EVCİL HAYVANLAR KORONAVİRÜS OLUR MU ?

Güncelleme tarihi: 26 Şub 2021


11 Mart 2020 Çarşamba günü, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yeni koronavirüsü (COVID-19) resmi olarak küresel bir pandemi ilan etti. Tehditlere yanıt olarak, 16 Mart'ta Başkan Trump ve koronavirüs görev gücü, Amerikalılar için hastalığın yayılmasını önlemek için tasarlanmış katı yeni yönergeler yayınladı.


Bu tavsiyeler, evde çalışmayı veya okula gitmeyi, sosyal toplantılardan kaçınmayı, isteğe bağlı seyahatlerden kaçınmayı ve barlardan, restoranlardan veya yemek alanlarından uzak durmayı içerir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) de halkı koronavirüse karşı korumaya yardımcı olacak tavsiyeler yayınladı.


Kendinizi ve ailenizi COVID-19'a hazırlamak için bu kaynakları baştan sona okumanızı öneririz. Bu makalede, dünyadaki evcil hayvan sahipleri için büyük bir endişe kaynağı olan bir soruya odaklanacağız: Evcil hayvanlar koronavirüse yakalanabilir mi? COVID-19'un tam olarak ne olduğunu, pandemi sırasında evcil hayvanlarınızı nasıl güvende tutacağınızı ve bunları COVID-19 hazırlık planlarınıza nasıl dahil edeceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.


COVID-19 TAMAMEN NEDİR?

Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre, "Koronavirüsler, hayvanlarda veya insanlarda hastalığa neden olabilen geniş bir virüs ailesidir. İnsanlarda, birkaç koronavirüsün, soğuk algınlığından Orta gibi daha şiddetli hastalıklara kadar değişen solunum yolu enfeksiyonlarına neden olduğu bilinmektedir. Doğu Solunum Sendromu (MERS) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS). En son keşfedilen koronavirüs, koronavirüs hastalığına COVID-19 neden olur. "


COVID-19, 2019'un koronavirüs hastalığının kısaltmasıdır. Hastalığa neden olan virüs, şiddetli akut solunum sendromu koronavirüs 2 (SARS-CoV-2) olarak adlandırılmıştır. Geçen yıl Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıktı ve o zamandan beri dünya çapında yayıldı. Araştırmacılar, virüsün muhtemelen yarasalardan kaynaklandığını keşfettiler. Bununla birlikte, insanlara bulaşma kaynağı şu anda bilinmemektedir.


COVID-19'a neden olan virüs kişiden kişiye kolayca yayılır. Enfekte bir kişiden yakın temas veya solunum yolu sekresyonları yoluyla bulaşır. Virüsün kontamine yüzeylerle temas yoluyla da yayılabileceği düşünülmektedir. COVID-19'a yakalanan çoğu insan hafif semptomlar yaşayacaktır, ancak yaşlı insanlar ve altta yatan sağlık sorunları olanlar ciddi hastalık riski altında olabilir. COVID-19'un yaygın semptomları arasında ateş, nefes darlığı ve inatçı öksürük bulunur. CDC'ye göre, acil durum uyarı işaretleri arasında nefes darlığı, göğüste kalıcı ağrı veya basınç ve mavimsi dudaklar veya yüz bulunur. Bunları veya diğer ciddi semptomları geliştirirseniz, derhal tıbbi yardım almanız önemlidir.


EVCİL HAYVANLARIN KORONAVİRÜSÜ YAYABİLECEĞİNE YÖNELİK BİR KANIT VAR MI?

Diğer koronavirüs türleri evcil hayvanları etkileyebilirken, hem WHO hem de CDC, evcil hayvanların COVID-19'u kasıldığına veya yayabileceğine dair şu anda hiçbir kanıt olmadığını belirtiyor. Hong Kong'daki 2 köpeğin düşük dereceli COVID-19 enfeksiyonlarına yakalandığına dair haberler duymuş olabilirsiniz. Bununla birlikte, her iki köpek de COVID-19 semptomları göstermedi.


ABD'de SARS-CoV-2 için pozitif test yapan bir hayvanın ilk vakası, New York City'deki Bronx Hayvanat Bahçesi'nde bir kaplandı. Hayvanat bahçesindeki beş aslan ve kaplanın solunum yolu hastalığı belirtileri göstermesinin ardından kaplandan örnekler toplandı ve analiz edildi. Bu hayvanların virüsle bir hayvanat bahçesi çalışanına maruz kaldıktan sonra hastalandığına inanılıyor.


CDC, "köpekler ve kediler de dahil olmak üzere az sayıda evcil hayvanın, çoğunlukla COVID-19'lu insanlarla yakın temastan sonra, COVID-19'a neden olan virüse yakalandığını bildirdiklerini bildirdi. Hayvanlardan sadece birkaçı. olumlu olduğu bildirilen hastalık belirtileri gösterdi. "


Hong Kong'daki Tarım, Balıkçılık ve Koruma Dairesi (AFCD), "şu anda evcil hayvanların COVID-19 enfeksiyonu kaynağı olabileceğine veya hastalandıklarına dair hiçbir kanıt bulunmadığını" vurgulamaktadır. Veteriner teşhis ve yazılımında dünya lideri olan IDEXX Laboratories, Inc.'in sonuçları, evcil hayvanların COVID-19'u kapma veya yayma ihtimalinin düşük olduğu konusundaki mevcut uzman anlayışıyla da uyumlu. Şubat ayından bu yana şirket, SARS-CoV-2 için köpek ve kedilerden binlerce örneği test etti. 13 Mart'ta IDEXX, bugüne kadar hiçbir evcil hayvanın virüs için pozitif test etmediğini duyurdu.


IDEXX, 20 Nisan'da COVID-19 için bir evcil hayvan testi yayınladı "... müşteri talebine yanıt olarak ve COVID-19 pozitif insanlarla yaşayan evcil hayvanların nadir durumlarda SARS-CoV-2 enfeksiyonu riski altında olabileceğine dair artan kanıtlar."


EVCİL HAYVANLARIMI COVID-19'A KARŞI NASIL KORUYORUM?

Mevcut kanıtlar, evcil hayvanların COVID-19'u kapma veya yayma olasılığının düşük olduğunu göstermektedir, ancak evcil hayvanlarınızın etrafında iyi hijyen uygulamak önemlidir. CDC'ye göre, "hayvanlar başka hastalıkları insanlara yayabileceğinden, evcil hayvanlar ve diğer hayvanların etrafında, ellerinizi yıkamak ve iyi hijyen sağlamak gibi sağlıklı alışkanlıklar uygulamak her zaman iyi bir fikirdir."


CDC ayrıca, COVID-19 hastasıysanız, evcil hayvanlar ve diğer hayvanlarla teması kısıtlamanızı önerir. Mümkünse, siz hastayken evinizden başka bir kişinin evcil hayvanlarınıza bakmasını sağlayın ve onlarla her türlü temastan kaçının. Hastayken evcil hayvanlarınıza bakmanız gerekiyorsa, onlarla etkileşime girmeden önce ve sonra ellerinizi en az 20 saniye sabun ve ılık suyla yıkayın. Viral bulaşmayı azaltmak için yüz maskesi takmak da iyi bir fikirdir.


KRİZ SIRASINDA EVCİL HAYVANLARIMI GÜVENLİ VE İYİ TUTMAK İÇİN BAŞKA NE YAPABİLİRİM?

Koronavirüs salgını, hayatımızı yaşama şeklimizde büyük değişikliklere yol açtı. Virüsün yayılmasını yavaşlatmak için katı yeni hükümet yönergeleri uygulandı ve çoğumuz artık evlerimizle sınırlı kaldık. Henüz karantinaya alınmadıysanız, şimdi evcil hayvanlarınıza bakmanıza yardımcı olacak evcil hayvan malzemeleri ve diğer temel malzemeleri stoklamanın tam zamanı.


New York Times için bir makalede, Heather Loenser, D.V.M. American Animal Hospital Association'daki kıdemli veterinerlik görevlisi, evcil hayvan sahiplerine iki haftalık evcil hayvan maması, ilaç ve temizlik ürünleri satın almalarını tavsiye ediyor. Evcil hayvanlarınızın tüm aşılarda güncel olmasını sağlamanız da önerilir.


Ek olarak, tüm evcil hayvan sahiplerinin yerinde bir afet hazırlık planı olması gerekir. Siz veya evinizdeki diğer kişiler bunu yapamayacak kadar rahatsızsanız, evcil hayvanlarınıza bakabilecek bir aile üyesi veya arkadaş belirleyin. Evcil hayvanınızın güncel iletişim bilgileriyle birlikte bir tasma ve mikroçipe sahip olduğundan emin olmanız da önemlidir. Evcil hayvan felaketine hazırlık hakkında daha fazla bilgi için lütfen Birleşik Devletler Humane Society'nin bu makalesine bakın.


Son olarak, koronavirüs krizi sırasında evcil hayvanlarınıza bol miktarda zihinsel ve fiziksel egzersiz sağladığınızdan emin olun. Evde sıkışıp kalırsanız, evcil hayvanınızı zihinsel ve fiziksel olarak aktif tutmanın birçok yolu vardır. Yapboz oyuncakları ve besleyiciler, evcil hayvanınızı evin içinde canlandırmanın harika bir yoludur. Katılımı teşvik etmek için evcil hayvanınızla oyun oynamak da iyi bir fikirdir. American Kennel Club (AKC), yerel düzenlemeler izin veriyorsa köpeğinizi gezdirmeye devam etmenizi önerir. Sadece sosyal mesafeyi uygulamaya özen gösterin ve her yürüyüşten önce ve sonra ellerinizi yıkayın.

44 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör