DİYABETİK KÖPEKLER İÇİN EN İYİ DİYET NEDİR?

Güncelleme tarihi: 17 Şub 2021


MEZE SORUN: DİYABETİK BEAGLE DİYETİ ÖNERİLERİ

Soru: 9 yaşındaki Beagle karışımım için en iyi diyabetik diyeti tavsiye edebilir misiniz? Düşük karbonhidrat diyeti seçtim; bu iyi mi Islak yiyecek kuru yemekten daha mı iyidir?


Cevap: Kısa cevap evet, ama belki de düşündüğünüz nedenlerden dolayı değil.


TİP I VE TİP II DİYABETLER ARASINDAKİ FARK

Köpekler çoğunlukla, pankreasın yeterli insülin üretememesi olan Tip I (insüline bağımlı) diyabete yakalanır. Bu köpeklerin hastalığı yönetmek için insüline ihtiyacı vardır; ve karbonhidratlar o kadar kritik değildir. Öte yandan kedilerde en sık Tip II diyabet görülür. Bu tür genellikle diyette çok fazla karbonhidratın sonucudur. Yiyeceklerdeki yüksek karbonhidrat seviyeleri insülinin salınmasını tetikler; nihayetinde vücut dokuları bunalır ve insüline dirençli hale gelir. Bu, düşük karbonhidratlı bir diyete çok duyarlı bir formdur ve erken yakalanırsa, diyabetik kedilerin büyük bir yüzdesi hastalığı tersine çevirecek ve diyet yönetimi ile normal kalacaktır.


DİYABETİK KÖPEKLER İÇİN DÜŞÜK KARBONLU DİYET

Tip I diyabet tek başına diyetle geri döndürülemez veya yönetilemezken, yiyecekler kan şekerini ve genel sağlığı düzenlemede rol oynar. Düşük karbonhidrat diyeti, doğal köpek diyetiyle daha uyumludur. Karbonhidratları sınırlamak, köpeklerin yağ kaybetmesine ve yağsız vücut kütlesini korumasına yardımcı olur. Köpeğiniz için yiyecek seçerken, bir yiyecekte az miktarda tahıl bulunmasının veya hiç bulunmamasının mutlaka düşük karbonhidrat anlamına gelmediğini unutmayın. Bazı yiyecekler tahıllar yerine patates, patates, bezelye veya diğer nişastalı sebzelerin yerini alır.


KÖPEK MAMASINDA KARBON NASIL HESAPLANIR

Karbonhidratların tahmini bir tahminini elde etmek için, garantili analizde listelenen tüm bileşenlerin yüzdelerini 100'den çıkarın. Kalan, yaklaşık karbonhidrat içeriğini söyleyecektir; Köpekler için% 20 veya daha azını, kediler için% 10'dan azını arayın. Düşük karbonhidratlı köpek maması diyeti için en sağlıklı seçenek çiğ yiyecek diyeti olacaktır. Hem dondurulmuş çiğ hem de dondurularak kurutulmuş çiğ uygundur. Konserve yiyecekler, düşük karbonhidrat bölümünde kesinlikle kuru gıdalardan daha iyidir, ancak kuru yiyecek kullanmanız gerekiyorsa, kan şekerinde dramatik bir artışa neden olduğu için mısır bileşenlerinden uzak durduğunuzdan emin olun.


KAN ŞEKERİ DESTEK İÇİN TAKVİYELER

Kolostrum gibi bazı bileşikler kan şekeri desteği konusunda yardımcı olabilir. Ek antioksidanları da düşünmek isteyebilirsiniz. Diyabetik köpekler, özellikle Tip I şeker hastalarında değerli olduğu gösterilen alfa-lipoik asitten faydalanabilir. (Not: Kediler lipoik aside ekstra duyarlıdır ve küçük miktarlar bile toksik hale gelebilir. Kedilere alfa-lipoik asit eklemeyin.)

26 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör