EVCİL HAYVAN GIDA VE BESLENMESİYLE İLGİLİ İLK 10 EFSANE

Güncelleme tarihi: 26 Şub 2021


İster sunulan "reçeteli" diyetlerle ayıklamak veya sadece çiğ gıda ile kuru gıda arasındaki farkı anlamak olsun, gerçeği kurgudan ayırmak, evcil hayvanınızın mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine izin vermede uzun bir yol kat edecektir. İşte duyduğumuz en iyi 10 evcil hayvan maması efsanesi sorusu ve bunların arkasındaki gerçek:


1. KÖPEKLER KEDİ MAMASI YEMEK Mİ? KEDİLER KÖPEK MAMASI YEMEK Mİ?

Her iki türün de ihtiyaçlarını karşılayan birkaç konserve formül varken, çoğu yiyecek özellikle kediler veya köpekler için tasarlanmıştır.


Kediler, çoğu köpekten daha yüksek oranda protein ve yağa ihtiyaç duyar ve ek taurin için özel gereksinimleri vardır. Çok fazla kedi maması yiyen köpekler kilo alma ve hatta pankreatit riski altındadır. Köpek maması yiyen kediler, yiyecek karbonhidrat bakımından yüksek olduğunda kilo alma riski altındadır ve taurin gibi önemli amino asitlerde eksiklikler geliştirme olasılığı daha yüksektir.


2. VETERİNERLER TARAFINDAN TAVSIYE EDILEN EN İYİ YİYECEKLER Mİ?

Veteriner muayenehanelerinde satılan büyük markalar birinci sınıf, birinci sınıf gıdalar olarak pazarlanabilirken, malzemelere bir bakış farklı bir hikaye anlatıyor. Büyük şirketler grubu gıda üreticileri tarafından yapılan bu formüller, sağlıklı et kaynaklarından çok daha fazla proteini tahıllardan veya mısır glüteni unu, bira pirinci ve buğday gibi tahıl yan ürün kaynaklarından elde etmektedir.


Bu markalar ve marketlerde bulunan pek çok benzerleri, ayaklar, gagalar, gelişmemiş yumurtalar ve bağırsaklar gibi insan tüketimi için uygun olmayan artıkları içeren kümes hayvanı yan ürünlerini de içerir; her şey AMA temiz et. Temiz tavuk unundan çok daha az sindirilebilir olan ucuz, düşük kaliteli bir protein kaynağıdır. Bu içerikler, kalitesiz yiyeceklerin bir göstergesidir ve marketteki indirimli markalardan farklı değildir.


Formüller eklem desteği, idrar yolu sağlığı vb. Gibi sağlık durumları için özel bir diyet olarak konumlandırmak için birkaç özel bileşen içerebilse de, bu durumları tedavi etmenin daha iyi bir yolu gerçekten sağlıklı bir gıda ve bir veya daha fazla günlük takviyedir. .


En iyi yemeği ararken et ve tavuk unu veya kuzu unu gibi adlandırılmış bir et unu herhangi bir tahıldan önce listelenmelidir. Köpeklerimiz ve kedilerimiz, doğaları gereği tahıllardan değil et kaynaklarından protein yemek üzere tasarlanmıştır. Birçok evcil hayvan mamasının yüksek tahıl içeriği, evcil hayvanlarda artan obezite ve alerji sorunlarına birincil katkıda bulunur (bu, tüm tahılların köpekler ve kediler için kötü olduğu anlamına gelmez; bkz. Efsane # 7).


3. KURU PET MAMALAR KÖPEK VE KEDİNİZİN DİŞLERİNİ TEMİZLER Mİ?

Bu, bazı veteriner hekimler arasında bile çok yaygındır, ancak kesinlikle doğru değildir. Köpeklerin ve kedilerin çok sivri dişleri vardır; azı dişleri bile düz değil keskin kenarlıdır. Bu dişler çiğ eti ısırmak, yırtmak ve çiğnemek için tasarlanmıştır, bu nedenle bir köpek veya kedi mama yediği zaman ya tamamen yutar ya da parçalamaktadır.


Kibble, dişlerin alt kısımlarına veya diş etlerinin yakınına sürtünmez, bu da diş problemlerinin başladığı yerdir. Aslında, kuru mama, kırılmış parçalar dişlerin arasına yerleşip bakteri büyümesini teşvik ettiğinde diş problemlerine katkıda bulunabilir. Tıpkı diyetinizde olduğu gibi, karbonhidrat besin artıkları, diş bakterilerinin beslendiği şekere dönüşür.


Ancak, kibble yardımcı olmayacak. Sağlıklı dişler doğal beslenme, sağlıklı çiğneme ve düzenli diş fırçalama ile başlar.


4. EVCİL HAYVANLARIN YAVRU KÖPEK, KİTTEN VE ÜST DÜZEY FORMÜLLER GİBİ UYGUN DİYETLERE İHTİYACI VAR MI?

Yaşam aşaması diyetleri bir pazarlama aracı olarak yaratıldı: üreticiler ne kadar çok formül geliştirirse, o kadar fazla raf alanı emrediyorlar. Yavruların ve yavru kedilerin yetişkinlere göre büyüklüklerine göre daha fazla yiyeceğe ihtiyaç duydukları doğru olsa da, özel olarak formüle edilmiş bir köpek yavrusu veya yavru kedi diyetine ihtiyaçları yoktur. Genç evcil hayvanlarınız için yüksek kaliteli, çeşitli bir diyet en iyi seçenektir.


Yavru köpekler için bu, kuru gıda, konserve, dondurularak kurutulmuş, kurutulmuş ve çiğ yiyecekleri içerebilir.


Yavru kediler için, kuru mama yeminin diyetin büyük bir kısmı olması tavsiye edilmez, çünkü bu, dehidrasyona, idrar yolu sorunlarına ve zamanla optimal sağlıktan daha azına katkıda bulunabilir. Kediler zorunlu etoburlardır, yani çoğunlukla et ve çok az karbonhidrat yerler. Yüksek etli, tahıl içermeyen yiyecekler, kuru mama ekliyorsanız iyi bir seçenektir, ancak konserve, dondurularak kurutulmuş, kurutulmuş ve çiğ en iyi seçeneklerdir.


Daha genç hayvanları, günde 3 kez gibi daha sık öğünlerle beslemek, en büyük büyüme aşamasındayken yardımcı olur. Üç veya dört aylık olduktan sonra çoğu hayvan için günde iki öğün yemek yeterlidir. Yavrular ve yavru kediler, tıpkı yetişkin hayvanlar gibi ince tutulmalıdır. Küçük arkadaşınızın beline bir göz atın ve etrafta dolaşmalarına izin vermeyin.


Yaşlı hayvanlar yaşlandıkça yavaşlama eğilimindedir, bu nedenle kalori gereksinimleri azalırken, sağlayabileceğiniz en sağlıklı gıdaya olan ihtiyaçları asla daha fazla olmaz.


Hayvanlar yaşlandıkça, bağışıklık sistemlerini olabildiğince güçlü ve eklemlerini iyi çalışır durumda tutmak için mükemmel beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Yüksek kaliteli, çeşitli bir diyete devam etmek, yapabileceğiniz en iyi şeydir, sadece biraz daha az besleyin. Yaşlı köpekler ve kediler, diyabet, artrit ve idrar yolu sorunları gibi obezitenin katkıda bulunabileceği birçok sağlık sorununa en duyarlı olanlardır.


5. MASADAN YEMEKLERI VE DİĞER "İNSAN YEMEKLERİ" KÖPEK VE KEDİNİZ İÇİN KÖTÜ MU?

Bütünsel olarak eğitilmiş veteriner hekimlerin çoğu, evcil hayvanlarımıza "insan maması" besleme uygulamasını teşvik eder. Sağlıklı artıklar, arkadaşınızın normal ücretine mükemmel bir tamamlayıcıdır. İnsanların evcil hayvan yemlerinde sadece iki kural vardır:


Onlar için sağlıklı olmalı: et, buharda pişirilmiş ve ince doğranmış sebzeler ve meyveler, fırında tatlı patates, pirinç, yulaf ezmesi; abur cubur yok; ve

Onlara yediklerinizden biraz verirseniz, fazla kilo almamaları için kendi yiyeceklerinden daha az beslemeyi unutmayın.

Bizim için tüm sağlıklı yiyeceklerin evcil hayvanlarımız için sağlıklı olmadığını unutmamak önemlidir: soğan, üzüm ve kuru üzümlerin hepsi köpekler ve kediler için toksik olabilir. Eğer emin değilseniz güvenli, onu beslemeyin.


Marketten et beslemek istiyorsanız, et ve sağlıklı yağ içeriği için uygun bir yağ eklemeniz gereken bir dizi ev yapımı ön karışım mevcuttur.


Ön karışımlar sebzeler, vitaminler ve mineraller ve bazen de yemeği tamamlayacak tahıllar içerir. Arkadaşınızın daha taze yiyeceklerden yararlanabilmesi için her yemeği pişirmek zorunda değilsiniz: ara sıra ev yapımı akşam yemeği bile harika ve sağlıklı bir ikramdır!


6. KÖPEK VE KEDİLER YALNIZCA "TAM VE DENGELİ" ETİKETLİ GIDALAR YEMEZ Mİ?

Evcil hayvan gıda şirketlerinin bu efsaneyi sürdürmeye oldukça büyük bir ilgisi var. Yediğiniz her öğün tam ve dengeli mi?


İçimizdeki en sağlık bilincine sahip olanlar bile, her öğünde uygun besin dengesini karşılama konusunda endişelenmez. Gün veya hafta boyunca diyetimizin oldukça tamamlanacağını biliyoruz, bu nedenle tam olarak yemek yeme konusunda endişelenmemize gerek yok, günlük olarak önerilen alımlar.


Birçoğumuz herhangi bir boşluğu doldurmak için vitaminler ve takviyeler alıyoruz, çünkü bütün yiyeceklerden çok sağlıklı bir diyet yemek bile vücudumuzun sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu tüm vitamin ve mineralleri sağlamayabilir.


Çeşitlilik, köpekler ve kediler için de sağlıklı beslenmenin anahtarıdır. "Tam" olacak şekilde tasarlanmış, ticari olarak hazırlanmış gıdaların en az% 50-60'ını besliyorsanız, besin dengesinin büyük bir bölümünü sağlama yolundasınız demektir. Evcil hayvanınızın öğünlerine sağlıklı kabanlar, insan yiyecekleri, taze sebzeler veya diğer formüle edilmemiş yiyecekleri eklemek, fazla yapılmadığı sürece diyetin genel beslenmesini artıracaktır.


Günlük bir multi-vitamin sağlamak, boşlukları doldurmak için ekstra besinler ekler. Burada bir uyarı: Et fosfor bakımından daha yüksek ve kalsiyumda daha düşüktür, bu nedenle arkadaşınızın diyetine düzenli olarak% 15-20'den fazla ekstra et eklerken, kalsiyum ve fosfor oranını çiğ kemikler ekleyerek veya ekleyerek zamanla dengeli tutun. kalsiyum takviyesi.


7. HAM GIDA BESLEMEK, SALMONELLA VE E. COLI'NİN RİSKİ NEDENİYLE TEHLİKELİ Mİ?

Köpeklerin ve kedilerin sindirim sistemleri, insanlardan çok farklıdır. İnsan sindirim sistemi yaklaşık 25-28 fit uzunluğunda ve mide asitliği 1.5 ile 2.5 arasında iken, köpekler ve kediler için ortalama 10-13 feet (kediler için daha kısa) ve asitliği daha az olan çok daha kısa bir sindirim sistemi vardır 1'den fazla.


Bu, çiğ mamanın evcil hayvanınızın sisteminde bir insanın sisteminden geçeceği sürenin yarısından daha az bir sürede hareket ettiği ve yüksek asitliğin çoğu bakteriyi öldürdüğü anlamına gelir. Yiyecek kontamine olsa bile, mikropların hayvanın kan dolaşımına girmesi olası değildir.


Ticari olarak hazırlanmış çiğ gıda üreticileri, salmonella ve e. Gibi istenmeyen organizmaların varlığına karşı kontrol için önlemler alır. E. coli, bu nedenle kontaminasyon konusunda endişeleriniz varsa, dondurulmuş çiğ diyetler iyi bir seçenektir.


Et yerseniz, çiğ etle çalışırken alınması gereken önlemlerin farkındasınızdır. Aynı önlemler çiğ evcil hayvan yemi için de geçerlidir: Eti besledikten ve elledikten sonra kaseleri, kapları ve ellerinizi yıkayın. Eti beslenmeden iki ila dört gün öncesine kadar donmuş halde tutun ve buzdolabında çözün. Mamayı evcil hayvanınız için 30-40 dakikadan fazla bırakmayın ve bu süreden sonra artıkları atın.


Sağduyu kullanırsanız, çiğ yiyeceklerle beslemek diğer evcil hayvan yiyeceklerinden daha zor veya tehlikeli değildir ve sağlık yararları benzersizdir.


8. YÜKSEK PROTEİNLİ DİYETLER EVCİL HAYVANINIZIN BÖBREKLERİNE ÖZELLİKLE YAŞI KADAR ZOR MU?

Bu efsane, kalitesiz gıda üreticilerinin bir sonucudur. Gerçek şu ki, yüksek bitki proteinli diyetler evcil hayvanınızın organları için zordur; yüksek hayvansal proteinli diyetler sadece yaşlanan evcil hayvanlarınız için sağlıklı değil, aynı zamanda gereklidir.


Düşük kaliteli, kitlesel olarak üretilen evcil hayvan mamaları soya ve mısırdan elde edilen proteinlerle paketlenir. Ne yazık ki, köpeğiniz ve kediniz bu protein kaynaklarını düzgün bir şekilde sindiremez ve asimile edemez. Gıda üreticisinin, evcil hayvanınıza kullanabilecekleri önemli bir protein sunmadan mamanın protein içeriğini artırmasına olanak tanır.


Yüksek bitki proteinli diyetler evcil hayvanlarınıza ek yük getirebilir çünkü vücutları bu malzemeleri işlemek için tasarlanmamıştır. Bu kaynaklardaki proteini özümsemeye çalışırken, organlarının fazla mesai yapmaya başlaması gerekir.


Evcil hayvanınız için sağlıklı, yüksek proteinli bir diyet seçerken, önemli bir bileşen olarak mısır veya soya içeren poşetlerden kaçının (veya daha iyisi, hepsinden kaçının). Ana protein kaynağı olarak adlandırılmış et yemekleri (tavuk unu veya kuzu unu gibi) veya kaliteli et istiyorsunuz. Bu, evcil hayvanlarınızın amaçlanan diyet yapısını yediğinden emin olmanın kesin bir yoludur. Tahıl dostu bir diyet besliyorsanız, kinoa veya yulaf ezmesi gibi tam veya eski tahılları arayın.


9. KEDİ MAMASINDA KÜL İÇERİĞİ ÖNEMLİ Mİ?

Evcil hayvan mamalarındaki kül içeriği ile ilgili endişeler, veteriner hekimler ve kedi koruyucuları Kedi Alt Üriner Sistem Hastalığının (FLUTD - daha önce FUS olarak biliniyordu) nedenini ararken ortaya çıktı.


70'li ve 80'li yıllarda, veteriner hekimler külün idrarda kristallere neden olan bir faktör olduğunu düşünüyorlardı. Bununla birlikte, çeşitli nedenler vardır ve kül artık FLUTD'ye neden olan bir faktör olarak kabul edilmemektedir. Ana sorun, ticari evcil hayvan mamalarının formülasyonuydu: çoğu evcil hayvan maması, strüvit kristallerinde bir artışa yol açan daha alkali bir idrar (daha yüksek pH) oluşturuyordu.


Çoğu ticari kuru mama diyeti, daha alkali bir idrar oluşturan yüksek sebze ve tahıl içeriği ile formüle edilir. Bir kedinin doğada yiyeceği tüm et diyeti daha asidik bir idrar oluşturur.


Yüksek proteinli diyet, doğal olarak düşük idrar pH'ını korumanın en iyi yoludur. Konserve diyetleri yiyen kediler, esas olarak kuru mama diyeti yiyenlere göre FLUTD ile daha az problem yaşar. Bunun nedeni hem konserve diyetlerdeki et içeriğinin yüksek olması hem de nem içeriğinin daha yüksek olmasıdır; artan hidrasyon ayrıca kristal oluşumunu da önler.


Dondurulmuş çiğ gıda diyeti, daha düşük idrar pH'ını korumak ve uygun hidrasyon sağlamak için idealdir. Düşük kül içeren yiyeceklere odaklanmak FLUTD sorunlarını çözmeyecek, ancak daha sağlıklı bir diyet ve uygun sıvı alımı sağlayacaktır.


FLUTD'u önlemenin, arkadaşınızın yemeğindeki kül miktarını vurgulamaktan daha etkili bir yolu, evcil hayvanınız ve sizin için stresi azaltmaya odaklanmaktır. Stres, egzersiz eksikliği ile birlikte FLUTD'ye genellikle göz ardı edilen katkıda bulunan bir faktördür.


Arkadaşlarımız stres altında olduğunda, bağışıklık sistemleri tehlikeye girer. Dahası, stresli olduğunuzda, arkadaşınızın stresli olma olasılığı çok daha yüksektir.


Çiçek Özleri mükemmel bir stres azaltma ve duygusal destek aracıdır; Kediler özellikle çiçek esanslarına duyarlıdır ve kullanımlarından büyük ölçüde faydalanabilirler. Her duygusal durum için tasarlanmış çiçek esansları vardır, bu nedenle geniş seçime bakın ve arkadaşınızın sorunlarına en uygun bir veya iki çareyi seçin. Dozlama, suya birkaç damla damlatmak veya evcil hayvanınızın kulaklarına veya pençelerine masaj yapmak kadar basittir.


10. PET YEMEKLERİNİN FORMÜL VEYA MARKALARININ DEĞİŞTİRİLMESİ KÖPEK VEYA KEDİNİZİN SİNDİRİMİNDE ZOR MU?

Sağlıklı bir köpek veya kedi, yüksek kaliteli yiyecekler olduğu sürece her öğünde farklı bir yiyecek yiyebilir. Bütüncül düşünen koruyucular ve veteriner hekimler, çeşitliliğin birkaç nedenden ötürü önemli olduğunu bilirler; en önemlisi, herhangi bir belirli gıda veya protein türüne karşı hassasiyetlerin gelişmesini önlemek.


Aynı yiyecek bir seferde aylarca veya yıllarca verildiğinde, hayvanlar gıdalardaki belirli bileşenlere karşı alerji veya hassasiyet geliştirebilir. Ayrıca, pek çok bütünsel veteriner hekim, uzun yıllar aynı yiyeceği beslemenin iltihaplı bağırsak hastalığına katkıda bulunan bir faktör olduğuna inanmaktadır.


Çeşitlilik, arkadaşınız için de daha geniş bir beslenme yelpazesi sağlar. Bir mama AAFCO standartlarını karşılayacak şekilde formüle edilmiş olsa da bu, her köpek veya kedinin standartlarını karşıladığı anlamına gelmez. Nitekim, tahılların ve tahıl yan ürünlerinin yoğun kullanımı nedeniyle, AAFCO standartlarını karşılayan pek çok mama evcil hayvanlarımız tarafından tolere edilemez.


Farklı bir diyet zamanla arkadaşınızın beslenme ihtiyaçlarını karşılayacak ve bunun yanında her gün aynı yemeği yemek ister miydiniz? Diyet bir hafta boyunca dengeli olduğu sürece her öğünün mükemmel bir şekilde dengelenmesine gerek olmadığını unutmayın.


Herhangi bir diyetle beslenirken, takviyeleri eklemeyi unutmamak önemlidir. Sindirim enzimleri çok önemlidir ve arkadaşınızın bir tür yiyecekten diğerine kolaylıkla geçişine yardımcı olur. Hayvanların sağlıklı bir sindirim sistemini korumalarına ve yiyeceklerinden en fazla besini almalarına yardımcı olurlar. Özellikle balık yağından elde edilen temel yağ asitleri, cildi, kabuğu ve sindirim sistemini besleyen çoğu işlenmiş evcil hayvan mamasında eksik olan omega 3 yağ asitlerini sağlar. Probiyotikler, ilaç kullanan hayvanlar veya sindirim bozukluğu yaşayan hayvanlar için önemlidir.

3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör