EVCİL HAYVANLARDA BÜTÜNSEL KANSER ÖNLEME

Güncelleme tarihi: 26 Şub 2021


KÖPEK VE KEDİLER İÇİN DOĞAL KANSER DESTEĞİ


Evcil hayvan koruyucuları bu teşhisten her şeyden çok korkarlar, sadece geleneksel tedaviler çok tehlikeli olduğu için değil, aynı zamanda tedaviye rağmen çoğu zaman ölümcül olduğu için. Her yıl 10 yaşın üzerindeki köpeklerin% 50'den fazlasına kanser teşhisi konuyor ve kedilerde ve genç hayvanlarda kanser görülme sıklığı artıyor. Sorumlu veliler olarak, kanserin gelişmesine katkıda bulunan risk faktörlerini anlamamız, onu önlemek için elimizden gelen her şeyi yapmamız ve kanser teşhisi konulduğunda etkili önlem almamız gerekir.


Kedilerde ve köpeklerde kanser, birçoğunu kontrol edemediğimiz çeşitli faktörlere bağlı olarak gelişir. Bunlar yaş, genetik, çevre kirliliği ve elektromanyetik radyasyonu içerir. Diğer faktörler arasında yetersiz beslenme, sağlıksız yaşam tarzı, bağışıklık sistemini bozabilecek geleneksel tıbbi tedaviler (aşılama gibi), evde kullanılan toksik kimyasallar ve stres sayılabilir. Stres faktörü, birçok safkan evcil hayvanda soy içi çiftleştirme yoluyla birleştirilir ve bu, zayıf bağışıklık fonksiyonu ve hastalığına genetik yatkınlıkları arttırır veya yaratır.


Radyasyon, cerrahi ve kemoterapi gibi geleneksel kanser tedavileri kanseri yok edebilir, ancak aynı zamanda başka sorunlar da yaratabilir. Ve en modern terapiler bile, kanseri gerçekten iyileştirmeden bir evcil hayvanın ömrünü uzatabilir. Yaşam kalitesi sorunları, kanser istila ettikten sonra tedavi seçimini de etkiler.


Son araştırmalar, kanserin öncelikle kronik inflamatuar bir hastalık olduğunu göstermektedir. Ve gerçekten de, kedilerde ve köpeklerde kanser gelişimiyle ilgili faktörlerin çoğu kronik, düşük dereceli iltihaplanmaya neden olur. Bu tür iltihaplanma sadece hücreleri doğrudan öldürmekle kalmaz, aynı zamanda hücreleri çevreleyen hücre dışı matrikste toksik iltihap yan ürünleri ve diğer "tortuları" da biriktirir. Bu toksik birikim, hücreler ve kan arasındaki oksijen, besin ve atık akışını azaltır ve bu tür hasarlı ortamlarda gelişebilen anormal hücreler için verimli bir ortam oluşturur. Enflamasyonu önlemek ve çözmek ve matrisi temizlemek, kanseri önlemek veya tedavi etmek için herhangi bir programın birincil hedefleridir.


"Sorumlu veliler olarak, kanserin gelişmesine katkıda bulunan risk faktörlerini anlamalıyız, onu önlemek için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız ve kanser teşhisi konulduğunda etkili önlem almalıyız."

EVCİL HAYVANLARDA KANSERİN ÖNLENMESİ VE TEDAVİSİ: AYNI PARANIN İKİ TARAFI

Kedilerde ve köpeklerde kanserin hem önlenmesi hem de tedavisi aynı bileşenleri içerir:


Taze, bütün yiyecekler: Çoğu ticari evcil hayvan yemi (özellikle kuru yiyecekler), çiftlik hayvanlarının kesiminden ve işlenmesinden arta kalan ve istenmeyen parçalarla yapılır ve katkı maddeleri ve koruyucu maddelerle yüklenir.

Temiz, arıtılmış su: Bu, vücudun iltihabı çözme ve atık ürünlerini temizleme yeteneği için gereklidir.

Aşıları sınırlayın: Aşılar tarafından üretilen antikorlar iltihaplanmaya neden olur ve her güçlendirici bunu devam ettirebilir.

Kirliliği ve toksinleri azaltın: Buna iç mekan hava kirliliği, bahçe kimyasalları ve diğer toksik maruziyet kaynakları dahildir. Bunlar bağışıklık sisteminin aşırı reaktivitesine ve iltihaplanmaya neden olur.

Elektromanyetik radyasyonu en aza indirin: Bu, düşük dereceli, kronik iltihaplanmanın bir nedeni olabilir.

Toksik olmayan pire kontrolü kullanın: Çoğu pire ürünü, vücudun toksik yüklenmesine katkıda bulunabilen ve doğal temizlik süreçlerini engelleyen pestisitlerdir.

Stresi en aza indirin: Bağışıklık sistemini baskılar.

Egzersiz: Düzenli fiziksel aktivite, doğal bir bağışıklık güçlendirici ve stres azaltıcıdır.

Kontrol edebileceğimiz faktörlere daha ayrıntılı bakalım.


KANSER ÖNLEME VEYA TEDAVİSİNDE KÖPEK VE KEDİLER İÇİN EN İYİ DİYET

Herhangi bir kanser önleme veya tedavi programı diyetle başlar. Sağlığın geliştirilmesinde hiçbir şey dengeli, taze, tercihen organik, bütün gıdalar diyetinden daha ileri gidemez. Vücut, sağlıklı hücreleri korumak ve hasarlı olanları onarmak için gereken yapı taşlarıyla desteklendiğinde, içeriden iyileşme başlayabilir.


Birçok kanser hücresi türü, özellikle lenfoma, karbonhidratlardan glikozu yakıt olarak kullanır. Yakıtı sınırlayın ve kanserin büyümesi de sınırlı olacaktır. Düşük karbonhidratlı bir diyet kanserle mücadelede çok yardımcı olabilir. Ek olarak, birçok kanser hücresi yağı bir enerji kaynağı olarak kullanamaz; dolayısıyla diyette daha fazla ve daha kaliteli yağlar, kanser hastalarında yaygın olarak görülen kilo kaybıyla mücadeleye yardımcı olacaktır. Bütünsel veteriner hekimler, kanser hastaları için sıklıkla düşük karbonhidratlı, orta proteinli ve orta ila yüksek yağlı bir diyet önermektedir.


Köpekler için, kabaca% 50 et ve% 40-50 nişastalı olmayan sebzeler veya tam tahıllardan oluşan bir diyet idealdir. Ek yağ sağlamak için balık yağları eklenmelidir (Omega 3 yağları en iyisidir ve balık yağında bol miktarda bulunur). Kediler için,% 80 et (kediler köpeklerden daha yağlı etleri tolere edebilir) ve% 20 nişastalı olmayan sebzelerden oluşan bir diyet önerilir, yine ek yağ için balık yağı eklenir. Hem köpekler hem de kediler için vitamin, mineral ve antioksidan takviyesi de günlük diyetin bir parçası olmalıdır.


Evde hazırlanmış bir diyet mümkün olmadığında, hazır dondurulmuş çiğ yiyecekleri deneyin fveya köpekler ve kediler, köpekler ve kediler için dondurularak kurutulmuş mama, susuz köpek diyetleri veya köpekler veya kediler için çok yüksek kaliteli, düşük karbonhidratlı ıslak mama.


Pişirilmiş veya işlenmiş yiyeceklerin kullanılması gerekiyorsa, taze, öğütülmüş veya kıyılmış etler ve (köpekler için) püre haline getirilmiş veya buharda pişirilmiş nişastalı olmayan sebzeler eklemeyi düşünün. Koyu yapraklı yeşillikler, brokoli ve havuç, kanserle mücadelede faydalı olan antioksidanlar içerir.


Başka bir diyet sorunundan bahsetmek gerekiyor ve bu kilo yönetimi. Fazla kilolu evcil hayvanlar, artrit, diyabet ve kalp hastalığı gibi birçok hastalık ve kanser riski altındadır. Yemek sevgiye eşit değildir ve evcil hayvanınız büyük bir akşam yemeğinden veya fazladan birkaç ikramdan çok sizinle kaliteli zaman geçirmeyi tercih eder. Daha da önemlisi, yağ orada sessizce oturmaz. Bunun yerine, tümör oluşumuna katkıda bulunabilecek enflamatuar aracılar üretir. Evcil hayvanınızı ideal kiloda tutmak, sağlıklı bir yaşam tarzının önemli bir parçasıdır.


"Herhangi bir kanser önleme veya tedavi programı diyetle başlar. Sağlığı geliştirmede hiçbir şey taze, tercihen organik, bütün gıdalardan dengeli, evde hazırlanmış bir diyetten daha ileriye gidemez."

KÖPEK VE KEDİLER İÇİN SU VE SU

Nerede yaşadığınıza bağlı olarak, musluk suyu nezih ile zehirli arasında değişebilir. Damıtılmış su mineralleri vücuttan çekmesi nedeniyle uzun süreli tüketime uygun değildir ancak kısa süreli detoksifikasyon programında faydalı olabilir. Filtrelenmiş su en iyisidir, ardından kaynak suyu gelir. Ancak şişelenmiş su, plastikten suya toksik kimyasallar sızmasına neden olabilir. Hayvanın suyunun her zaman temiz ve taze tutulması gerekir. Evcil hayvanınız iyi bir su içicisi değilse, otomatik akan bir suluk deneyin. Ev yapımı ve çiğ diyetler dahil olmak üzere ıslak yiyecekler de önemli bir nem kaynağıdır.


KÖPEK VE KEDİLERDE AŞILAR

Pek çok bütünsel veteriner hekim, aşırı aşılamanın kedi ve köpeklerde kronik hastalıklara ve kansere katkıda bulunduğu konusunda hemfikirdir. Aşı ile ilişkili sarkomlar gibi bazı kanserler, doğrudan öldürülen aşılardan (kuduz, kedi lösemi ve FIV gibi) kaynaklanır. Pek çok güçlendirici aşı (yasal olarak zorunlu kuduz aşıları dışında) yetişkin evcil hayvanlar için gereksizdir. Veteriner hekiminiz birden fazla veya yıllık aşı önerirse, risklerin daha fazla farkında olan birini bulmayı düşünün. Kanser (veya herhangi bir kronik hastalık) teşhisi konmuş veya zayıflamış bir bağışıklık sistemi belirtileri gösteren herhangi bir hayvana hiç aşı yapılmamalıdır.


İÇ MEKAN HAVA VE SAHA KİRLİLİĞİ

İç mekan hava kirliliği son zamanlarda çok fazla baskı gördü; arabalardan ve fabrikalardan kaynaklanan genel hava kirliliğinden bile daha kötü olabilir. Arkadaşlarımızın iyiliği için, ev ve bahçe bakımı uygulamalarımızı incelemek önemlidir. Temizlik kimyasalları bakılması gereken ilk yer; Kullandığınız zemin veya halı temizleyicisi toksik kimyasallar içeriyorsa (çoğu kişinin yaptığı gibi) ve arkadaşınızın burnu sürekli olarak o zemine yakınsa (çoğu olduğu gibi), o zaman vücudun kendisini sürekli olarak detoksifiye etmesi gerekir. Plug-in oda spreyleri, bazı evcil hayvan sahipleri arasında bu "evcil hayvan" kokusunu gizlemeye yardımcı olmak için popülerdir, ancak bunlar arkadaşlarımızın soluduğu havada sürekli bir petrokimyasal kaynağıdır. Bu nedenle bunlardan kaçınılmalıdır. Doğal ve yeşil temizlik ürünlerini seçmek, arkadaşınızın aldığı toksinleri sınırlamak için uzun bir yol kat edebilir.


Bahçeler ve diğer yeşil alanlar, yoldaşlarımıza toksik maruz kalma alanlarından biridir. Evin etrafındaki kimyasal gübre, tarım ilaçları, herbisitler ve benzeri ürünler ortadan kaldırılmalıdır. Günümüzde kolayca bulunabilen çok sayıda toksik olmayan alternatif vardır.


ELEKTROMANYETİK RADYASYON

Son araştırmalar, elektromanyetik radyasyon ile kansere yol açabilecek hücresel değişiklikler arasında büyüleyici bir bağlantı olduğunu göstermektedir. Elektromanyetik radyasyon kaynakları arasında güneş ışığı, cep telefonu ve yayın kuleleri, yer altı ve yer üstü güç kabloları (kontrolümüz dışındaki ortam kaynakları) bulunur. Ama aynı zamanda ev kabloları, elektrik kabloları ve prizleri, mikrodalga fırınlar, aletler, kablosuz ve cep telefonları, bilgisayar monitörleri ve televizyonlar. Bu, özellikle TV veya bilgisayar monitörü gibi sıcak yerlerde kıvrılmayı seven kediler için geçerlidir. Refakatçinizin yatağını elektrik bileşenlerinden mümkün olduğunca uzak tutun. Geceleri, tüm elektronik cihazların kapalı olduğundan emin olun. Bu sadece radyasyon için değil, aynı zamanda ışık için de önemlidir. Güç göstergelerinden gelen küçük parıltı bile uykuya engel olabilir ve vücudun iyileşme döngülerini engelleyebilir.


DOĞAL FLEA KONTROLÜ

Pire yönetimi, sağlığın önemli bir parçasıdır, ancak marketlerde ve çoğu evcil hayvan dükkanında bulduğunuz geleneksel nokta üzerinde pire kontrol ürünleri ağır iş pestisitleridir. Bu zehirler deriden emilir ve hayvanın sistemine nüfuz eder. Bunların bir kısmı idrar ve dışkı ile atılırken, bazı bileşenler temizlenemeyebilir ve hücre dışı matrikste toksik çamur oluşumuna katkıda bulunabilir. Ağızdan verilen tabletler daha iyi değil. ABD Çevre Koruma Ajansı'nın yakın tarihli bir raporu, her geleneksel pestisit bazlı pire ürününün hastalığa neden olabileceğini açıkça ortaya koymaktadır.


ve hatta evcil hayvanlarda ölüm. Buna karşılık, ajans daha doğru etiketlemeyi teşvik ediyor, ancak daha güvenli ürünler gerektirmiyor.


Kimyasal pestisitlere etkili, toksik olmayan alternatifler sunan birçok doğal pire kontrol ürünleri vardır. Arkadaşınızın cildine ara sıra birkaç damla damlatmaktan biraz daha fazla çaba harcarlar, ancak dört ayaklı arkadaşınızın uzun vadeli sağlığı için buna değer.


"Elbette, hem kediler hem de köpekler, insan arkadaşlarının stres seviyelerinin son derece farkındadır - siz ve diğer aile üyeleri ne kadar stresli olursanız, kediniz veya köpeğiniz bu stresi o kadar çok hisseder, emer ve gösterir - davranışsal olarak hareket ederek ya da onu hastalık ya da kanser olarak içselleştirmek. "


KÖPEKLER VE KEDİLER İÇİN STRES VE KAYGI

Kanepede bir parça güneş ışığına yayılan kediye ya da ayağınızın dibinde kıvrılan köpeğe bakıp "Ne stresi?" Yine de tüylü yoldaşlarımız stresi bizden çok veya daha fazla yaşayabilir ve yaşayabilir. Örneğin, ayrılık anksiyetesi olan köpekler, koruyucularının iş veya okul dışında olduğu her günün büyük bir bölümünde aşırı stres altında yaşarlar. Çok kedili evlerdeki kediler çok küçük bölgelerde sık sık stres altındadır (kedi mobilyaları ve diğer dikey boşluklar eklemek çok yardımcı olabilir).


Tabii ki, hem kediler hem de köpekler, insan arkadaşlarının stres seviyelerinin keskin bir şekilde farkındadırlar: Siz ve diğer aile üyeleri ne kadar stresli olursanız, kediniz veya köpeğiniz o kadar çok stresi hisseder, emer ve bunu davranışsal olarak veya davranışsal olarak göstererek gösterir. onu hastalık olarak içselleştirmek. Kendi stresimizi yönetmek, evcil hayvanlarımızın sağlığını iyileştirmek için atabileceğimiz en önemli adım olabilir.


Köpekler için stresi azaltmanın en iyi yollarından biri uygun eğitimdir. HER köpek yavrusu en azından bir "köpek yavrusu sınıfından" geçmelidir. Daha yaşlı bir köpeği evlat edinmiş olsanız bile, hem siz hem de köpek kalifiye bir eğitmen veya davranışçı ile yapılan bir danışmadan yararlanabilir. Bu uzmanlar, köpeğin davranışını yorumlamanıza yardımcı olur ve köpeğinizin anlayabileceği şekillerde nasıl iletişim kuracağınızı öğretir. İyi eğitilmiş bir köpek hem güvenli hem de çok daha güvenlidir.


Kediler o kadar kolay eğitilmezler (imkansız olmasa da Doğulular ve Bengals gibi aktif ırklar için çok yararlı olabilir). Ancak enerji terapileri, Tellington TTouch, masaj ve çiçek özleri gibi diğer bütünsel yollarla streslerini azaltabilirsiniz.


"İç mekanda zenginleştirme" hem köpekler hem de kediler için zihinsel ve duygusal stresi azaltmak için yardımcı olabilir. Bu, şunları içerebilir: yiyecek dağıtıcı oyuncaklar, duyusal zenginleştirme (kuş gözlemciliği için bir pencere tüneli, evcil hayvanlara yönelik videolar ve tırmanmak için kedi mobilyaları) ve yeni nesneler (karton kutular veya kağıt poşetler gibi).


KÖPEK VE KEDİLER İÇİN EGZERSİZ

Ona ihtiyacın var, evcil hayvanın da öyle. Egzersiz, stresle mücadele etmenin en iyi yollarından biridir ve aynı zamanda insan, köpek veya kedi gibi zihin ve beden sağlığı için de çok önemlidir. Doğal hallerinde, köpekgiller ve kedigiller geniş topraklarda dolaşır ve yaşamak için avlanır. Bu doğal yaşam tarzını ne kadar çok taklit edersek o kadar iyidir.


Oyun harika, çünkü hem egzersiz hem de eğlence ve kahkaha keyfi sağlıyor (sizin açınızdan!). Bir direk veya ipte lazer ışını veya tüyleri kovalayan bir kedinin maskaralıklarından daha komik bir şey yoktur. Kediler de köpekler kadar egzersize ihtiyaç duyar ve bunu başarmanın ideal yolu düzenli oyun seanslarıdır. Ya da bir kedicik koşum takımı deneyin ve yürüyüşe çıkın. Kabul şansını artırmak için bu etkinliği aşamalı olarak tanıtın.


Köpeklerin egzersiz yapması biraz daha kolaydır ve hızlı bir yürüyüş ikinize de iyi gelebilir. Başka bir köpekle bir oyun randevusu veya köpek parkında bir boğuşma, zihinsel uyarım ve stres atmanın yanı sıra harika bir egzersiz olabilir. Köpeğiniz evde kalmaya kesin olarak inanıyorsa, o zaman evde oyun oynayın veya her gün egzersiz yapmanın başka bir yolunu bulun.


Fiziksel aktivite evcil hayvanlar için kilo kontrolü, sindirim sağlığı, detoksifikasyon, bağışıklık sağlığı, kas tonusu, solunum sağlığı, zihinsel ve duygusal denge açısından hayati önem taşır.


KÖPEK VE KEDİLERDE KANSER TEDAVİSİ

Sevgili arkadaşınızda kanser teşhisi birçok zor seçenek gerektirir. Korkunç kelimeyi ilk duyduğunuzda pek çok önemli soru sormayı kesinlikle unutacaksınız, bu nedenle ortaya çıkması muhtemel sorunları tartışmak için veterinerinizle bir takip ziyareti planlayın. Hem geleneksel hem de alternatif olmak üzere mevcut tüm seçenekler hakkında kendinizi eğitme şansınız olana kadar derin kararlar vermemeye çalışın. Geleneksel tedavi yöntemleri hakkındaki soruları yanıtlayabilecek bir onkologa sevk isteyin. Ya bölgenizde ya da alternatif kanser tedavileri ile ilgili sanal konsültasyonlar sağlayacak bir bütünsel veteriner bulun. Kanser ciddi bir iştir ve bütünleştirici bir ekip yaklaşımı en iyisidir.


Kanseri tedavi edemese bile daha kaliteli bir yaşam şansı sunun. Bütüncül bakım, hayvana vücudunun içinden iyileşmesi için ihtiyaç duyduğu kaynakları sağlamayı amaçlar. Her durum farklıdır. Herhangi bir kanser türünü tedavi etmenin tek bir yolu yoktur.

4 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör