EVCİL HAYVAN GIDALARINDA PROTEİNİN ROLÜ

Güncelleme tarihi: 26 Şub 2021


DOĞRU PROTEİNİ SEÇME

Protein muhtemelen köpeğinizin veya kedinizin diyetinin en önemli bileşenidir ve genellikle evcil hayvan mamalarının en hararetli tartışılan yönüdür. Evcil hayvanınız için en iyi protein kaynağı nedir? Diyette ne kadar protein olmalı ve çok fazla besleyebilir misiniz? Hangi yiyeceklerin daha iyi protein kaynaklarına sahip olduğunu nasıl anlarsınız? Peki ya gıda alerjisi olan evcil hayvanlar? Pek çok evcil hayvan ebeveyni, arkadaşlarını beslemeleri gerektiği gibi görünen sonsuz çeşitlilikteki evcil hayvan mamalarından hangisini düşünmek için çok fazla kafa karıştırıyor.


Doğal evcil hayvan mamaları pazarının hızlı büyümesi, sorumlu evcil hayvan ebeveynleri için uygulanabilir besleme seçeneklerini önemli ölçüde genişletti, ancak daha fazla seçeneğe sahip olmak genellikle bir kararı kolaylaştırmaz. Aksine, ne kadar çok seçenek mevcutsa, seçim o kadar zorlaşır. Bu makalede, evcil hayvan maması değerlendirmesini etkileyen temel faktörlerden biri olan proteinleri tartışarak bu kararı sizin için biraz daha kolaylaştıracağız.


"Protein muhtemelen köpeğinizin veya kedinizin diyetinin en önemli bileşenidir ve genellikle evcil hayvan mamalarının en hararetli tartışılan yönüdür."


PROTEİN KAYNAKLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ

Bir protein molekülü, amino asit zincirlerinden oluşur. Farklı protein kaynakları, 22 veya daha fazla amino asidin farklı kombinasyonlarını içerir. Bu amino asitlerden 10 tanesi "esansiyel" amino asit olarak kabul edilir, çünkü köpekler ve kediler bunları kendi başlarına yapamazlar, bu belirli amino asitler diyette bulunmalıdır. (Taurin şu anda tartışılıyor. Kediler için çok önemli, ancak bazı köpek ırkları için de gerekli hale geliyor.)


Bir köpek veya kedi protein tükettiğinde, sindirim süreci sırasında kendi amino asitlerine parçalanır. Bu amino asitler daha sonra deri, saç, kaslar ve organlar gibi vücut dokularının yapı taşlarına yeniden birleştirilir. Amino asitler ayrıca, bağışıklık sistemi içindeki antikorların düzenlenmesi ve sinir uyarılarının transferi dahil olmak üzere birçok vücut işlevi için gerekli olan metabolik enzimleri üretmek için kullanılır.


Hayvan kaynaklarından elde edilen protein, köpekler ve kediler için en eksiksiz ve en kolay sindirilen ve asimile amino asitleri içerir. Hayvansal proteinler yalnızca biyolojik olarak daha fazla kullanılabilir değildir ve hem gerekli hem de gerekli olmayan daha geniş bir amino asit dizisi içerir, aynı zamanda sizin için daha lezzetlidirler.


Bir proteinin biyolojik değeri, amino asitlerin vücut tarafından ne kadar kolay parçalanıp kullanıldığıyla belirlenir. Köpekler ve kediler için, biyolojik değeri 100 olan yumurta beyazı, 92'de kas eti (sığır eti, tavuk, kuzu eti) ve 90 ile sakatat etleri listenin en başında yer alıyor. 60 ve 54 biyolojik değerler. Islak yiyecekler ve kuru mama için gerekli yüksek sıcaklıklarda et pişirmek biyolojik değerini düşürür ve arkadaşınızın diyetine çiğ veya daha az işlenmiş yiyecekler eklemek için başka bir neden sağlar.


Protein kaynağını bir torba kuru mama taneleri üzerinde değerlendirirken, "tavuk" veya "sığır eti" olarak listelenen bir bileşen gibi bütün etlerin% 75 su içerdiğini unutmayın. Bu nedenle, ilk önce bütün bir et listelenmişse, sonraki bileşen, gıdalardaki proteinin tahıllardan değil hayvansal kaynaklardan (yani tavuk unu veya dana unu, jenerik "et unu" değil, belirli bir et yemeği olmalıdır ürün yemekleri).


İçerik önce "tavuk" ve ardından tahıllar veya tahıl yan ürünlerini listelerse, gıdalardaki proteinin çoğunun tahıllardan geldiğinden ve evcil hayvanınız için biyolojik olarak daha az kullanılabilir olduğundan emin olabilirsiniz. Etoburları amino asit gereksinimlerini tahıl kaynaklarından elde etmeye zorlamak, günümüzde köpeklerimizin ve kedilerimizin karşı karşıya olduğu evcil hayvan obezite salgınının ana nedenlerinden biridir.


HANGİ ET EN İYİ?

KÖPEKLER İÇİN EN İYİ PROTEİN

Sığır eti köpekler için en iyisi mi yoksa kuzu eti daha mı iyi? Tavuk mu yoksa balık mı daha iyi? Evcil hayvan meraklıları arasında bu soruların cevapları hakkında güçlü görüşler olsa da, gerçek cevap tamamen köpeğinize bağlıdır.


Bazı araştırmalar, özellikle William Cusick'inki, köpeklerin, atalarınınkine en çok benzeyen bir diyet ve protein kaynağı üzerinde daha iyi performans gösterdiğini ortaya koyuyor: Cinsin geliştiği bölgede bulunan yiyecek. Örneğin: Border Collie cinsi köpekler, kuzu, balık ve kümes hayvanlarını, bunların beslenmede temel olan İskoçya'da ortaya çıktıkları için yerdi. Mısır menşeli Greyhound tavşan, domuz eti, kümes hayvanları ve keçi yerdi. Alman Çobanlar, başlangıçta Almanya'nın Alsation Bölgesi'nde yetiştirildikleri için sığır eti ile beslenecekti.


Cinslere özel kurallar bazı köpekler için faydalı olabilirken, birçok köpek için mirasları oldukça bilinmemektedir. Başka bir büyük köpek grubu için besin alerjileri, hangi protein kaynaklarının en iyi olduğunu belirleyecektir (aşağıdaki Yeni Proteinler'e bakınız).


KEDİLER İÇİN EN İYİ PROTEİN

Öte yandan, kedilerin hepsinin benzer bir kemirgen diyetiyle, özellikle de fareler, kuşlar ve ara sıra tavşanlarla geliştiği varsayılmaktadır. Peki hangi et en iyisidir? Yiyecek hassasiyetlerinin veya alerjilerinin yokluğunda cevap "en az üç farklıdır". Rotasyon, zaman içinde daha geniş bir beslenme temeli sağlar ve gıda hassasiyeti ve alerji vakalarını azaltmaya yardımcı olur.


Yıllarca aynı mama ile beslenen birçok kedi, kaşıntılı deri veya pençeler gibi hoşgörüsüzlük belirtileri veya gaz, gevşek dışkı veya sık kusma gibi kronik sindirim sorunları geliştirecektir. Farklı protein kaynaklarına sahip ve tercihen çeşitli ürünlerden en az üç veya dört farklı gıda arasında geçiş yapmak ideal diyeti sağlar.


Yalnızca siz ve arkadaşınız, çeşitli yüksek kaliteli yiyecekleri deneyerek ve köpeğinizin veya kedinizin büyüdüğü yiyecekleri seçerek en iyi olanı belirleyebilir.


PROTEİN NE KADAR ÇOK FAZLA?

Son yıllarda tahılsız ve düşük karbonhidratlı yiyeceklerin artan popülaritesi ile, çok fazla protein beslemekten endişe duyan evcil hayvan ebeveynlerinden daha fazla soru duyuyoruz. Bu sorunun nedenlerinden biri, diyetteki çok fazla proteinin özellikle yaşlı hayvanlarda böbrek hastalığına neden olabileceğine dair kalıcı efsanedir. Beslenme araştırmaları bu yalanı çürüttü, ancak hala yaşıyor.


Bu efsane, veteriner hekimler böbrek hastalığı olan hayvanları nitrojen seviyelerini en aza indirmek için düşük proteinli diyetlere koymaya başladığında ortaya çıktı. Bugün, bütünsel veteriner hekimler ve hatta giderek daha fazla geleneksel veteriner hekimler, böbrek hastalığı olan hayvanlar için düşük proteinli gıdalardan ziyade daha yüksek kaliteli protein içeren bir diyet önermektedir. Protein ne kadar kaliteli olursa, sindirim yoluyla o kadar az atık üretilir ve böbrekler için daha az iş ve vücuttaki nitrojen seviyeleri düşer.


Sağlıklı bir köpek veya kedinin beslenmesindeki fazla protein tipik olarak ya idrarla atılır, enerji olarak kullanılır veya yağa dönüştürülür. Daha yüksek proteinli bir yiyecek beslerken alınacak tek önlem, evcil hayvanınızın kilo almasına izin vermemek için ne kadar beslediğinizi izlemektir. Öyleyse "Ne kadar protein çok fazladır?" kedinizin veya köpeğinizin metabolizmasına, aktivite düzeyine ve yaşam tarzına bağlıdır.


Kedi arkadaşınız günün çoğunu pencere pervazında geçiriyorsa ve nadiren oyun oynuyorsa, onları günde bir düzine kez hareket eden ve merdivenlerden inip çıkan her şeyi kovalayan yüksek enerjili bir kediyi beslediğiniz aynı yemden daha az besleyin. Her ikisi de yüksek kaliteli, yüksek proteinli bir diyetle gelişebilirler, sadece farklı miktarlarda yiyecek gerektirirler.


Büyüyen yavru ve kedi yavrularının yanı sıra hamile veya emziren anneler ve çalışan hayvanlar, normal yetişkin hayvanlardan daha fazla proteine ​​ihtiyaç duyar. Birinci sınıf evcil hayvan mamalarının çoğu, büyüklüklerine göre daha büyük porsiyonlarda beslenmeleri koşuluyla, ihtiyaçları için yeterli yağ ve protein seviyeleri sağlar. Bazı öğünlere taze et veya tahıl içermeyen ıslak yiyecekler eklemek, ekstra protein sağlamanın iyi bir yoludur.


ALERJİLER İÇİN YENİ PROTEİNLER

PROTEİN ALERJİLERİ

Yiyecek alerjilerinden şüphelenildiğinde, bir köpek veya kedi genellikle "yeni" bir protein ve karbonhidrattan oluşan bir diyete alınır. Yeni bir protein, köpeğinizin veya kedinizin hiç maruz kalmadığı bir proteindir. Kuzu ve pirinçli gıdalar başlangıçta bu ihtiyacı karşılayacak şekilde formüle edilmiştir. Ancak fikir o kadar popüler hale geldi ve o kadar çok üretici kuzu ve pirinç arabasına atladı ki çoğu köpek ve birçok kedi hayatlarının bir noktasında kuzu eti yemişti.


Bu tür benzersiz yiyecekler için büyüyen pazarı gören evcil hayvan yemi şirketleri, her zamankinden daha egzotik protein kaynakları ile "alerjik formül" yiyecekleri üretmeye devam ediyor. Geyik eti, ördek, tavşan, ringa balığı ve hatta kanguru, gıdaya duyarlı köpekler ve kediler için mevcut olan formülasyonlar arasında bulunabilir. Bu, diyette çeşitlilik sağlamayı biraz daha kolaylaştırır. Ancak mevcut her proteini beslememeye dikkat edin, aksi takdirde arkadaşınızı kısıtlı, yeni bir protein diyetine sokma ihtiyacı doğarsa seçenekleriniz tükenebilir.


Arkadaşınız için yeni bir proteinli yiyecek ararken etiketleri dikkatlice okuyun. Pek çok konserve yiyecek ve kuru mama yeni bir proteini öneren bir isim taşıyacaktır, ancak malzemeleri okuduktan sonra, yumurta veya tavuk gibi başka bir protein listelendiğini görebilirsiniz. Hassas evcil hayvanlar için özel olarak tasarlanmış yiyecekleri arayın. Uygun bir hazır yiyecek bulmakta zorlanıyorsanız, birçok evcil hayvan, kurutulmuş ön karışımlar ve ev yapımı bir diyet için marketten alınan yeni proteinlerle başarılı olur. Elbette, ön karışımlardaki bazı bileşenler, alfalfa veya bazı tahıllar gibi alerjilere de katkıda bulunabilir. Gerçek bir yeni diyet gerekiyorsa, yeni bir proteinle birleştirmek için tatlı patates veya pirinç pişirmek daha güvenli olabilir.


Kısıtlı diyetin size yardımcı olup olmadığını gerçekten belirlemek için köpeğinizi veya kedinizi bu tek protein diyetinde 12 haftaya kadar tutmanız gerekebilir, ancak bazen 4 ila 8 hafta içinde ilerleme görülür. Bir gıda toleransı oluşturulduktan sonra, rotasyonel besleme için de tolere edilebilecek en az bir ve tercihen iki başka protein kaynağı bulun. Bir proteine ​​karşı alerji geliştirmiş bir köpek veya kedi, ek hassasiyetler geliştirmeye daha yatkındır, bu nedenle diyetlerinde rotasyon önemlidir.


Gıdaya duyarlı bir evcil hayvanı kısıtlı bir diyetle beslerken, ikramların üzerindeki etiketleri de okumayı unutmayın.


TAHIL ALERJİLERİ

Bazı köpekler ve birçok kedi, protein alerjilerinden ziyade veya bunlara ek olarak tahıl alerjisine sahip olabilir. Tahılsız gıdaların mevcudiyetindeki artış, bu bireylerin beslenmesini birkaç yıl öncesine göre çok daha az sorunlu hale getiriyor. Tahılsız gıdaların akışının dezavantajı, bu formüllerde birbirleriyle kombinasyon halinde veya tavuk, hindi gibi daha yaygın etlerle birlikte manda, geyik eti, ördek ve somon gibi daha nadir veya egzotik etlerin kombinasyonlarını dahil etme eğilimi gibi görünüyor. sığır eti veya kuzu eti. Bu diyetlerdeki bir hayvan hassas veya alerjik hale gelirse, yeni bir protein aramak çok daha zor hale gelir.


Özet

Beslenme, sağlığın temel taşıdır ve yüksek kaliteli protein, doğru beslenmenin kritik bir parçasıdır. Köpeğinizin veya kedinizin aldığı proteinin tahıllardan değil etten olduğundan emin olmak için etiketleri dikkatlice okuyun. Arkadaşınız için en iyi diyet, bireysel ihtiyaçlarına bağlıdır, ancak sonuçta çeşitli protein kaynaklarını ve optimal olarak en azından bir kısmını daha taze, daha az işlenmiş yiyecekleri içerecektir. Alerjiler veya hassasiyetler bir sorun haline gelirse, etiketleri dikkatlice okuyun ve ilk kısıtlanmış diyet için gerçekten yeni bir diyet seçin. Çok fazla protein beslemek nadiren bir sorundur, ancak çok fazla yiyecek beslemek, kilo alımını önlemek için her bir hayvanın aktivite düzeyine ve metabolizmasına uygun porsiyonları tutun.

48 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör