AYIRMA KAYGISI: KÖPEĞİNİZE NASIL YALNIZ KALMAYI ÖĞRETİR

Güncelleme tarihi: 26 Şub 2021


Tüm yavru köpekler ve köpekler biraz endişe yaşarlar. Köpekler, paket hayvanlardır ve en çok, sürülerinin üyeleri olan velileri veya diğer köpekleriyle birlikte olduklarında kendilerini güvende hissederler. Yavruların, koruyucuları onları gittikçe artan süre için terk ettikleri için, yavaş yavaş yalnız kalmayı öğrenmeleri gerekir. Yalnız bırakıldıklarında kötü bir şey olmadığını ve koruyucularının geri döndüğünü öğrenirler. Kendilerini eğlendirmeyi öğrenirler ve böylece güven kazanırlar.


Ancak bazı köpekler bu güveni kazanmaz. Yavru köpekler olarak çok uzun süre yalnız bırakılmış ve bu yüzden travma yaşamış olabilirler veya ihmal edilmiş veya istismara uğramışlar ve güvensizler. Bu köpekler genellikle bir eve zarar verirler: kapıları çiğnemek, mobilyaları yok etmek, kapıyı durmaksızın havlamak ve tırmalamak. Ne yazık ki, teslim bile olabilirler. İyi niyetli insanlar onları benimser, ancak yine de düşük öz saygı taşırlar ve öğrenilmiş ayrılık kaygısı davranışlarını sergilerler.


Ayrılık kaygısı olan köpeklere yalnız kalmayı öğretme süreci çok zaman, sabır ve olumlu pekiştirme gerektirir, ancak bu yapılabilir!


NEREDEN BAŞLAMALI

Başlamak için, ayrılmadan önce rutininizi değiştirin. Daha az uzatmaya çalışın. Örneğin, anahtarlarınızı vaktinden önce çantanıza koyun ve ayakkabılarınızı kapıda hazır bulundurun. Köpekler ayrılmanın rutinini bilirler ve eğer biterse, giderek daha fazla endişelenirler.


Derhal evden çıkın ve ayrılmayı fazla büyütmeyin. Duygusal gelişler ve gidişler daha fazla endişeye neden olur. Köpeğinizi aşırı okşayarak ya da soğuyarak büyük bir iş çıkarırsanız, bu, köpeğinizin ayrılmanızın önemli olduğu hissini güçlendirir.


Bunun yerine, ayrılmadan on dakika önce köpeğinizi görmezden gelin ve ayrılırken, sadece "eve iyi bakın" gibi bir ifade söyleyin, "gidiyorum ve geri geleceğim" anlamına gelen bir cümle. Sonra arkanızı dönün ve otuz saniye ile bir dakika kadar geç kaldıktan sonra geri gelin ve köpeğinizi on dakika daha görmezden gelerek gününüzü geçirin.


İlk gün yaklaşık bir düzine kez gidin ve geri gelin ve her ayrıldığınızda zamanınızı artırın. Eve gelirseniz ve köpeğiniz endişeli davranışlar sergiliyorsa, zamanı ikiye bölün ve endişeli davranış ortadan kalktığında tekrar artırın.


"Ayrılık kaygısı olan köpeklere yalnız kalmayı öğretme süreci çok zaman, sabır ve olumlu pekiştirme gerektirir, ancak bu yapılabilir!"


Tatiliniz varken veya hafta sonu bu alıştırmalar üzerinde çalışmak en iyisidir, çünkü çok zaman ve bağlılık gerektirir. Başarıyı görmeye başladığınızda, gittiğiniz zamanı değiştirmeye başlayın. Otuz dakika, sonra iki dakika, sonra bir saat bekletin. Normal bir günün nasıl olacağını taklit edin.


KÖPEĞİNİZİN GÜVENİNİ GELİŞTİRMEK

Bu programa ek olarak, köpeğinizin güvenini kazanmak için yapabileceğiniz başka şeyler de var. Köpeğiniz zaten eğitilmiş olsa bile temel bir itaat dersi faydalı olabilir, çünkü yeni durumlarla nasıl başa çıkacaklarını öğrenecek ve "sürü lideri" olarak size güven kazanacaktır.


Ayrıca, bir gün boyunca köpeğinizle kaliteli zaman geçirmek önemlidir; sadece bebeklik veya sarılma değil, aynı zamanda çeviklik, getirme, saklambaç oynama gibi güçlü bir karşılıklı bağımlı ilişki kuran aktiviteler; bunların hepsi köpeğinizin psikolojik sağlığı için faydalıdır.


DOGGIE DAYCARE & KÖPEK YÜRÜYÜCÜLERİ

Doggie gündüz bakım malzemeleri, tam zamanlı çalışan insanlar için harika kaynaklardır. Köpeğiniz haftada iki ila üç gün başka köpeklerle birlikte geçirirse, diğer günlerde yalnız kalmaya daha toleranslı olma ihtimali yüksektir. Bazı köpekler için haftanın beş günü bütün gün yalnız kalmalarını beklemek çok şey ister. Genel olarak, köpeğinizin ayrılık kaygısı olmasa bile, uzun günler boyunca köpeğinize arkadaşlık etmenin bir yolunu bulmanız gerekir.


Bir başka harika seçenek de günü evinizde geçirmek için oyun arkadaşları bulmaktır, başka köpekler de yalnız kalır. Son seçenek başka bir köpeği evlat edinmek olabilir, ancak bu seçenek hazır olmayabileceğiniz bir taahhüt gerektirir.


Köpeğiniz çok sosyal değilse, köpek gezdiriciler veya gündüz yatılılar köpeğinizin evden çıkması ve gün boyunca biraz etkileşim kurması için harika bir yoldur.


İNTERAKTİF OYUNCAKLAR

Siz uzaktayken köpeğinizi etkileşimli oyuncaklarla meşgul etmek, zihnini duygularından uzaklaştırabilir ve bir göreve konsantre olabilir.


Köpeğinizin mama dağıtmak için yuvarladığı oyuncaklar köpeğinizi meşgul etmek için harikadır. Ayrılırken köpeğinizi sadece ondan beslemeyi seçebilirsiniz, böylece ayrılışınızı dört gözle beklerler!


Dondurulmuş ıslak yiyecekler, fıstık ezmesi veya diğer yiyeceklerle doldurduğunuz oyuncaklar, siz yokken zamanı da işgal edecektir. Gün içinde yüksek kalorili yiyecek veya atıştırmalık verirseniz köpeğinizi daha az beslemeyi unutmayın.


Köpeğinizi ham deriyle veya parçalanan veya yutulan diğer çiğneme nesneleriyle bırakmaktan kaçının, çünkü bunlar sindirim tıkanmalarına neden olabilir. Köpeğiniz güvenli nesneleri burnunu çekmek ve çiğnemekle meşgulse, kanepeyi veya bir kapıyı çiğneme olasılığı daha düşük olacaktır.


CİDDİ AYIRMA KAYGISI

Ayrılık anksiyetesinin çeşitli derecelerde şiddeti vardır.

Bazı vakalar sadece çiğneme oyuncakları sağlar ve on dakikalık kuralı göz ardı ederek sorun çözülür. Diğer vakalar, evden çıkma ritüellerine karşı kapsamlı bir duyarsızlaştırma gerektirir. Daha şiddetli vakalar, haftada beş gün köpek bakımı gerektirebilir. Bütünsel bir veteriner, en ağır vakalar için ilaç sağlayabilir.


Daha hafif vakalar için, doğal stres ve anksiyete çözümleri ve hatta CBD ve kenevir çok yardımcı olabilir, ancak bunlara davranış değişikliği eşlik etmelidir.


Her çözüm farklı olacaktır. Bazı köpekler için oyuncaklar gibi dikkat dağıtıcı şeyler işe yarayacaktır. Bazı köpekler çalıştıkları durumlarda başarılı olurlar. Ayrılırken "evi koru" gibi bir şey söylemek onlara iş verir. Anahtar, sizin ve köpeğiniz için en iyi olanı bulmak için zaman ayırmaktır. Unutmayın ki, köpekler sürü hayvanlarıdır ve yalnız bırakılmaları onlar için zor.

96 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör