BÖBREK HASTALIĞI OLAN KEDİLER İÇİN EN İYİ DOĞAL GIDA

Güncelleme tarihi: 26 Şub 2021BÖBREK SORUNLU KEDİLER İÇİN EV YAPIMI VEYA DOĞAL BESLENME VAR MI?


SORU

Böbrek sorunları ile uğraşan bir kedicim Sandy Paws var. Başarılı bir şekilde Sub Q'lerde (her 4 günde bir) ve harika bir Omega yağı aldım. Lütfen sahip olabileceğiniz diğer önerileri sunun. O 10 veya 11 yaşında ve sadece 7,1 pound tutuyor.


CEVAP

Öyle görünüyor ki, birçok evcil hayvan böbrek (böbrek) hasarı ve yetmezliğinden muzdarip. Bu kısmen, böbrekleri asla tam olarak iyileşemeyen pek çok evcil hayvana zarar veren bazı evcil hayvan maması hatırlamalarından kaynaklanıyor. Bununla birlikte, özellikle yaşlı kedilerde böbrek hastalığı zaten yaygındı.


Kedilerde böbrek hastalığı iki ana nedenden dolayı gelişir:


Sadece veya çoğunlukla kuru gıda ile beslenmek, aşırı derecede susuz kalmaktadır ve böbreklere büyük bir yük bindirmektedir. Bu kedilerin su içtiğini görseniz bile, konserve, çiğ veya ev yapımı diyet yiyen bir kedinin alacağı miktarın yalnızca yarısını oluştururlar.


Kedi hastalığı (panlökopeni) için gereksiz güçlendirici aşıların alınması. Bu aşıdaki virüs, genellikle kedigiller böbrek hücrelerinin kültüründe büyütülür. Aşı enjekte edildiğinde, kültür sıvısındaki böbrek proteinleri onlara karşı antikorların oluşmasına neden olur; bu antikorlar, kedinin kendi böbrekleriyle çapraz reaksiyona girer ve düşük dereceli bir kronik inflamasyon oluşturur. Tekrarlanan her güçlendirici, bu iltihabı kötüleştirir ve sonunda hücre tahribatına, yara izine ve nihayetinde böbrek yetmezliğine yol açar.


Aynı potansiyel problemler köpek aşıları için de geçerlidir. Tüm aşılar bir tür hücre kültüründe büyütülür; köpek, kedi ve buzağı hücre kültürleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Bir çalışma, aşılanan her yavru köpeğin, kırmızı kan hücreleri ve kolajen gibi bağ dokusu dahil olmak üzere kendi dokularıyla çapraz reaksiyona giren antikorlar ürettiğini gösterdi.


EN İYİ DOĞAL KEDİ DİYETİ Mİ ARIYORSUNUZ?

Şimdi ürünlerimize bak!


Düşük proteinli diyetler genellikle böbrek yetmezliği için reçete edilir. Bunun gerçek nedeni etin yüksek oranda fosfor olması ve problem olan fosfordur (kalsiyumla birleşerek böbreklere daha fazla zarar verir). Ancak bu tedaviye bilimsel destek, köpekler için kedilerden çok daha güçlüdür. Yüksek proteinli diyetlerin böbrek hastalığına neden olmadığını unutmamak da önemlidir.


Yiyeceklerin kalitesi de son derece önemlidir. Pek çok "reçeteli" ve "veterinerlik" evcil hayvan maması, çok düşük kaliteli bileşenlerden yapılır: yan ürünler, tahıllar ve et ikameleri. Bu hayvanların zaten sağlık sorunları olduğundan, onları en iyi doğal maddelerle beslemek daha mantıklı.


Yüksek kaliteli ticari gıdaların çoğu oldukça yüksek protein seviyelerine sahiptir, bu nedenle ev yapımı diyet en iyi seçeneğiniz olabilir. İşte birkaç örnek tarif:


BÖBREK HASTALIĞI OLAN KEDİLER İÇİN EV YAPIMI TARİFLERİ

Kediler için:


1/4 su bardağı doğranmış veya öğütülmüş tavuk göğsü

1 su bardağı pişmiş beyaz pirinç (uzun taneli veya basamati)

1 yemek kaşığı Omega-3 balık yağı

1/8 çay kaşığı tuz ikamesi (potasyum klorür)

500 mg kalsiyum (magnezyum, D vitamini veya kemik iliği içermeyen tablet veya kapsül)

Kedigiller multi-vitamin

250 mg taurin

Köpekler için (20 kilo vücut ağırlığı başına):


1 büyük doğranmış haşlanmış yumurta

2 su bardağı pişmiş beyaz pirinç (uzun taneli veya bassamati)

1 yemek kaşığı Omega-3 balık yağı

500 mg kalsiyum (tablet veya kapsül)

Köpeklerde multi vitamin

Kuşkusuz, bu hayvanları kuru mamadan çıkarmak çok önemli bir bileşendir çünkü bu evcil hayvanların yeterince sulu kalmasını sağlamak çok önemlidir. Evde deri altı ("sub-Q") sıvıların verilmesi de hidrasyon sorunları için çok yardımcıdır ve yüksek proteinin bazı olumsuz etkilerini telafi edebilir.


Birkaç takviyenin böbrek hastalığında faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Omega-3 yağ asitleri çok önemlidir. Yabani balıklardan (çiftlik somonundan değil) gelmeli ve çoğunlukla veya sadece Omega-3 içermelidir. Omega-6'lar iltihaplanmayı teşvik eder, ki bu elbette istediğiniz şey değildir. Antioksidanlar ayrıca iltihaplanmayı yönetmeye ve azaltmaya yardımcı olacaktır.


Son araştırmalar, diyete ekstra probiyotiklerin eklenmesinin protein metabolizmasına yardımcı olduğunu ve protein sindiriminin metabolik yan ürünlerini (kan üre azotu veya BUN ve kreatinin), aksi takdirde kana girip toksisiteye neden olacak şekilde en aza indirdiğini göstermektedir. Sindirim enzimleri de faydalıdır çünkü sindirim sürecinde proteinleri daha erken parçalarlar.


Sonuç

Böbrek yetmezliğini önlemek, tedavi etmekten çok daha kolaydır, bu nedenle evinizde genç, sağlıklı evcil hayvanlarınız varsa, mükemmel bir doğal diyet (konserve, çiğ veya ev yapımı) uyguladıklarından emin olun; probiyotikler, antioksidanlar, sindirim enzimleri ve Omega-3 yağ asitleri dahil uygun takviyeler; ve aşıları en aza indirin.

2 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör