir. Akşam yemeği misafirlerinden "masanın altında" beslenmekten kaçınmalarını isteyin veya daha iyisi, bayramlar sırasında evcil hayvanları güvenli bir şekilde kapalı tutun.


ÇİKOLATA


Elbette çikolata hem köpekler hem de kediler için zehirlidir. Tatlılardan ziyade evcil hayvan ödülleriyle daha güvenlidirler! Herhangi bir çikolata ve insan şekerinin evcil hayvanlarınızın ulaşamayacağı bir yerde olduğundan emin olun.


ÇÖP KARISTIRMA


Akşam yemeğinden sonra, ailenin geri kalanı uyuduktan sonra sinsi sinsi pençelerden çöpün güvende olduğundan emin olun! Soğan, üzüm ve diğer birçok insan gıdası evcil hayvanlar için zehirlidir. Bunların hiçbirinin kolayca erişilebilen bir çöp tenekesinde kalmamasını sağlayın.


EVCİL HAYVANLAR İÇİN TATİL STRESİ


Tatil sezonu evcil hayvanlarımız için çok stresli olabilir. Doğal ilaçlar, evcil hayvanınızın sinirlerini sakinleştirmeden uzaklaştırmanın harika bir yoludur. Evcil hayvanınızın stres seviyesine ve çare için toleransına bağlı olarak, bir dizi seçenek mevcuttur.


Evcil hayvanınız şiddetli veya kronik kaygı yaşıyorsa, diğer sorunları ekarte etmek için bütünsel veterinerinize danışmanız en iyisidir.


TAKVİYELER VE BİTKİLER


Magnezyum ve kolostrum gibi sakinleştirici bileşikler ve kediotu kökü, takke ve lavanta gibi bitkiler de dahil olmak üzere takviyeler uzun zamandır hem insanlar hem de evcil hayvanlar için kullanılmaktadır.


Sakinleştirici olmayan bu sakinleştirici maddeler etkilidir, ancak genellikle evcil hayvanınızın sisteminde birikmesi zaman alır. Tatillerde, bunları günlük olarak evcil hayvanınızın rutininin bir parçası olarak vermek faydalıdır, bu şekilde stres ortaya çıktığında evcil hayvanınız zaten hazır olacaktır.


KENEVİR & CBD


Kenevir ve CBD'nin, akut stresli kronik anksiyete anlarından ve "çok sinirli" evcil hayvanlara kadar her türlü anksiyete sorunu için güvenli ve etkili olduğu gösterilmiştir.


Kediler ve küçük köpekler daha az aktif maddeye ihtiyaç duyduğundan, dozlama talimatlarını dikkatlice uyguladığınızdan emin olun.


Bazı kenevir sakinleştirici ürünler, etkili, yatıştırıcı olmayan rahatlama sağlamak için bitkiler ve bileşikler dahil olmak üzere çeşitli aktif bileşenleri birleştirir.


HOMEOPATİ


Homeopatinin, özellikle akut stres anlarında köpekler ve kediler için çok yararlı olduğu görülmüştür. Yan etkisi olmadan hızlı hareket eder.


Homeopati, bitkilerden, takviyelerden ve CBD'lerden farklı bir sistemde çalıştığından, karşı aktif içeriği yoktur ve genellikle bu diğer ilaçlarla birlikte kullanılır.


AROMATERAPİ


Köpekler ve kediler aromaterapi spreylerine iyi yanıt verebilirler, özellikle de evcil hayvan gelip yerleşmeden önce ortamda kullanılırlarsa. Bu spreyler, yataklar, battaniyeler ve havada spreyleme için harikadır.


Çok sinirli köpekler için, yaka klipsleri, tasmaları taktıklarında kenarı çıkarmak için yardımcı olabilir.


Unutmayın, köpekler ve kediler farklı kokulara farklı tepki verir. Köpekler lavanta gibi geleneksel sakinleştirici maddelere iyi yanıt verirken, kediler genellikle kedi nanesi esansiyel yağı ile iyi sonuç verir.


EVCİL HAYVANLAR İÇİN TATİL TEHLİKELERİ


DEKORASYONLAR


Bir Noel ağacı, keşfetmek ve hatta tırmanmak için karşı konulamaz bir şekilde cazip gelebilir, bu nedenle, eğer varsa, sağlam bir standda olduğundan emin olun ve gerekirse, düşmesini önlemek için sicim veya tel ile sabitleyin.


Evcil hayvanlarınızı, zehirli ağaç özü ve diğer kimyasalları içerebilen sudan uzak tutun. Bir ağaç eteği kullanın veya ağacın tabanına bir havlu, çarşaf veya başka bir bariyer sarın ve sağlam bir şekilde durun ve bantlayın veya başka bir şekilde alanı tüylü arkadaşlarınız için erişilemez hale getirin.


Kullanmanız gerekiyorsa cam süsleri minimumda tutun ve ağacın daha yükseğe, kırılmaz süsler aşağıya gelecek şekilde yerleştirin. Kırık bir cam süs, hassas küçük pençeler için bir mayın tarlasıdır.


Bir evcil hayvan bir cam süslemenin tamamını veya bir kısmını yerse, süt veya kremaya batırılmış pamuk veya ekmeği hemen besleyin; yumuşak malzeme tüm keskin parçaları toplayacak ve onları güvenli bir şekilde sindirim sistemi boyunca ve diğer ucundan dışarı çıkaracaktır. Evcil hayvanınızı izleyin ve derhal veterineri ziyaret etmeye hazır olun. Diğer küçük veya kırılabilir tatil dekorasyonlarını ulaşamayacağınız bir yerde tutun.


TINSEL

Metal cicili bicili bu günlerde nadirdir, ancak Mylar çelenk ve süslemeler de yutulduğunda tehlike oluşturabilir. Keskin kenarları bir evcil hayvanın bağırsaklarına ciddi zarar verebilir.


Evcil hayvanınız gençse veya kurdeleler, çelenkler ve benzeri şeyleri çiğnemeyi seviyorsa, bunun yerine boncuklu çelenk kullanmayı düşünün. Ayrıca, hediyeleri açarken, tüm şerit ve iplerin güvenli bir şekilde atıldığından emin olun - bunlar yutulursa evcil hayvanlar için de tehlikeli olabilir.


IŞIKLAR

Ağaçtaki ve evin etrafındaki ışıklar ve teller, hem kediler hem de köpekler için çiğneme daveti oluşturur. Tüm kabloların iyi durumda olduğundan emin olun.


Meraklı ağızlara (özellikle genç hayvanlar veya bir şeyler çiğnemekten hoşlananlar) kolayca erişilebilen teller için, telleri ucuz köpük boru izolatörlerinden geçirin. Elbette, gece boyunca veya gözetim için evde olmadığınızda ışıkları asla açık bırakmayın; birçok ev yangını bu şekilde başladı!


MİSAFİRLER & ZİYARETÇİLER

Partiler ve ziyaretçiler, bir evcil hayvanın açık bir kapıdan kayma riskini artırır. Tüm evcil hayvanlarınızın mikro çipli olduğundan ve yaka ve kimlik etiketleri taktığından emin olun.


Mümkünse, evcil hayvanınız için yiyecek, su, yatak, tırmalama direği ve çöp kutusunu içeren, rahatsız edilme olasılığı daha düşük bir odada bir "ana kamp" sağlayın. O odada dekorasyon yok, özellikle yanan mumlar!


Ana kampı evcil hayvanınız için daha da rahatlatıcı hale getirmek için aromaterapi spreyi kullanın. Ayrıca, konukları ağırlarken onları meşgul etmek için bir ikram dağıtıcısı gibi etkileşimli bir oyuncak düşünün.


Sonuç

Biraz daha özen ve özen bu tatil sezonunu tüm aile için güvenli ve keyifli hale getirecek!

3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör